Piatok, 05. jún 2020
Meniny má Laura | zajtra Norbert

Tip na výlet: Hrebeňovka Bachurne

Flyšové pohorie Bachureň vypĺňa priestor medzi mohutnými hradbami Braniska a Čergova, na hranici regiónov Šariša a Spiša. Hrebeňovka tohoto pohoria je vďačnou túrou, ktorá vedie krajinársky zaujímavým územím s niekoľkými veľkolepými výhľadmi.

Bachureň

Trasa: Sabinov (324 m) - Kohút (711 m) - Kamenná (810 m) - s. pod Marduňou (751 m) - Dlhé diely (823 m) - Javor (931 m) - Bachureň (1 081 m) - sedlo pod Bachurňou (1 000 m) - sedlo pod Magurou (990 m) - Búče (1 006 m) - Lačnov (823 m), Lipovce (587 m), resp. Renčišov (610 m).

Značka: zelená 5704, červená 0922, žltá 8707

Pohorie: Bachureň

Trvanie trasy: 7 - 7:30 hodiny

Náročnosť: stredne náročná

Mapa: VKÚ Harmanec č. 115 - Šarišská vrchovina, Branisko, 1:50 000

Prístup na začiatok trasy:

Autobus SAD z Prešova do Sabinova.

Vlak z Prešova do Sabinova.

Pochod sa začína v Sabinove (324 m), tu sa na železničnej stanici treba napojiť na zeleno značený turistický chodník. Ten okolo zaniknutých mestských kúpeľov Švabľovka serpentínami stúpa na hrebeň pohoria. Chodník vedie nenáročným terénom lesom, na občasných priesekoch sa otvárajú výhľady do doliny Torysy a na súbežný hrebeň pohoria Čergov. Asi po dvoch hodinách prichádza k prvému vyvrcholeniu trasy - vrcholu Kohúta (711 m, 2 h) s príjemným odpočinkovým miestom pri kríži. Z tohoto nenápadného miesta je za dobrého počasia fantastický pohľad na susedný Čergov, hádam najkomplexnejší na celý hlavný čergovský hrebeň. Z Kohúta schádza chodník do sedla, kde je prameň vody. Tu sa stáča doľava a klesá spoločne so žltou značkou, ktorú po 15 minútach opustí a v pravotočivom oblúku v krajinársky peknom lúčnatom teréne sa vracia na hrebeň. Chodník stúpa už lesom na Kamennú (810 m, 2:45 h). Nasleduje hrebeňová „húpačka“ s niekoľkými peknými pohľadmi do dolín, vrchol Mardune (874 m) a následný zostup do sedla pod Marduňou (751 m, 3:45 h), odkiaľ možno ľahko zísť do Renčišova, alebo Dubovice. Zároveň sa tu začína najzaujímavejšia, centrálna časť pohoria, ktorá podkovovito uzatvára pramennú oblasť riečky Malá Svinka. Chodník traverzuje okolo vrcholu Stavenca (809 m) a o chvíľu míňa vrcholovú stanicu vlekov rekreačného strediska Dubovické Žliabky. Okrem neustálych čergovských výhľadov sa ukazujú aj Levočské vrchy, po ľavej strane sa otvárajú pohľady do údolia Malej Svinky. Len škoda, že tento úsek poznačili polomy a následná ťažba dreva. Po stúpaní cez Dlhé diely (823 m) a Javor (931 m, 5h) sa túra dostáva do oblasti voňavých horských lúk, do niekdajšieho kraja drevených senníkov, ktorých zvyšky sú tu dodnes. Najmä z krajinárskeho hľadiska pôsobí okolie veľmi pekným dojomom. Cez nevýrazný chrbát Na hole sa chodník pomaly v nenáročnom stúpaní blíži k najvyššiemu bodu pohoria - Bachurni (1 081 m, 5:45 h). Na jej vrchol vedie odbočka, značená tvarovou značkou. Vrchol, zarastený z jednej strany húštinou, ponúka krásny pohľad na Vysoké Tatry, susedné Branisko s dominantnou Smrekovicou, Levočské vrchy a dolinu Čierny Močiar s niekdajšou senníkovou dedinou. Lahôdkový hrebeň s minimálnymi výškovými rozdielmi pokračuje cez sedlo pod Bachurňou (1 000m ) do sedla pod Magurou (990 m, 6 h). Tu naša trasa opúšťa zelenú značku a po červenej hrebeňom stúpa na vrchol Búčov (1 006 m, 6:15 h) so stĺpom mieru a fantastickým panoramatickým výhľadom smerom na juh a západ, odkrýva sa Kráľova hoľa, Čierna hora i vrcholky Volovských vrchov. Hrebeň klesá do sedielka ku križovatke turistických chodníkov na vrcholovej stanici lyžiarskeho strediska Búče. Odtiaľ sa dá zostúpiť po výraznej ceste do Lačnova (823 m, 7 h). Červená hrebeňovka vedie do sedla Búče (860 m, 6:30 h), odtiaľ schádza žltá značka na sever do Renčišova (610 m, 7:30 h), alebo na juh do Lipoviec (587 m, 7 h).
Trasa je vhodná aj v zime pre bežkárov, ideálna za babieho leta pri inverzii.

