Streda, 26. február 2020
Meniny má Viktor | zajtra Alexander

P. Hagyari: "Problém sme neriešili na základe formálnych výhovoriek"

Včerajšie zasadnutie Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Prešove malo pôvodne na svojom programe dva rokovacie body – zmenu zakladacej listiny mestskej spoločnosti Prešov Real, s.r.o. a návrh na odvolanie náčelníka Mestskej polície Jána Pavlovského, ktorý sa svojej funkcie vzdal na základe veku. O oboch týchto bodoch ale napokon MsZ nerokovalo.

Ťažiskovým bodom zasadnutia pritom bola situácia v spoločnosti Prešov Real, s.r.o. , ktorá sa v posledných dňoch v médiách pretriasa najmä v súvislosti s podaným trestným oznámením na jej riaditeľa a poslanca Jozefa Kislíka (KDH), ako aj zlým hospodárením spoločnosti, ktoré kritizoval primátor Pavel Hagyari. Ten preto chcel na mimoriadne zvolanom zasadnutí MsZ odvolať dozornú radu spoločnosti Prešov Real, s.r.o. ako aj samotného Jozefa Kislíka z funkcií. Napokon z toho ale nebolo nič, pretože poslanci neodsúhlasili program zasadnutia.

Svojim návrhom sa o to „postaral“ exprimátor a poslanec Milan Benč (nezávislý). „Keďže zastupiteľstvo nemá konštituované svoje orgány, teda Mestskú radu a komisie, môže podľa zákona rokovať, ale nemôže prijímať uznesenia, pretože je porušený štatút mesta i rokovací poriadok. Preto som na to upozornil, “ zdôvodnil svoj návrh M. Benč, ktorému oponoval predseda menšinového poslaneckého klubu Smer-SD, SNS, ĽS-HZDS a SF Milan Berdis. „Zákon o obecnom zriadení príslušných paragrafoch, hovorí iba o tom, že MsZ môže zriadiť mestskú radu a komisie. Je ale na samotnom zastupiteľstve, kedy ich kreuje. Môže tak urobiť na prvom, treťom, ale i siedmom zasadnutí. Preto si myslím, že toto zastupiteľstve bolo zvolané v súlade so zákonom a mali sme o uvedených bodoch rokovať, “ uviedol M. Berdis s tým, že stiahnutie bodov z rokovania považuje za „strkanie hlavy do piesku“.

Poslanci ale napokon Benčov návrh podporili. Svojimi 17-timi hlasmi sa o to postarala väčšinová koalícia SDKÚ-DS a KDH. Na návrh predsedu jej poslaneckého klubu Jozefa Balážiho sa ale do programu dostal bod rôzne, v ktorom poslanci zaviazali hlavného kontrolóra Milana Tkáčika vykonať kontrolu hospodárenia spoločnosti Prešov Real za posledné dva roky a rozhodli sa k tomuto problému vrátiť na marcovom zasadnutí. „Ak by sme sa mali riadiť prvým hlasovaním, kde sme neprijali druhý a tretí bod programu z toho dôvodu, že nie sú kreované orgány, nemali by sme rokovať ani o bode rôzne, “ reagoval na hlasovanie koalície SDKÚ-DS a KDH M. Berdis. „Zaujali sme také stanovisko s tým, že bod, ktorý sa týka kauzy okolo spoločnosti Prešov Real sa nebude prejednávať, ale zaviažeme hlavného kontrolóra mesta, aby urýchlene konal vo veci a vykonal hĺbkovú kontrolu v uvedenej spoločnosti. Aby sme dostali relevantné podklady k rozhodovaniu, pretože všetko sa to doteraz odohráva na úrovni rečí v médiách, no my nemáme na základe čoho rozhodovať, “ vysvetlil stanovisko koalície SDKÚ-DS a KDH predseda jej poslaneckého klubu J. Baláži s tým, že „aj v tomto prípade platí prezumpcia neviny a dovtedy by sme nemali nikoho odvolávať. Ak sa ale podozrenia potvrdia, budeme za razantné riešenie. “

Primátor mesta Pavel Hagyari bol z výsledku prvého rokovania zastupiteľstva sklamaný. „Problém sa neriešil, iba sa oddialil. Rozhodnutie poslancov považujem za neekonomické a zjavne politické. Ide o krok späť. Mali sme možnosť riešiť okamžite problém, ktorý nastal, a ukázať obyvateľom mesta, že dôjde k zmene spravovania majetku mesta. Na základe formálnych výhovier to ale riešené nebolo. Môj návrh na toto MsZ bol iba reakciou na zlé hospodárenie spoločnosti Prešov Real a snaha okamžite urobiť zmenu. Bohužiaľ táto loď stále pláve v tom istom kurze, “ povedal nám po zasadnutí zastupiteľstva prešovský primátor.
(ik)

Prvé "ostré" zastupiteľstvo sa napokon skončilo blamážou
Súvisiace články
13.4.2007 REAL: Čo priniesla kontrola
Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mesto Prešov vyplatilo poškodeným obyvateľom z Mukačevskej ulice už viac ako pol milióna eur
Mesto Prešov zrealizovalo ďalšie úhrady z oficiálneho darovacieho účtu pre poškodených obyvateľov z Mukačevskej ulice. Zatiaľ bolo prerozdelených 631 500 eur.
Zažite veselé a chutné Fašiangovanie v Prešove
Mesto Prešov vás počas obdobia zábavy, plesov a karnevalov pozýva na tradičné a obľúbené Fašiangovanie. Voňavé a chutné dobroty, ľudová hudba a pestrý sprievodný program si nenechajte ujsť už 25. februára 2020 na Hlavnej ulici.
Zákaz odbočenia z Partizánskej na Masarykovu ulicu
Mesto Prešov informuje vodičov a všetkých účastníkov cestnej premávky o pripravovanom dopravnom obmedzení.
Poznáme najúspešnejších športovcov mesta Prešov za rok 2019
V Prešove sme počas galavečera Športovec roka už po 59. krát ocenili najlepších športovcov, ktorí v uplynulom roku reprezentovali a zviditeľňovali naše mesto doma i v zahraničí. Do siene slávy prešovského športu pribudlo desiate meno.
Moderná križovatka na ulici Obrancov mieru zlepší dopravu v Prešove
Dopravná situácia v meste Prešov sa opäť o niečo zlepšila. Po dokončení malého obchvatu (odbočka Škultétyho – ZVL), prišli na rad tri kritické križovatky. Posledná z nich – Levočská a Obrancov mieru – bola dnes slávnostne uvedená do plnej prevádzky za účasti ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka a viceprimátora mesta Prešov Pavla Neupauera.
Národný týždeň manželstva v Prešove ponúkne bohatý program
V pondelok 10. februára 2020 sa začína Národný týždeň manželstva. Jubilejný 10. ročník opäť prinesie množstvo zaujímavých podujatí pre manželov aj zľavy vo vybraných prevádzkach.
Kniha roka Prešovského samosprávneho kraja 2019
3. ročník čitateľskej ankety
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.