Piatok, 03. júl 2020
Meniny má Miloslav | zajtra Prokop

Obnovia päť rokov pozastavenú rekonštrukciu Krajského súdu

Rekonštrukcia budovy Krajského súdu v Prešove, ktorá bola pozastavená v roku 2001, bude pokračovať. Svojim uznesením tak rozhodla vláda na svojom októbrovom zasadnutí, keď na tento účel vyčlenila finančné prostriedky vo výške 298 miliónov korún.

Krajský súd sídli v priestoroch historickej budovy na Hlavnej ulici 22 od roku 1998, kedy sa začalo aj s ich rekonštrukciou. Odhadované náklady na ňu boli na úrovni 175 miliónov korún, z tejto sumy však bolo napokon preinvestovaných iba 92 miliónov korún, keď prestavbu stopla vtedajšia vláda. Opravený vtedy bol čiastočne iba jeden zo štyroch objektov, v ktorých súd sídli. Konkrétne ten, v ktorom sa nachádza vedenie súdu. Nasledovala kontrola Najvyššieho kontrolného úradu, ktorá zistila porušenie rozpočtovej disciplíny v čiastke 20 miliónov korún. „Táto kontrola ale nesúvisela s prerušením prestavby. Následná kontrola z Ministerstva financií navyše konštatovala, že náš súd neporušil žiaden zákon a takto sa to uzavrelo,“ vysvetlila riaditeľka správy súdu Jana Tobiášová.

Napriek tomu sa práce opätovne nespustili. Rastom cien pritom vznikla škoda, ktorú v rámci novej projektovej dokumentácie vyčíslili na 135 miliónov korún. „Tieto prostriedky sú súčasťou sumy 298 miliónov korún, ktoré sú schválené na dokončenie prestavby. Do konca budúceho roka by malo byť preinvestovaných 100 miliónov korún,“ upresnil predseda KS Igor Burger, ktorý neskrýval spokojnosť s rozhodnutím dokončiť prestavbu ďalších troch objektov súdu. „Je to prioritne záchrana kultúrneho objektu, ktorý je z roku 1756 a v súčasnosti je značne schátraný,“ dodal I. Burger.

Na prešovskom Krajskom súde v súčasnosti pôsobí 29 sudcov a pod jeho patronát patrí 8 okresných súdov. „Napriek tomu, že čo sa týka pokrytia sme najväčším krajským súdom, máme najmenej sudcov. No aj tak nie je kde pojednávať. Niektoré trestné veci, ako naposledy proces s Černákom, musíme z kapacitných dôvodov pojednávať vo väznici,“ priblížil stav, v akom sa momentálne KS v Prešove nachádza jeho podpredseda Anton Oriňák. Okrem vedenia sa totiž všetci sudcovia, súdni úradníci i asistentky musia tiesniť v jednom objekte, pričom sa neraz v jednej miestnosti tlačia aj šiesti. Rekonštrukcia, ktorá by mala zlepšiť zamestnancom súdu podmienky na prácu, má byť ukončená do konca roka 2009.
(ik)

Predseda Krajského súdu v Prešove Igor Burger
Riaditeľka správy súdu Jana Tobiášová
Takto vyzerá budova KS vo vnútre objektu
Priestory jednej časti objektu, ktorá mala byť pôvodne zrekonštruovaná pred piatimi rokmi
Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mestský úrad v Prešove bude od 22. júna fungovať v štandardnom režime
Mestský úrad v Prešove sa opäť otvára pre verejnosť. Naďalej je však potrebné dodržiavať protiepidemiologické opatrenia.
Burza starožitností sa po pauze vracia na Hlavnú ulicu
V centre Prešova sa opäť uskutoční Burza starožitností a kuriozít. Zberateľské predmety si na Hlavnej ulici môžu občania pozrieť už tento piatok 19. júna 2020.
Počas leta čaká Prešovčanov v areáli kúpaliska Delňa množstvo noviniek
Obľúbené letné kúpalisko Delňa sa pripravuje na príchod prvých návštevníkov. Areál kúpaliska je otvorený už teraz. Prešovčania si tu môžu prísť oddýchnuť, alebo si zašportovať.
Prešovskí cyklisti môžu od júna naplno využívať všetky cykloprístrešky
So začínajúcou cyklistickou sezónou mesto Prešov rozbieha ostrú prevádzku cykloprístreškov, ktoré sú plne pripravené na používanie. Elektronické čipy k prístreškom si môžu užívatelia zapožičať na jeden deň, alebo na celý rok priamo na mestskom úrade.
Počas nočnej prietrže mračien v Prešove pomáhali aj dobrovoľní hasiči
Prešovskí dobrovoľní hasiči v sobotu 13. júna pomáhali v dvoch častiach mesta pri odstraňovaní následkov nočnej búrky. Na ulici Za Kalváriou vyčistili 5 studní a v lokalite Surdok zatopenú cestu.
Mesto Prešov sa pripravuje na historický kultúrny reštart a zabojuje o titul EHMK 2026
Mesto Prešov sa bude uchádzať o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 a zabojuje o investície v desiatkach miliónov eur.
Vyhlásenie mesta Prešov k fungovaniu spoločnosti 1. FC TATRAN
V spoločnosti 1. FC TATRAN, a.s. je mesto Prešov menšinovým akcionárom (vlastníme 8,7 % akcií), avšak dlhodobo nemáme žiadne informácie o stave spoločnosti, čo považujeme za neakceptovateľné. Mesto Prešov dlhodobo nemá svojho zástupcu v orgánoch spoločnosti, a to aj napriek dlhodobej a opakovanej iniciatíve zo strany radnice zabezpečiť zástupcu priamo v predstavenstve.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.