Utorok, 04. august 2020
Meniny má Dominik, Dominika | zajtra Hortenzia

Hagyari hodnotil sto dní vo funkcii

V nedeľu 8. apríla uplynulo presne 100 kalendárnych dní odvtedy, čo sa novozvolený primátor Pavel Hagyari ujal oficiálne svojej funkcie. V pondelok predstúpil pred novinárov, aby svojich úvodných sto dní v kresle primátora zhodnotil.

Primátor Pavel Hagyari hodnotil sto dní v primátorskom kresle

„Veci sa hýbu správnym smerom, “ vyhlásil primátor na margo svojho doterajšieho pôsobenia a dodal: „Bol som sklamaný z toho, v akom stave sa Prešov nachádza. Ekonomická situácia tu nie je dobrá. Nie sú pripravené veľké projekty, ktoré by mestu mohli pomôcť. Som ale optimista, našiel som tu kopec schopných ľudí ochotných vytvoriť z tohto mesta krásne centrum. Pokiaľ sa chce, spôsob sa vždy nájde. “ Podľa Hagyariho „ľudia chápu, že sa niektoré veci nedajú robiť okamžite a reálne ekonomické výsledky sa môžu prejaviť po dvoch až troch rokoch. “

Jedným z Hagyariho predvolebných tromfov bolo zadováženie investorov, keď voličom sľuboval investície vo výške 5 miliárd korún. „Už zajtra podpíšeme zmluvu s americkým investorom za dve miliardy korún. Rovnako sa aktivizovali aj ďalší investori z Holandska, Belgicka i Kórey, čo ma vedie k optimizmu, že by sa celkovo mohlo v priebehu týchto štyroch rokov v Prešove preinvestovať okolo 10 miliárd korún, “ uviedol na margo investícií P. Hagyari, ktorý za jeden zo svojich úspechov po 100 dňoch považuje aj to, že sa vďaka nemu naštartovala technická príprava diaľnic. Tá by mala skrátiť napríklad termín dokončenia veľkého obchvatu Prešova, od Košíc smerom na Levoču, plánovaného na roky 2014 až 2015 na rok 2010. „V prípade Nábrežnej komunikácie je dohoda o stiahnutí žaloby, čo by umožnilo okamžite pokračovať vo výstavbe a v priebehu roka, či roka a pol komunikáciu dokončiť, “ dodal primátor. Ako ďalej informoval, v oblasti dopravy sa ešte vytvorili nové parkovacie miesta na Slovenskej a Jarkovej ulici, začalo sa aj s projektami okružných križovatiek pri Tescu a Baumaxe, na Levočskej ulici pri Kauflande a na frekventovanom vstupe do mesta smerom od Košíc pri ZVL, kde do júna mala nateraz pribudnúť aspoň svetelná križovatka. Hagyari sa dotkol aj pred voľbami dôchodcom sľubovaného cestovania zadarmo. To aspoň nateraz aktuálne nie je, podľa primátora za to môže aktuálne platný mestský rozpočet. „Ten schválilo minulé zastupiteľstvo a ja do tohto rozpočtu nemôžem, ani nechcem vstupovať. Určite sa ale budem snažiť riešiť cestovné pre dôchodcov v priebehu ďalších mesiacov tak, že v súčasnej dobe by mohli mať grátis cestovné mimo špičky. V rámci špičky by platili bežnú réžiu, “ uviedol primátor.

Za najvyššiu prioritu v nasledujúcom období považuje P. Hagyari využitie geotermálnej energie. „Prešov a okolie má spolu s Košicami a Vranovom najlepšie zdroje termálnej energie. Doteraz to nebolo využité. Chcem z európskych fondov naštartovať proces nielen výstavby aquaparku, ale aj dodávky tepla do celého Prešova a rovnako využiť tieto zdroje aj na elektrickú energiu, “ uviedol P. Hagyari. Primátor sa v najbližšom čase chystá reorganizovať mestské firmy, do mesiaca chce vykonať hĺbkovú kontrolu v Technických službách i v mestských lesoch. Mesto rovnako chystá audit svojich nehnuteľností, hľadá vhodnú lokalitu na výstavbu nových nájomných bytov, ale aj pripravuje projekt malého letiska, mestskej galérie, Arény Prešov ako aj detského parku, ktorý by mal byť otvorený už do začiatku júna pri Záhrade umenia.

Náš internetový portál plánuje v najbližších dňoch pripraviť s primátorom Pavlom Hagyarim on-line diskusiu k téme „Sto dní vo funkcii“.
(ik)

Súvisiace články
13.10.2006 Hagyari sľubuje "veľké veci"
Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov pokračuje v kosení verejnej zelene
V Prešove sa od začiatku mája kosí verejná zeleň. Pracovníci postupne kosia líniovú a parkovú zeleň vo vlastníctve mesta.
Chodkyňa podľahla zraneniam pri dopravnej nehode
Včera (13.07.2020) popoludní došlo k dopravnej nehode v obci Ľubotice, na Ul. Prešovskej, chodkyňa zraneniam podľahla.
Mesto Prešov po štvrtý raz ocení najkrajšie predzáhradky a balkóny
Mesto Prešov vyhlasuje už 4. ročník súťaže o najkrajšiu predzáhradku a najkrajší balkón roka 2020. Novinkou je, že Prešovčania môžu okrem vlastnej záhradky prihlásiť aj tú, ktorú vo svojom okolí najviac obdivujú.
Prešovskí poslanci zmarili rokovanie mestského zastupiteľstva
(PREŠOV, 21.7.2020) Zvolané 14. zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Prešov dnes bolo zrušené z dôvodu neúčasti väčšiny poslancov. Tí sa na začiatku zasadnutia neprezentovali a zvyšok poslaneckého zboru nemohol prerokovať ani jeden z pripravených bodov, vrátane riešenia havarijných stavov v meste Prešov a odškodnenia rodín z Mukačevskej ulice.
Vlak Vojaka Švejka premáva počas leta od piatka do nedele. Nadväzuje naň aj autobusový spoj, ktorý vás prevedie Horným Zemplínom
Sezónny Vlak Vojaka Švejka, ktorý spája Medzilaborce s poľským mestom Sanok a Rzeszow, premáva počas tohto leta od piatka do nedele. Jeho prevádzka je naplánovaná do 6. septembra.
Pátranie po nezvestnej osobe
Vladimír PRISIAŽŇUK, nar. 25.01.1980, trvale bytom Čirč č. 299, okr. Stará Ľubovňa, prechodne klient Zariadenia pre seniorov – Domov sociálnych služieb Demjata č. 261
AKTUALIZÁCIA: Únik plynu na Jarkovej ulici
Na Jarkovej ulici došlo k poškodeniu plynového potrubia a úniku plynu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.