Utorok, 25. február 2020
Meniny má Frederik, Frederika | zajtra Viktor

Slovenské opálové bane - dobrý tip na výlet

Slovenské opálové bane pri Prešove patria k najväčším atrakciám regiónu. Okrem tejto oblasti sa opálové bane nachádzajú len v Austrálii. V Slovenských opálových baniach je celkom 22 kilometrov podzemných chodieb, pre verejnosť je sprístupnený 1,5 kilometrový úsek štôlne Viliam.

Návštevník si môže rezervovať vyhľadávanie opálov vo vyhradenej lokalite, prehliadku šperkov z vybrúsených opálov i prechádzku po náučnom chodníku v baníckej osade Dubník. V okolí bane je mnoho zanedbaných pamiatok súvisiacich s ťažbou opálu. O ich obnovu a sprístupnenie sa usiluje Nadácia Dubnické opálové bane, ktorá z finančných prostriedkov EÚ vybudovala 400 metrový náučný chodník. Jeho súčasťou sú povrchové bane so zvyškami po kutacích prácach a piatimi malými podzemnými štôlňami dlhými 10 – 20 metrov. Z prostriedkov NEFO (neziskového fondu) Prešovského samosprávneho kraja chcú trasu medzi štôlňami Viliam a Jozef upraviť a vyznačiť na nej pamiatky - Banícky dom, ubytovňu, brusiareň, obecnú školu, kaštieľ i pamätník bývalej prenajímateľky bane Emy Goldschmiedtovej. Ako uviedol zástupca nadácie Martin Jančok, „na projekt žiadali od PSK podporu vo výške 190 tisíc korún. “ Ak budú úspešní, s prácami začnú okamžite.
Štôlňu Viliam s podzemným náučným chodníkom prevádzkuje firma Opálové bane Dubník a. s. Hoci je prístupná celoročne, v zime je hlavne útočiskom pre vyše 4000 kusov netopierov. Návštevnosť začína pribúdať v máji. Na prehliadku štôlne Viliam je dobre vopred sa nahlásiť. Kontakty sú zverejnené na internetovej stránke opalovebane.sk. Návštevník dostane prilbu, plášť a svetlo. Prehliadka trvá asi hodinu, nie je náročná, ale treba sa pripraviť na teplotu 5°C. Zástupca spoločnosti Jozef Jančok povedal, že „do štôlne vojde naraz najviac 20 návštevníkov. Vlani navštívilo Slovenské opálové bane 3 500 ľudí. “ Ich najčastejšou otázkou je, či odtiaľ naozaj pochádza najväčší kus drahého opálu na svete. Jančok túto informáciu rád potvrdí, ako udáva, „našli ho pred 236 rokmi a vážil 3035 ct (607g). “ Pre svoju hru s farbami dostal meno Harlekýn a je uložený v múzeu vo Viedni. Preto medzi zahraničnými hosťami dominujú Rakúšania a Nemci, prichádza veľa Angličanov, Maďarov, vlani sprevádzali aj návštevníkov z USA a Austrálie.
Najväčší ruch v areáli Slovenských opálových baní je počas letných prázdnin, kedy sa tu vystrieda okolo desať Táborov opálových permoníkov. Na jednotýždňový turnus môže prísť do 15 mladých ľudí, ktorí čistia povrchové zvyšky po dobývaní opálu.
-mm-

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Viki Olejárová na Stromoradí!
Vrámci Slovenskej Krčmy sa viki zastavila v piatok na Stromoradí a PIS si to nenechal ujsť.
FOTO: Chris Ellys v Poetike
Prešovský umelec sa zastavil v Poetike na koncert a PIS bol pri tom!
Kontroly používania eKasy budú pokračovať
Systém eKasa funguje korektne. Od januára 2020 beží v ostrej prevádzke. Napriek viacerým varovaniam kontroly finančnej správy odhalili podnikateľov, ktorí sa ho snažili obísť. O výsledkoch kontrolnej činnosti a celkovom fungovaní systému informovala prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová a generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík Ladislav Hanniker na spoločnom brífingu.
Štatistický úrad zisťuje údaje o príjmoch slovenských domácností
Štatistický úrad Slovenskej republiky v týchto dňoch zisťuje údaje o príjmoch a životných podmienkach domácností.
Nezabudnite požiadať zamestnávateľa o zúčtovanie dane
Zamestnanec, ktorý mal v roku 2019 zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti, môže najneskôr do 17. februára 2020 písomne požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Nebude tak potom musieť sám podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ A v termíne do 31.03.2020, ak jeho zdaniteľné príjmy za rok 2019 presiahli sumu 1 968,68 eur.
Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja si prevzali ocenenia
Trinásť laureátov ankety Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja 2019 si prevzalo svoj honor na veľtrhu cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR 2020 v Bratislave. Ocenenia udeľovali predseda Prešovského samosprávneho kraja, Milan Majerský a predseda KOCR Severovýchod Slovenska, Michal Sýkora.
Fašiangová zábava roztancovala prešovských seniorov
Prešovskí seniori sa stále radi stretávajú a zabávajú. V PKO Čierny orol tentoraz zažili pravú fašiangovú zábavu ako za mladých čias.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.