Streda, 26. február 2020
Meniny má Viktor | zajtra Alexander

Zastupiteľstvo zriadilo Mestskú radu a komisie, dvojkoalícia v menšine

Poslanci Mestského zastupiteľstva prerokovali doobeda iba štyri zo 17-tich bodov programu, počas ktorých sa prejavila oslabená sila dvojkoalície KDH – SDKÚ-DS, ktorá stratila v poslaneckých laviciach svoju pozíciu odchodom poslancov do Klubu kresťanských demokratov a nezávislých.

Hneď na úvod informoval primátor Pavel Hagyari o tom, že z pôvodnej šestice tohto novovzniknutého klubu ostala iba pätica, keď sa do klubu dvojkoalície KDH a SDKÚ-DS vrátil Mikuláš Bodnár. Takto má poslanecký klub pravicových strán 14 členov, ako sa ale ukázalo v ďalšom priebehu, ani to nestačilo na presadenie záujmov týchto politických strán. Ukázalo sa to hneď pri hlasovaní o návrhu Stanislava Kahanca o neodsúhlasenie programu zasadnutia, ktoré predseda poslaneckého klubu KDH-SDKÚ zdôvodnil neadekvátnym prerozdelením miest v Mestskej rade, zloženie ktorej bolo prvým bodom programu.

Pôvodný návrh zloženia Mestskej rady (MsR) počítal s ôsmimi členmi, primátor ale nakoniec navrhol 10-členné zloženie, teda maximálny možný počet. Poslanci napokon odsúhlasili iba 8 z 10-tich navrhovaných členov MsR - štyroch poslancov klubu Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS, SF Milana Berdisa, Máriu Kusendovú, Antona Bidovského a Ivana Benka, dvojicu z Klubu kresťanských demokratov a nezávislých Jozefa Balážiho a Katarínu Ďurčanskú. Poslanecký zbor odsúhlasil za členov MsR aj dvoch poslancov klubu KDH - SDKÚ-DS Stanislava Gobana, ako aj Mikuláša Bodnára, tí sa ale svojich miest v rade vzápätí vzdali. Hlasovaním neprešli dva návrhy na Máriu Čižikovú a Juraja Hurného (obaja KDH – SDKÚ-DS). Pri všetkých hlasovaniach sa zdržali práve poslanci dvojkoalície, Mestská rada tak nateraz ostala bez zástupcov týchto strán.

Podobne je tomu aj pri zložení komisií pôsobiacich pri MsZ, do ktorej nenavrhli poslanci klubu KDH -SDKÚ-DS svojich kandidátov z radov poslancov i neposlancov. Predseda klubu Stanislav Kahanec to zdôvodnil rozsiahlosťou zmien, ktoré nastali v nomináciách ostatných dvoch poslaneckých klubov. Zastupiteľstvo napokon zriadilo osem navrhovaných komisií, ale zvolilo iba päť predsedov. Na zvyšné tri posty šéfov komisií má nárok dvojkoalícia KDH – SDKÚ-DS. Na záver doobedňajšieho programu poslanci zvolili Jána Andrejka za nového náčelníka Mestskej polície v Prešove.
(ik)

Súvisiace články
9.2.2007 O viceprimátorovi sa rokovať nebude 5.2.2007 Záznam on-line diskusie s poslancom J. Balážim 1.2.2007 BLOG: Som zmätený ako naši poslanci 26.1.2007 J. Baláži k odchodu poslancov KDH: „Spoločný klub postupoval z pozície sily“ 26.1.2007 POZNÁMKA -Hagyariáda 24.1.2007 KDH opúšťa štvorica poslancov - vytvárajú nový poslanecký klub
Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mesto Prešov vyplatilo poškodeným obyvateľom z Mukačevskej ulice už viac ako pol milióna eur
Mesto Prešov zrealizovalo ďalšie úhrady z oficiálneho darovacieho účtu pre poškodených obyvateľov z Mukačevskej ulice. Zatiaľ bolo prerozdelených 631 500 eur.
Zažite veselé a chutné Fašiangovanie v Prešove
Mesto Prešov vás počas obdobia zábavy, plesov a karnevalov pozýva na tradičné a obľúbené Fašiangovanie. Voňavé a chutné dobroty, ľudová hudba a pestrý sprievodný program si nenechajte ujsť už 25. februára 2020 na Hlavnej ulici.
Poznáme najúspešnejších športovcov mesta Prešov za rok 2019
V Prešove sme počas galavečera Športovec roka už po 59. krát ocenili najlepších športovcov, ktorí v uplynulom roku reprezentovali a zviditeľňovali naše mesto doma i v zahraničí. Do siene slávy prešovského športu pribudlo desiate meno.
Moderná križovatka na ulici Obrancov mieru zlepší dopravu v Prešove
Dopravná situácia v meste Prešov sa opäť o niečo zlepšila. Po dokončení malého obchvatu (odbočka Škultétyho – ZVL), prišli na rad tri kritické križovatky. Posledná z nich – Levočská a Obrancov mieru – bola dnes slávnostne uvedená do plnej prevádzky za účasti ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka a viceprimátora mesta Prešov Pavla Neupauera.
Národný týždeň manželstva v Prešove ponúkne bohatý program
V pondelok 10. februára 2020 sa začína Národný týždeň manželstva. Jubilejný 10. ročník opäť prinesie množstvo zaujímavých podujatí pre manželov aj zľavy vo vybraných prevádzkach.
Kniha roka Prešovského samosprávneho kraja 2019
3. ročník čitateľskej ankety
Najlepší prešovskí športovci na jednom mieste
Vyhlasovanie ankety Športovec roka má v Prešove dlhú tradíciu už od roku 1961. Mesto Prešov o víťazoch tejto ankety každoročne informuje na svojej webovej stránke. Tentoraz však vznikla myšlienka vytvoriť miesto, kde nájdu športoví fanúšikovia všetky informácie prehľadne na jednom mieste.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.