Piatok, 22. november 2019
Meniny má Cecília | zajtra Klement

Obnovia päť rokov pozastavenú rekonštrukciu Krajského súdu

Rekonštrukcia budovy Krajského súdu v Prešove, ktorá bola pozastavená v roku 2001, bude pokračovať. Svojim uznesením tak rozhodla vláda na svojom októbrovom zasadnutí, keď na tento účel vyčlenila finančné prostriedky vo výške 298 miliónov korún.

Krajský súd sídli v priestoroch historickej budovy na Hlavnej ulici 22 od roku 1998, kedy sa začalo aj s ich rekonštrukciou. Odhadované náklady na ňu boli na úrovni 175 miliónov korún, z tejto sumy však bolo napokon preinvestovaných iba 92 miliónov korún, keď prestavbu stopla vtedajšia vláda. Opravený vtedy bol čiastočne iba jeden zo štyroch objektov, v ktorých súd sídli. Konkrétne ten, v ktorom sa nachádza vedenie súdu. Nasledovala kontrola Najvyššieho kontrolného úradu, ktorá zistila porušenie rozpočtovej disciplíny v čiastke 20 miliónov korún. „Táto kontrola ale nesúvisela s prerušením prestavby. Následná kontrola z Ministerstva financií navyše konštatovala, že náš súd neporušil žiaden zákon a takto sa to uzavrelo,“ vysvetlila riaditeľka správy súdu Jana Tobiášová.

Napriek tomu sa práce opätovne nespustili. Rastom cien pritom vznikla škoda, ktorú v rámci novej projektovej dokumentácie vyčíslili na 135 miliónov korún. „Tieto prostriedky sú súčasťou sumy 298 miliónov korún, ktoré sú schválené na dokončenie prestavby. Do konca budúceho roka by malo byť preinvestovaných 100 miliónov korún,“ upresnil predseda KS Igor Burger, ktorý neskrýval spokojnosť s rozhodnutím dokončiť prestavbu ďalších troch objektov súdu. „Je to prioritne záchrana kultúrneho objektu, ktorý je z roku 1756 a v súčasnosti je značne schátraný,“ dodal I. Burger.

Na prešovskom Krajskom súde v súčasnosti pôsobí 29 sudcov a pod jeho patronát patrí 8 okresných súdov. „Napriek tomu, že čo sa týka pokrytia sme najväčším krajským súdom, máme najmenej sudcov. No aj tak nie je kde pojednávať. Niektoré trestné veci, ako naposledy proces s Černákom, musíme z kapacitných dôvodov pojednávať vo väznici,“ priblížil stav, v akom sa momentálne KS v Prešove nachádza jeho podpredseda Anton Oriňák. Okrem vedenia sa totiž všetci sudcovia, súdni úradníci i asistentky musia tiesniť v jednom objekte, pričom sa neraz v jednej miestnosti tlačia aj šiesti. Rekonštrukcia, ktorá by mala zlepšiť zamestnancom súdu podmienky na prácu, má byť ukončená do konca roka 2009.
(ik)

Predseda Krajského súdu v Prešove Igor Burger
Riaditeľka správy súdu Jana Tobiášová
Takto vyzerá budova KS vo vnútre objektu
Priestory jednej časti objektu, ktorá mala byť pôvodne zrekonštruovaná pred piatimi rokmi
Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Kidslandia Prešov
Kidslandia dnes na Baštovej ulici privolala všetky deti na neuveriteľný zážitok! Deti mohli vidieť mená ako Ujo Ľubo alebo Usmievanka!
Nákupné centrum Družba v novom šate
Nákupné centrum Družba na Námestí Kráľovnej pokoja v Prešove je po kompletnej rekonštrukcii krajšie a modernejšie. Obnovou prešla aj tanečná sála Folklórneho súboru Šarišan.
Mesto Prešov spustilo novú web stránku o parkovaní
Obyvatelia aj návštevníci Prešova nájdu odteraz všetky informácie o pripravovanom systéme regulovaného parkovania na jednom mieste. Nová web stránka ponúka užívateľom prehľadnú štruktúru, zrozumiteľný obsah a dôležité fakty o schválených pravidlách parkovania.
Mesto Prešov ocenilo najkrajšie predzáhradky, balkóny aj okolia vchodov
V Prešove sme už po tretíkrát spoznali výhercov najkrajších predzáhradok, balkónov či okolí vchodov do bytových domov. Najlepším na radnici odovzdala ceny osobne primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.
Mesto Prešov má 8 nových prístreškov pre bicykle
Prešovčania si už o niekoľko dní budú môcť bezpečne odložiť svoj bicykel. Mesto Prešov 30.10.2019 prevzalo od zhotoviteľa nové ckyloprístrešky, ktoré sú pokračovaním projektu Central MeetBike. Prístrešky budú slúžiť pre širokú verejnosť na krátkodobé parkovanie bicyklov.
FOTO: Jazzové Dni Prešov
S jeseňou prichádza aj další ročník Jazzových dní Prešov
MŠ Važecká sa po rekonštrukcii stala pre deti veselou stavebnicou
Materská škola na Važeckej ulici je ďalšou z prešovských škôlok, v ktorej sa po rekonštrukcii vytvorili lepšie podmienky nielen na výučbu, ale aj na hranie a zábavu najmenších detí i predškolákov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.