Štvrtok, 21. november 2019
Meniny má Elvíra | zajtra Cecília

Dnes ďalšie pojednávanie vo veci Kronospan

Na Krajskom súde v Prešove dnes o 11.30 h začne pojednávanie vo veci žaloby proti platnosti stavebného povolenia na rozšírenie výroby v spoločnosti Kronospan SK, s.r.o. Ide o 3,5 miliardovú investíciu do výroby drevovláknitých dosiek v jednej z najprosperujúcejších firiem v Prešove.

Predsedníčka senátu Gabriela Gerdová si nechala mesiac na skúmanie spisu, ktorý obsahuje žalobu i výpovede zástupcov oboch strán sporu.
Občianske združenie Zdravá obec so sídlom v Ľuboticiach napadlo stavebné povolenie, ktoré v apríli tohto roku vydal prešovský Krajský stavebný úrad. Na hlavnom pojednávaní 28. septembra ich právny zástupca Peter Wilfling argumentoval nezákonnosťou zlúčenia územného a stavebného konania, ako postupovala žalovaná strana. Podľa jeho tvrdenia, „stavebný úrad svojim konaním obmedzil práva občana zúčastniť sa na tomto procese, lebo si nesplnil povinnosť dostatočne informovať verejnosť.“ V stavebnom povolení mal zaviazať firmu Kronospan zabezpečením účinnej ochrany životného prostredia, no podmienky boli podľa žalobcu iba formálne. Ďalším argumentom žalujúcej strany je, že dokumentácia stavby nie je v súlade s územnoplánovacou dokumentáciou obce Ľubotice, ktorá priamo susedí s areálom firmy. Žalujúca strana sa na hlavnom pojednávaní domáhala zrušenia rozhodnutia na rozšírenie výroby v Kronospane a požadovala náhradu trov konania. Ako uviedol člen Občianskeho združenia Ján Korečko, „ich združenie sa nikdy nestavalo do polohy, aby zabrzdilo rozšírenie výroby v spoločnosti Kronospan, ale išlo im o konkrétne opatrenia, ktoré zamedzia zhoršovaniu životného prostredia v okolí fabriky.“
Krajský stavebný úrad zastupoval právny zástupca Martin Puchalla, ktorý žiadal žalobu v prvom rozsahu zrušiť. Svojho klienta obhajoval tým, že stavebný úrad môže spojiť územné a stavebné konanie, ak sú dodržané podmienky – a tie v tomto prípade porušené neboli.
Podaniu žaloby predchádzali dve petície občanov s takmer tisíckou podpisov, ktorí výrobu v blízkosti prešovského sídliska Sekčov a priľahlej obce Ľubotice odmietli.
Kronospan je jediným slovenským výrobcom laminátových plávajúcich podláh, okrem toho vyrába drevotrieskové dosky, obkladové panely, lepené veľkoplošné dosky, dvere, zárubne s príslušenstvom, lišty, lamináty a ďalšie doplnky. Spoločnosť Kronospan sa v posledných troch rokoch stala Darcom roka; cenu jej udelila Komunitná nadácia Prešov.
(mm)

Súvisiace články
18.10.2007 Kronospan sa nevzdal myšlienok na strategické investície 24.9.2007 Najvyšší súd zrušil stavebné povolenie 3,5-miliardovej investície Kronospanu
Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Kidslandia Prešov
Kidslandia dnes na Baštovej ulici privolala všetky deti na neuveriteľný zážitok! Deti mohli vidieť mená ako Ujo Ľubo alebo Usmievanka!
Nákupné centrum Družba v novom šate
Nákupné centrum Družba na Námestí Kráľovnej pokoja v Prešove je po kompletnej rekonštrukcii krajšie a modernejšie. Obnovou prešla aj tanečná sála Folklórneho súboru Šarišan.
Mesto Prešov spustilo novú web stránku o parkovaní
Obyvatelia aj návštevníci Prešova nájdu odteraz všetky informácie o pripravovanom systéme regulovaného parkovania na jednom mieste. Nová web stránka ponúka užívateľom prehľadnú štruktúru, zrozumiteľný obsah a dôležité fakty o schválených pravidlách parkovania.
Mesto Prešov ocenilo najkrajšie predzáhradky, balkóny aj okolia vchodov
V Prešove sme už po tretíkrát spoznali výhercov najkrajších predzáhradok, balkónov či okolí vchodov do bytových domov. Najlepším na radnici odovzdala ceny osobne primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.
Mesto Prešov má 8 nových prístreškov pre bicykle
Prešovčania si už o niekoľko dní budú môcť bezpečne odložiť svoj bicykel. Mesto Prešov 30.10.2019 prevzalo od zhotoviteľa nové ckyloprístrešky, ktoré sú pokračovaním projektu Central MeetBike. Prístrešky budú slúžiť pre širokú verejnosť na krátkodobé parkovanie bicyklov.
FOTO: Jazzové Dni Prešov
S jeseňou prichádza aj další ročník Jazzových dní Prešov
MŠ Važecká sa po rekonštrukcii stala pre deti veselou stavebnicou
Materská škola na Važeckej ulici je ďalšou z prešovských škôlok, v ktorej sa po rekonštrukcii vytvorili lepšie podmienky nielen na výučbu, ale aj na hranie a zábavu najmenších detí i predškolákov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.