Streda, 13. november 2019
Meniny má Stanislav | zajtra Irma

Tip na výlet: Hrebeňovka Bachurne

Flyšové pohorie Bachureň vypĺňa priestor medzi mohutnými hradbami Braniska a Čergova, na hranici regiónov Šariša a Spiša. Hrebeňovka tohoto pohoria je vďačnou túrou, ktorá vedie krajinársky zaujímavým územím s niekoľkými veľkolepými výhľadmi.

Bachureň

Trasa: Sabinov (324 m) - Kohút (711 m) - Kamenná (810 m) - s. pod Marduňou (751 m) - Dlhé diely (823 m) - Javor (931 m) - Bachureň (1 081 m) - sedlo pod Bachurňou (1 000 m) - sedlo pod Magurou (990 m) - Búče (1 006 m) - Lačnov (823 m), Lipovce (587 m), resp. Renčišov (610 m).

Značka: zelená 5704, červená 0922, žltá 8707

Pohorie: Bachureň

Trvanie trasy: 7 - 7:30 hodiny

Náročnosť: stredne náročná

Mapa: VKÚ Harmanec č. 115 - Šarišská vrchovina, Branisko, 1:50 000

Prístup na začiatok trasy:

Autobus SAD z Prešova do Sabinova.

Vlak z Prešova do Sabinova.

Pochod sa začína v Sabinove (324 m), tu sa na železničnej stanici treba napojiť na zeleno značený turistický chodník. Ten okolo zaniknutých mestských kúpeľov Švabľovka serpentínami stúpa na hrebeň pohoria. Chodník vedie nenáročným terénom lesom, na občasných priesekoch sa otvárajú výhľady do doliny Torysy a na súbežný hrebeň pohoria Čergov. Asi po dvoch hodinách prichádza k prvému vyvrcholeniu trasy - vrcholu Kohúta (711 m, 2 h) s príjemným odpočinkovým miestom pri kríži. Z tohoto nenápadného miesta je za dobrého počasia fantastický pohľad na susedný Čergov, hádam najkomplexnejší na celý hlavný čergovský hrebeň. Z Kohúta schádza chodník do sedla, kde je prameň vody. Tu sa stáča doľava a klesá spoločne so žltou značkou, ktorú po 15 minútach opustí a v pravotočivom oblúku v krajinársky peknom lúčnatom teréne sa vracia na hrebeň. Chodník stúpa už lesom na Kamennú (810 m, 2:45 h). Nasleduje hrebeňová „húpačka“ s niekoľkými peknými pohľadmi do dolín, vrchol Mardune (874 m) a následný zostup do sedla pod Marduňou (751 m, 3:45 h), odkiaľ možno ľahko zísť do Renčišova, alebo Dubovice. Zároveň sa tu začína najzaujímavejšia, centrálna časť pohoria, ktorá podkovovito uzatvára pramennú oblasť riečky Malá Svinka. Chodník traverzuje okolo vrcholu Stavenca (809 m) a o chvíľu míňa vrcholovú stanicu vlekov rekreačného strediska Dubovické Žliabky. Okrem neustálych čergovských výhľadov sa ukazujú aj Levočské vrchy, po ľavej strane sa otvárajú pohľady do údolia Malej Svinky. Len škoda, že tento úsek poznačili polomy a následná ťažba dreva. Po stúpaní cez Dlhé diely (823 m) a Javor (931 m, 5h) sa túra dostáva do oblasti voňavých horských lúk, do niekdajšieho kraja drevených senníkov, ktorých zvyšky sú tu dodnes. Najmä z krajinárskeho hľadiska pôsobí okolie veľmi pekným dojomom. Cez nevýrazný chrbát Na hole sa chodník pomaly v nenáročnom stúpaní blíži k najvyššiemu bodu pohoria - Bachurni (1 081 m, 5:45 h). Na jej vrchol vedie odbočka, značená tvarovou značkou. Vrchol, zarastený z jednej strany húštinou, ponúka krásny pohľad na Vysoké Tatry, susedné Branisko s dominantnou Smrekovicou, Levočské vrchy a dolinu Čierny Močiar s niekdajšou senníkovou dedinou. Lahôdkový hrebeň s minimálnymi výškovými rozdielmi pokračuje cez sedlo pod Bachurňou (1 000m ) do sedla pod Magurou (990 m, 6 h). Tu naša trasa opúšťa zelenú značku a po červenej hrebeňom stúpa na vrchol Búčov (1 006 m, 6:15 h) so stĺpom mieru a fantastickým panoramatickým výhľadom smerom na juh a západ, odkrýva sa Kráľova hoľa, Čierna hora i vrcholky Volovských vrchov. Hrebeň klesá do sedielka ku križovatke turistických chodníkov na vrcholovej stanici lyžiarskeho strediska Búče. Odtiaľ sa dá zostúpiť po výraznej ceste do Lačnova (823 m, 7 h). Červená hrebeňovka vedie do sedla Búče (860 m, 6:30 h), odtiaľ schádza žltá značka na sever do Renčišova (610 m, 7:30 h), alebo na juh do Lipoviec (587 m, 7 h).
Trasa je vhodná aj v zime pre bežkárov, ideálna za babieho leta pri inverzii.

Na vrchole Búčov
Na hrebeni v centrálnej časti
Súvisiace články
29.3.2007 Tip na výlet: Lysá Stráž
Mohlo by Vás zaujímať
Obnova turistickej infraštruktúry chodníka Čierna mláka
Počas októbra a novembra 2019 prebehne v Bardejovských Kúpeľoch a okolí revitalizácia náučného chodníka Čierna Mláka. Projekt má názov “Obnova turistickej infraštruktúry v regióne Šariš Bardejov a okolie – náučný chodník  “Čierna Mláka -  Bardejovské Kúpele”.
Hrad Šariš má ďalšiu novinku pre turistov
11 metrov dlhý a 2 metre široký je nový dubový drevený most na hrade Šariš. Tri mesiace ho vyrábal tesársky majster Jaroslav Hyrja. Postavený je pravdepodobne na pôvodnom mieste ako v minulosti.
Vlak vojaka Švejka prepravil v lete 2300 ľudí
Vlak vojaka Švejka, ktorý premával v letnej sezóne 2019 z Medzilaboriec do poľského Sanoku a Rzeszowa, prepravil počas víkendov v tomto lete 2300 ľudí, čo je oproti vlaňajšku o približne 400 osôb viac.
Prešovský kraj je opäť viac prístupný zahraničným turistom
Prírodné a kultúrne klenoty Prešovského kraja sú dostupnejšie pre obyvateľov Nemecka. Východné Slovensko s regiónom Severné Porýnie-Vestfálsko opäť prepojila letecká linka spájajúca Košice – Düsseldorf. Pravidelné letecké spojenie má potenciál prilákať zahraničných návštevníkov aj do regiónu severovýchodného Slovenska.
Drevené chrámy na severovýchode Slovenska lákajú českých a domácich turistov
Jedinečné kultúrne dedičstvo predstavujú drevené chrámy na severovýchode Slovenska. V okresoch Bardejov, Svidník a Snina a ich širšom okolí sa nachádza spolu 42 týchto cirkevných stavieb postavených z dreva.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.