Piatok, 03. júl 2020
Meniny má Miloslav | zajtra Prokop

Vicovi a Krajňákovi ml. sa nepozdáva postup súdu, no rozhodnutie kvitujú

Dvojica Fedor Vico a Peter Krajňák ml., ktorým Okresný súd svojim piatkovým rozhodnutím definitívne zahatal možnosť kandidovať na posty poslancov do mestského zastupiteľstva (v prípade Fedora Vica aj na post primátora mesta Prešov), je so svojim definitívnym ortieľom, aj keď s výhradami, uzrozumená.

Obom uchádzačom o kandidátsky post vo voľbách najprv mestská volebná komisia neuznala dostatočný počet podpisov na petičných hárkoch a nepripustila ich k voľbám, so svojim odvolaním potom neuspeli ani na prešovskom Okresnom súde. Známy prešovský karikaturista Vico zobral najväčší podiel viny za vzniknutú situáciu na seba. „Bola v tom aj určitá nedbalosť a ľahkovážnosť, ktorá mi je vlastná,“ uviedol s tým, že všetky podpisy, ktorých mal v prípade kandidatúry na primátora zozbieraných takmer 450 (pri kandidatúre na poslanca o čosi menej), no ako platných mu bolo uznaných iba 395 z nich), boli originálne. „Myslel som si, že to stačí, keďže potrebných bolo iba 400 podpisov,“ dodal, pričom pripustil, že v niektorých prípadoch zrejme skutočne došlo k tomu, že namiesto názvu obce Prešov bola občanmi použitá iba skratka PO, prípadne mená boli nečitateľné, aj keď oficiálne ho o chybách nikto neinformoval. „Mohol som určité veci doplniť, nechcel som ale zasahovať do rukopisu občanov. Nemám pocit horkosti z rozhodnutia volebnej komisie, ani výhrady, či podozrenie voči jej členom. Nejednali zámerne proti mne, držali sa iba zákona, aj keď možno až príliš striktne. Podľa mňa by bolo férovejšie pustiť ma do boja o priazeň voličov, ktorí by mali šancu sa rozhodnúť, či mi dajú, alebo nedajú šancu,“ povedal na margo rozhodnutia volebnej komisie F. Vico.

Ten má spolu s P. Krajňákom ml. ale väčšie výhrady k postupu Okresného súdu v Prešove vo veci ich odvolania sa voči rozhodnutiu mestskej volebnej komisie. Súd mal prijať rozhodnutie do troch dní od odvolania, ktoré obaja neúspešní kandidáti podali v zákonnej lehote, tí ale čakali na odpoveď až 12 kalendárnych dní. „Aj keď formálne to vyzerá všetko v poriadku, lebo v liste, ktorým nás vyzvali na doplnenie údajov bol uvedený dátum v zákonnej lehote. Vidím to ale tak, že tým iba zakrývali jej nedodržanie a svoje pochybenie,“ uviedol P. Krajňák ml. a dodal: „Súd by podľa mňa nemal rozhodovať z papierov, ale ísť na koreň veci, v tomto prípade sa ale vôbec neriešila podstata.“
F. Vicovi sa nepozdávalo ani to, že za súd zaslala list sudkyňa, ktorej jeho spis nebol elektronickou podateľňou pridelený. „Táto sudkyňa mimochodom už rozhodovala v jednom procese, ktorý som prehral,“ dodal F. Vico s tým, že išlo o prípad vlámania sa do jeho ateliéru, v ktorom si nárokoval ušlú mzdu. Oboch prekvapila aj rýchlosť následného rozhodnutia súdu, aj keď oficiálne jeho verdikt ešte nemajú. „My sme dodali potrebné formality vo štvrtok a v piatok ráno už novinári priniesli informácie o tom, že naše odvolanie zamietli,“ dodala dvojica.
(ik)

Fedor Vico (vľavo) a P. Krajňák ml. priznali chyby, ale postup súdu sa im nepozdával
Prešovský karikaturista Fedor Vico
Študent vysokej školy Peter Krajňák ml.
Obaja neúspešní uchádzači o volebný boj spolu pracujú pre rómske deti v klube Karpatia
Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mestský úrad v Prešove bude od 22. júna fungovať v štandardnom režime
Mestský úrad v Prešove sa opäť otvára pre verejnosť. Naďalej je však potrebné dodržiavať protiepidemiologické opatrenia.
Burza starožitností sa po pauze vracia na Hlavnú ulicu
V centre Prešova sa opäť uskutoční Burza starožitností a kuriozít. Zberateľské predmety si na Hlavnej ulici môžu občania pozrieť už tento piatok 19. júna 2020.
Mesto Prešov opäť otvorilo denné stacionáre
Mesto Prešov od 3. júna opäť otvorilo všetky denné stacionáre. V ďalších týždňoch sa očakáva aj povolenie návštev klientov v zariadeniach sociálnych služieb.
Počas leta čaká Prešovčanov v areáli kúpaliska Delňa množstvo noviniek
Obľúbené letné kúpalisko Delňa sa pripravuje na príchod prvých návštevníkov. Areál kúpaliska je otvorený už teraz. Prešovčania si tu môžu prísť oddýchnuť, alebo si zašportovať.
Prešovskí cyklisti môžu od júna naplno využívať všetky cykloprístrešky
So začínajúcou cyklistickou sezónou mesto Prešov rozbieha ostrú prevádzku cykloprístreškov, ktoré sú plne pripravené na používanie. Elektronické čipy k prístreškom si môžu užívatelia zapožičať na jeden deň, alebo na celý rok priamo na mestskom úrade.
Počas nočnej prietrže mračien v Prešove pomáhali aj dobrovoľní hasiči
Prešovskí dobrovoľní hasiči v sobotu 13. júna pomáhali v dvoch častiach mesta pri odstraňovaní následkov nočnej búrky. Na ulici Za Kalváriou vyčistili 5 studní a v lokalite Surdok zatopenú cestu.
Mesto Prešov sa pripravuje na historický kultúrny reštart a zabojuje o titul EHMK 2026
Mesto Prešov sa bude uchádzať o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 a zabojuje o investície v desiatkach miliónov eur.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.