Piatok, 03. júl 2020
Meniny má Miloslav | zajtra Prokop

Osadia pamätnú tabuľu obetiam komunizmu

V predvečer osláv nežnej revolúcie, teda vo štvrtok 16. novembra, bude na Hlavnej ulici 72 slávnostne odhalená pamätná tabuľa pripomínajúca revolučné udalosti spred 17 rokov, ktorá je prvou časťou výstavby pamätníka obetiam komunizmu.

Na Hlavnej ulici 72 bude umiestnená pamätná tabuľa obetiam komunizmu

Tou druhou je vybudovanie fontány pripomínajúcej udalosti 17. novembra vo vysokoškolskom areáli. Tá by mala hotová do roku 2009 a na jej realizáciu organizuje od júla Mestský úrad (MsÚ) v Prešove aj verejnú finančnú zbierku. Časť z peňazí je ale určená aj na realizáciu pamätnej tabule, ktorá mala byť podľa pôvodného plánu odhalená už pred rokom. Umiestnená mala byť na Hlavnej ulici 62, kde sa v 89-tom roku konali v Prešove mítingy počas nežnej revolúcie, majiteľ s jej osadením ale nesúhlasil. „Majiteľ nám najprv povolenie dal, no potom si to rozmyslel,“ upresnil primátor Prešova Milan Benč jeden z dôvodov o rok presunutého termínu odhalenia pamätnej dosky. Tým ďalším bola zdĺhavejšia príprava návrhu i samotnej realizácie tabule, ktorá napokon vyšla MsÚ na 150 tisíc korún. Napokon sa našlo aj náhradné miesto, konkrétne na Hlavnej ulici 72, aj keď aj toto riešenie môže byť iba dočasné. „O tento dom beží súdny spor s majiteľmi, ktorí sa oň prihlásili zo zahraničia. Dom na samosprávu prešiel z bývalého okresného národného výboru, no okresný súd nepovažoval dokumentáciu o tom za dostatočnú. Súd sme prehrali, no odvolali sme sa, a tak to teraz rieši Krajský súd,“ informoval nás M. Benč. Je teda možné, že ak mesto súdny spor prehrá, bude musieť pre pamätnú tabuľu hľadať opäť nové miesto.
(ik)

Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mestský úrad v Prešove bude od 22. júna fungovať v štandardnom režime
Mestský úrad v Prešove sa opäť otvára pre verejnosť. Naďalej je však potrebné dodržiavať protiepidemiologické opatrenia.
Burza starožitností sa po pauze vracia na Hlavnú ulicu
V centre Prešova sa opäť uskutoční Burza starožitností a kuriozít. Zberateľské predmety si na Hlavnej ulici môžu občania pozrieť už tento piatok 19. júna 2020.
Mesto Prešov opäť otvorilo denné stacionáre
Mesto Prešov od 3. júna opäť otvorilo všetky denné stacionáre. V ďalších týždňoch sa očakáva aj povolenie návštev klientov v zariadeniach sociálnych služieb.
Počas leta čaká Prešovčanov v areáli kúpaliska Delňa množstvo noviniek
Obľúbené letné kúpalisko Delňa sa pripravuje na príchod prvých návštevníkov. Areál kúpaliska je otvorený už teraz. Prešovčania si tu môžu prísť oddýchnuť, alebo si zašportovať.
Prešovskí cyklisti môžu od júna naplno využívať všetky cykloprístrešky
So začínajúcou cyklistickou sezónou mesto Prešov rozbieha ostrú prevádzku cykloprístreškov, ktoré sú plne pripravené na používanie. Elektronické čipy k prístreškom si môžu užívatelia zapožičať na jeden deň, alebo na celý rok priamo na mestskom úrade.
Počas nočnej prietrže mračien v Prešove pomáhali aj dobrovoľní hasiči
Prešovskí dobrovoľní hasiči v sobotu 13. júna pomáhali v dvoch častiach mesta pri odstraňovaní následkov nočnej búrky. Na ulici Za Kalváriou vyčistili 5 studní a v lokalite Surdok zatopenú cestu.
Mesto Prešov sa pripravuje na historický kultúrny reštart a zabojuje o titul EHMK 2026
Mesto Prešov sa bude uchádzať o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 a zabojuje o investície v desiatkach miliónov eur.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.