Štvrtok, 23. január 2020
Meniny má Miloš | zajtra Timotej

Hagyari hodnotil sto dní vo funkcii

V nedeľu 8. apríla uplynulo presne 100 kalendárnych dní odvtedy, čo sa novozvolený primátor Pavel Hagyari ujal oficiálne svojej funkcie. V pondelok predstúpil pred novinárov, aby svojich úvodných sto dní v kresle primátora zhodnotil.

Primátor Pavel Hagyari hodnotil sto dní v primátorskom kresle

„Veci sa hýbu správnym smerom, “ vyhlásil primátor na margo svojho doterajšieho pôsobenia a dodal: „Bol som sklamaný z toho, v akom stave sa Prešov nachádza. Ekonomická situácia tu nie je dobrá. Nie sú pripravené veľké projekty, ktoré by mestu mohli pomôcť. Som ale optimista, našiel som tu kopec schopných ľudí ochotných vytvoriť z tohto mesta krásne centrum. Pokiaľ sa chce, spôsob sa vždy nájde. “ Podľa Hagyariho „ľudia chápu, že sa niektoré veci nedajú robiť okamžite a reálne ekonomické výsledky sa môžu prejaviť po dvoch až troch rokoch. “

Jedným z Hagyariho predvolebných tromfov bolo zadováženie investorov, keď voličom sľuboval investície vo výške 5 miliárd korún. „Už zajtra podpíšeme zmluvu s americkým investorom za dve miliardy korún. Rovnako sa aktivizovali aj ďalší investori z Holandska, Belgicka i Kórey, čo ma vedie k optimizmu, že by sa celkovo mohlo v priebehu týchto štyroch rokov v Prešove preinvestovať okolo 10 miliárd korún, “ uviedol na margo investícií P. Hagyari, ktorý za jeden zo svojich úspechov po 100 dňoch považuje aj to, že sa vďaka nemu naštartovala technická príprava diaľnic. Tá by mala skrátiť napríklad termín dokončenia veľkého obchvatu Prešova, od Košíc smerom na Levoču, plánovaného na roky 2014 až 2015 na rok 2010. „V prípade Nábrežnej komunikácie je dohoda o stiahnutí žaloby, čo by umožnilo okamžite pokračovať vo výstavbe a v priebehu roka, či roka a pol komunikáciu dokončiť, “ dodal primátor. Ako ďalej informoval, v oblasti dopravy sa ešte vytvorili nové parkovacie miesta na Slovenskej a Jarkovej ulici, začalo sa aj s projektami okružných križovatiek pri Tescu a Baumaxe, na Levočskej ulici pri Kauflande a na frekventovanom vstupe do mesta smerom od Košíc pri ZVL, kde do júna mala nateraz pribudnúť aspoň svetelná križovatka. Hagyari sa dotkol aj pred voľbami dôchodcom sľubovaného cestovania zadarmo. To aspoň nateraz aktuálne nie je, podľa primátora za to môže aktuálne platný mestský rozpočet. „Ten schválilo minulé zastupiteľstvo a ja do tohto rozpočtu nemôžem, ani nechcem vstupovať. Určite sa ale budem snažiť riešiť cestovné pre dôchodcov v priebehu ďalších mesiacov tak, že v súčasnej dobe by mohli mať grátis cestovné mimo špičky. V rámci špičky by platili bežnú réžiu, “ uviedol primátor.

Za najvyššiu prioritu v nasledujúcom období považuje P. Hagyari využitie geotermálnej energie. „Prešov a okolie má spolu s Košicami a Vranovom najlepšie zdroje termálnej energie. Doteraz to nebolo využité. Chcem z európskych fondov naštartovať proces nielen výstavby aquaparku, ale aj dodávky tepla do celého Prešova a rovnako využiť tieto zdroje aj na elektrickú energiu, “ uviedol P. Hagyari. Primátor sa v najbližšom čase chystá reorganizovať mestské firmy, do mesiaca chce vykonať hĺbkovú kontrolu v Technických službách i v mestských lesoch. Mesto rovnako chystá audit svojich nehnuteľností, hľadá vhodnú lokalitu na výstavbu nových nájomných bytov, ale aj pripravuje projekt malého letiska, mestskej galérie, Arény Prešov ako aj detského parku, ktorý by mal byť otvorený už do začiatku júna pri Záhrade umenia.

Náš internetový portál plánuje v najbližších dňoch pripraviť s primátorom Pavlom Hagyarim on-line diskusiu k téme „Sto dní vo funkcii“.
(ik)

Súvisiace články
13.10.2006 Hagyari sľubuje "veľké veci"
Mohlo by Vás zaujímať
Asanácia poškodeného bytového domu na Mukačevskej ulici (AKTUALIZÁCIA)
Mesto Prešov reaguje na nepodložené informácie týkajúce sa objednávky na záchranné práce a výberu firmy šíriace sa na sociálnych sieťach
AKTUALIZÁCIA: Mesto Prešov vyplatilo poškodeným obyvateľom z Mukačevskej ulice už takmer pol milióna eur
Mesto Prešov zrealizovalo ďalšie úhrady z oficiálneho darovacieho účtu pre poškodených obyvateľov z Mukačevskej ulice. Zatiaľ bolo prerozdelených 523 500 eur.
Stanovisko mesta Prešov - záchranné práce Mukačevská
Objednávka v objeme 1,1 milióna eur na záchranné práce v rámci mimoriadnej situácie, ktorá bola vyhlásená dňa 06.12.2019 o 12.35 hod. na území mesta Prešov je iba predbežná a jej výška sa môže meniť v závislosti od reálne vykonaných záchranných prác.
Prvou Prešovčankou v roku 2020 je malá Jasmínka
V prešovskej nemocnici bolo rušno už od prvých minút nového roka. Ako prvý sa v roku 2020 vypýtal na svet malý Maximilián. Na prvého Prešovčana či Prešovčanku sme takisto nemuseli čakať dlho. V prvý deň nového roka sa tesne popoludní narodila malá Jasmínka.
Obnovené historické oplotenie opäť skrášľuje Františkánske námestie
Historický múr pre Kostolom sv. Jozefa v Prešove bol dlhodobo v zlom stave. Mestu Prešov sa však jeho obnovu podarilo úspešne zrealizovať a oplotenie tak po rokoch opäť skrášľuje Františkánske námestie.
Medzi 2600 novonarodenými Prešovčanmi v roku 2019 boli aj Surya či Zachej
Dlhoročne najrozšírenejšie mená novorodencov Jakub a Sofia v roku 2019 v Prešove vystriedali Michal a Ema. Opäť však máme aj bábätká s netradičnými menami.
Informácia k podávaniu priznania k dani z nehnuteľností a oznamovacej povinnosti k poplatku za komunálne odpady na rok 2020
Mesto Prešov ako príslušný správca dane z nehnuteľností oznamuje, že povinnosť podať priznanie k dani, resp. podať čiastkové priznanie k dani z nehnuteľností na rok 2020 má každá fyzická alebo právnická osoba, ktorá nadobudla alebo previedla nehnuteľnosť počas roka 2019 (predaj, darovanie, vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov a pod.).
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.