Na vrchole Búčov
Na hrebeni v centrálnej časti
Súvisiace články
29.3.2007 Tip na výlet: Lysá Stráž
Mohlo by Vás zaujímať
Koronavírus môže Domaši pomôcť
Záujem o pobyt pri vodnej nádrži Veľká Domaša rastie. Zrejme sa prejavuje efekt krízy súvisiacej s koronavírusom. Slováci chcú tráviť letnú dovolenku v domácich turistických destináciách. Slovensko si v boji s pandémiou počína úspešne a vláda uvoľňuje obmedzenia. Začiatok dovolenkovej sezóny v prímorských letoviskách je zatiaľ neurčitý. Roman Berkeš, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr predpokladá, že sa posunie na koniec júna až polovicu júla. Už teraz je však viac-menej isté, že oddychu pri mori sa budú slovenskí dovolenkári v tejto sezóne skôr vyhýbať.
Na severovýchode sa znovuotvorili stovky možností pre turistiku a výlety
Ideálne slnečné počasie láka po dlhých týždňoch uzavretia v interiéroch kvôli koronavírusu na vychádzky do prírody. Severovýchod Slovenska poskytuje stovky možností pre turistiku a trávenie voľného času v prírode. V okolí Svidníka najviac lákajú pamiatky vojnovej histórie a v okolí Bardejova zasa turistické trasy, liečivé singletracky a Bardejovské Kúpele. Tento kút Slovenska je výnimočný aj drevenými kostolíkmi,  skanzenmi a rozhľadňami. Informuje o tom riaditeľ OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov Radomír Jančošek.
Bardejovské kúpele sú už otvorené aj pre samoplatcov
Bardejovské kúpele, a.s. sú od pondelka 25.mája 2020 otvorené aj pre samoplatcov. Zatiaľ v obmedzenom režime za protiepidemiologických opatrení odporúčaných hygienikmi, bez wellness a stravovania formou švédskych stolov, zato však s akciovými cenami. Pre klientov zdravotných poisťovní začala obmedzená prevádzka už pred týždňom v utorok 12.mája 2020. Dovtedy boli kúpele nútene šesť týždňov plne odstavené. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s. , Tamara Šatanková.
Stropkovský jarmok sa v tomto roku neuskutoční
Obľúbený stropkovský jarmok, najvýznamnejšie kultúrno-spoločenské podujatie v regióne, sa v tomto roku definitívne ruší. Prípravy na jeho 26. pokračovanie prebiehali už od jesene minulého roka, postupne uzatvárali zmluvy s účinkujúcimi, no v uplynulých dňoch padlo konečné rozhodnutie.
Dobrovoľníci vyzbierali na Ondave 900 kilogramov odpadu
Dobrovoľníci vyzbierali počas tradičnej májovej akcie na Ondave 900 kilogramov odpadu. Splavovanie tejto rieky bude vďaka nim oveľa krajším zážitkom.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.