Sobota, 11. júl 2020
Meniny má Milota | zajtra Nina

Tip na výlet: Lysá Stráž

Prostredníctvom novej rubriky Tip na výlet vám bude stránka PIS ponúkať každý štvrtok námet na peší výlet, prechádzku, túru rôznych náročností v širšom okolí Prešova. Berte ich ako inšpiráciu pre pohyb v prírode, lebo len čítať na obrazovke a vytešovať sa z fotiek nestačí... Postupne by ste mali všetky diely tohoto internetového sprievodcu, ale aj oveľa viac informácií so širším záberom o chodení (lezení, plazení) po horách, nájsť na chystanej stránke www.horyadoly.sk

Lysá Stráž

Trasa: Kanaš (305 m) - sedlo Stráže (449 m) - Lysá Stráž (696 m) - Zimná studňa (470 m) - Kanaš (305 m).

Značka: červená 0901, žltá 8706

Pohorie: Spišsko-šarišské medzihorie

Trvanie chôdze: 3 hodiny

Náročnosť: ľahká

Mapa: VKÚ Harmanec č. 115 Šarišská vrchovina - Branisko, 1:50 000

Prístup na začiatok trasy:

Autobus: MHD č. 14 z centra mesta do Kanaša

Vlak: do Veľkého Šariša, odtiaľ autobusom MHD č. 14 do Kanaša

Pri potulkách po okolí Prešova si nemožno nevšimnúť dva výrazné vrchy, týčiace sa severne od šarišskej metropoly - Stráž (740 m) a Lysú Stráž (696 m). Tieto dva vulkanické exoty vystupujú z plocho modelovaného povrchu údolia Torysy a vytvárajú typický kolorit okolia Prešova. Najmä Lysá Stráž ponúka okrem peknej prechádzky aj kvalitný výhľad.
Výstup na Lysú Stráž sa začína v Kanaši (305 m), na konečnej zastávke autobusu MHD. Tu sa treba napojiť na červenú značku „Cesty hrdinov SNP“ a peknou lesnou cestou v miernom stúpaní vystúpiť až na výrazné lúčnaté sedlo Stráže (449 m, 45 min. ). Tu doľava krížom cez lúku s výhľadmi na Šarišský hrad a opäť výraznou cestou po červenej spolu so žltou značkou smerom na Terňu. Cesta sa postupne stáča doprava, na výraznejšom ramene je odbočka žltej značky vľavo. Tu sa začína najťažšia časť výstupu, približne dvestometrový výškový rozdiel na vrchol. Chodník sa v podstate drží ramena, kľučkuje pomedzi stromy a občas sa prediera aj porastom žihľavy. Les tesne pred vrcholovým plató redne a chodník vystupuje do otvoreného terénu, ktorý ponúka široké výhľady - vrchol Lysej Stráže (969 m, 1:30 h). Oplatí sa pochodiť po vrcholovej lúke a pozrieť si okolitú krajinu z viacerých uhlov. Z nadhľadu sa ponúka prešovské okolie. Úplne najbližšie sú vrcholy Spišsko-šarišského medzihoria - skupina Stráží a Šarišský hradný vrch, ďalej Šarišská vrchovina, Bachureň, Branisko, Čierna Hora a Slanské vrchy, pochopiteľne vidno aj blízke obce. Za dobrého počasia sa dá zhliadnuť aj zlomok z tatranských končiarov. Na vrchole sa dá posedieť, na založenom ohnisku aj čo-to opiecť a hlavne sa dívať okolo seba.
Zostúpiť sa dá aj tou istou cesty, žltá značka však pokračuje vrcholovým hrebienkom a postupne klesá ku kameňolomu (výhľady, pozor na opatrnosť na okraji lomu). Značka opisuje v klesavom traverze oblúk okolo kužeľa hory, neustále sa stáča doprava a napokon vychádza na okraj lesa do lúčneho terénu nad Terňou s peknými pohľadmi na Čergov a a jeho podhorie, ako aj skupinu Stráží. Tu sa treba držať okraja lesa, značka napokon vchádza do krovitého porastu a popri napájadlách a ďalšom odpočívadle klesne až k sedlu Zimná studňa (470 m, 2:15 h). Tu sa opäť spája s červenou značkou, smerom doľava sa núka zostup do Terne (asi 45 minút), doprava po červenej cesta stúpa za pár minút k miestu, odkiaľ sa začal samotný výstup na vrchol Lysej Stráže. Uzatvára sa tu okruh a nasleduje pohodlný zostup rovnakou cestou späť do Kanaša (3 h). Dá sa alternovať aj po neznačených cestách lúkou, ciest a cestičiek je dosť...

Lysá Stráž
Pohľad z vrcholu na Stráže
Pohľad na Šarišský hrad
Súvisiace články
5.4.2007 Tip na výlet: Hrebeňovka Bachurne
Mohlo by Vás zaujímať
K lodi Bohemia sa dostanete z Hanušoviec autobusom jednoduchšie
K lodi Bohemia, ktorá od vlaňajška brázdi vody Domaše, sa z Hanušoviec nad Topľou dostanete v lete autobusom jednoduchšie. Prešovský samosprávny kraj (PSK) totiž vyhovel žiadosti Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš (OOCR HZ a HŠ) a pridal na tejto trase počas pracovného týždňa priamy spoj cez obec Detrík.
Bardejov oslavuje 20.výročie zápisu do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO
Pamiatky historického jadra Bardejova  zapísané v roku 2000 do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO sú natoľko významné, že kvôli nim ročne tisíce turistov navštívia toto centrum severovýchodného Slovenska.
Severovýchod Slovenska láka na aktívnu turistiku rodín s deťmi
Severovýchod Slovenska ponúka široké možnosti výletov pre rodiny s deťmi na individuálnu turistiku.
Požehnali historizujúci most na cyklotrase
Vo Veľkom Šariši včera požehnali a uviedli do života cyklotrasu i historizujúci most. Cyklisti tak môžu plynule prejsť z Prešova až do záhradkárskej osady v Šarišských Michaľanoch. Mesto Veľký Šariš je v súčasnosti pravdepodobne mesto s najväčším počtom kilometrov cyklotrás na Slovensku v prepočte na počet obyvateľov.
Legendarium je späť!
V druhej polovici júna štartuje už 5. edícia súťaže LEGENDARIUM určená najmä pre rodiny s deťmi. Vynovený koncept súťaže vychádza z aktuálneho diania v odvetví cestovného ruchu.
Vyhliadková veža na Dukle láka po znovuotvorení
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí.
V Bardejovských kúpeľoch otvorili aj vonkajšie kúpalisko
V stredu 1.júla 2020 otvorili v Bardejovských kúpeľoch, a.s. , vonkajšie letné kúpalisko s vyhrievanou vodou.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.