Piatok, 15. november 2019
Meniny má Leopold | zajtra Agnesa

Hagyari hodnotil sto dní vo funkcii

V nedeľu 8. apríla uplynulo presne 100 kalendárnych dní odvtedy, čo sa novozvolený primátor Pavel Hagyari ujal oficiálne svojej funkcie. V pondelok predstúpil pred novinárov, aby svojich úvodných sto dní v kresle primátora zhodnotil.

Primátor Pavel Hagyari hodnotil sto dní v primátorskom kresle

„Veci sa hýbu správnym smerom, “ vyhlásil primátor na margo svojho doterajšieho pôsobenia a dodal: „Bol som sklamaný z toho, v akom stave sa Prešov nachádza. Ekonomická situácia tu nie je dobrá. Nie sú pripravené veľké projekty, ktoré by mestu mohli pomôcť. Som ale optimista, našiel som tu kopec schopných ľudí ochotných vytvoriť z tohto mesta krásne centrum. Pokiaľ sa chce, spôsob sa vždy nájde. “ Podľa Hagyariho „ľudia chápu, že sa niektoré veci nedajú robiť okamžite a reálne ekonomické výsledky sa môžu prejaviť po dvoch až troch rokoch. “

Jedným z Hagyariho predvolebných tromfov bolo zadováženie investorov, keď voličom sľuboval investície vo výške 5 miliárd korún. „Už zajtra podpíšeme zmluvu s americkým investorom za dve miliardy korún. Rovnako sa aktivizovali aj ďalší investori z Holandska, Belgicka i Kórey, čo ma vedie k optimizmu, že by sa celkovo mohlo v priebehu týchto štyroch rokov v Prešove preinvestovať okolo 10 miliárd korún, “ uviedol na margo investícií P. Hagyari, ktorý za jeden zo svojich úspechov po 100 dňoch považuje aj to, že sa vďaka nemu naštartovala technická príprava diaľnic. Tá by mala skrátiť napríklad termín dokončenia veľkého obchvatu Prešova, od Košíc smerom na Levoču, plánovaného na roky 2014 až 2015 na rok 2010. „V prípade Nábrežnej komunikácie je dohoda o stiahnutí žaloby, čo by umožnilo okamžite pokračovať vo výstavbe a v priebehu roka, či roka a pol komunikáciu dokončiť, “ dodal primátor. Ako ďalej informoval, v oblasti dopravy sa ešte vytvorili nové parkovacie miesta na Slovenskej a Jarkovej ulici, začalo sa aj s projektami okružných križovatiek pri Tescu a Baumaxe, na Levočskej ulici pri Kauflande a na frekventovanom vstupe do mesta smerom od Košíc pri ZVL, kde do júna mala nateraz pribudnúť aspoň svetelná križovatka. Hagyari sa dotkol aj pred voľbami dôchodcom sľubovaného cestovania zadarmo. To aspoň nateraz aktuálne nie je, podľa primátora za to môže aktuálne platný mestský rozpočet. „Ten schválilo minulé zastupiteľstvo a ja do tohto rozpočtu nemôžem, ani nechcem vstupovať. Určite sa ale budem snažiť riešiť cestovné pre dôchodcov v priebehu ďalších mesiacov tak, že v súčasnej dobe by mohli mať grátis cestovné mimo špičky. V rámci špičky by platili bežnú réžiu, “ uviedol primátor.

Za najvyššiu prioritu v nasledujúcom období považuje P. Hagyari využitie geotermálnej energie. „Prešov a okolie má spolu s Košicami a Vranovom najlepšie zdroje termálnej energie. Doteraz to nebolo využité. Chcem z európskych fondov naštartovať proces nielen výstavby aquaparku, ale aj dodávky tepla do celého Prešova a rovnako využiť tieto zdroje aj na elektrickú energiu, “ uviedol P. Hagyari. Primátor sa v najbližšom čase chystá reorganizovať mestské firmy, do mesiaca chce vykonať hĺbkovú kontrolu v Technických službách i v mestských lesoch. Mesto rovnako chystá audit svojich nehnuteľností, hľadá vhodnú lokalitu na výstavbu nových nájomných bytov, ale aj pripravuje projekt malého letiska, mestskej galérie, Arény Prešov ako aj detského parku, ktorý by mal byť otvorený už do začiatku júna pri Záhrade umenia.

Náš internetový portál plánuje v najbližších dňoch pripraviť s primátorom Pavlom Hagyarim on-line diskusiu k téme „Sto dní vo funkcii“.
(ik)

Súvisiace články
13.10.2006 Hagyari sľubuje "veľké veci"
Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Kidslandia Prešov
Kidslandia dnes na Baštovej ulici privolala všetky deti na neuveriteľný zážitok! Deti mohli vidieť mená ako Ujo Ľubo alebo Usmievanka!
FOTO: Chiki liki tu-a na OSTATŇI RAZ TOUR 2019
Chiki liki tu-a zakončili svoju celoživotnú tour na Stromoradí. Martin zhodil svoj "ancug" a neskôr bude zavesený aj v Stromoradí.
Mesto Prešov spustilo novú web stránku o parkovaní
Obyvatelia aj návštevníci Prešova nájdu odteraz všetky informácie o pripravovanom systéme regulovaného parkovania na jednom mieste. Nová web stránka ponúka užívateľom prehľadnú štruktúru, zrozumiteľný obsah a dôležité fakty o schválených pravidlách parkovania.
Nákupné centrum Družba v novom šate
Nákupné centrum Družba na Námestí Kráľovnej pokoja v Prešove je po kompletnej rekonštrukcii krajšie a modernejšie. Obnovou prešla aj tanečná sála Folklórneho súboru Šarišan.
Festival Pocity Film 2019 ocenil Zrnkom soli snímku Pura Vida aj režiséra Marka Škopa
10. ročník filmového festivalu POCITY priniesol do Prešova od 7. do 13. októbra výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia. Festival sa konal v multiplexe Cinemax, v kine Scala a v klube Stromoradie.
Mesto Prešov má 8 nových prístreškov pre bicykle
Prešovčania si už o niekoľko dní budú môcť bezpečne odložiť svoj bicykel. Mesto Prešov 30.10.2019 prevzalo od zhotoviteľa nové ckyloprístrešky, ktoré sú pokračovaním projektu Central MeetBike. Prístrešky budú slúžiť pre širokú verejnosť na krátkodobé parkovanie bicyklov.
FOTO: Jazzové Dni Prešov
S jeseňou prichádza aj další ročník Jazzových dní Prešov
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.