Sobota, 25. január 2020
Meniny má Gejza | zajtra Tamara

Mestská rada aj o zvýšení poplatkov v domovoch dôchodcov

V tomto týždni sa na svojom treťom riadnom zasadnutí stretla Mestská rada (MsR) v Prešove. Poprvýkrát rokovala v kompletnom zložení, teda aj so zástupcami opozičného klubu KDH-SDKÚ-DS, ktorého zástupcovia boli zvolení na ostatnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva (MsZ), no na druhej strane bez účasti primátora Pavla Hagyariho.

Pod vedením jeho zástupkyne Kataríny Ďurčanskej prerokovala MsR spolu sedem materiálov. Radní sa venovali najmä úprave výšky poplatkov v domovoch dôchodcov (DD), ktoré sa nachádzajú na Veselej ulici v Prešove a na Cemjate. Dôvodom je, že tieto poplatky neboli upravované od roku 2003. Zvýšenie sa dotýka úhrady za bývanie, zaopatrenie a užívanie vlastného elektrospotrebiča. Prijatím všeobecno-záväzného nariadenia by dôchodcovia platili mesačne zhruba o 1000 až 1500 korún viac, čo by zvýšilo príjmy od obyvateľov oboch DD približne o 1,9 milióna korún. Návrh, ktorý musí odsúhlasiť ešte MsZ, počíta aj so zavedením jednorázového vstupného poplatku pri príchode do zariadenia vo výške 10-tisíc korún, pričom MsR upravila možnosť zaplatiť túto sumu aj v desiatich splátkach. Poplatok by mal byť určený na skvalitnenie služieb pre obyvateľov domovov dôchodcov, v ktorých v súčasnosti žije približne 300 ľudí.

Mestská rada okrem toho prijala návrh komisie na výber laureátov Ceny mesta Prešov za rok 2006, ktorá odporučila udeliť toto ocenenie za celoživotné dielo a vklad do rozvoja športu futbalovej legende Ladislavovi Pavlovičovi. Komisia vybrala tohto bývalého dlhoročného futbalistu prešovského Tatrana a 14-násobného reprezentanta Československa spomedzi 15-tich kandidátov, medzi ktorými bolo 11 jednotlivcov a 4 kolektívy. Udelenie ceny musí ešte schváliť MsZ. Okrem týchto bodov sa MsR zaoberala aj informatívnou správou o poskytovaní sociálnej pomoci za minulý rok, správou o riešení bytových záležitostí občanov, informáciou o príprave zriadenia chránenej dielne na Mestskej polícii ako aj návrhom zmien organizačného poriadku polície, ktorý nechala prepracovať. Posledným bodom bol návrh na zriadenie dočasnej komisie MsZ na prešetrenie sťažnosti proti dvojici poslancov MsZ.
(ik)

Mohlo by Vás zaujímať
Asanácia poškodeného bytového domu na Mukačevskej ulici (AKTUALIZÁCIA)
Mesto Prešov reaguje na nepodložené informácie týkajúce sa objednávky na záchranné práce a výberu firmy šíriace sa na sociálnych sieťach
AKTUALIZÁCIA: Mesto Prešov vyplatilo poškodeným obyvateľom z Mukačevskej ulice už takmer pol milióna eur
Mesto Prešov zrealizovalo ďalšie úhrady z oficiálneho darovacieho účtu pre poškodených obyvateľov z Mukačevskej ulice. Zatiaľ bolo prerozdelených 523 500 eur.
Stanovisko mesta Prešov - záchranné práce Mukačevská
Objednávka v objeme 1,1 milióna eur na záchranné práce v rámci mimoriadnej situácie, ktorá bola vyhlásená dňa 06.12.2019 o 12.35 hod. na území mesta Prešov je iba predbežná a jej výška sa môže meniť v závislosti od reálne vykonaných záchranných prác.
Prvou Prešovčankou v roku 2020 je malá Jasmínka
V prešovskej nemocnici bolo rušno už od prvých minút nového roka. Ako prvý sa v roku 2020 vypýtal na svet malý Maximilián. Na prvého Prešovčana či Prešovčanku sme takisto nemuseli čakať dlho. V prvý deň nového roka sa tesne popoludní narodila malá Jasmínka.
FLEXI jedálny lístok sa v Prešove osvedčil, mesto chce zapojiť ďalšie školy
Mesto Prešov sa ako jedna z prvých samospráv na Slovensku koncom minulého roka zapojilo do projektu Ministerstva školstva s názvom FLEXI školské stravovanie. Ide o inovatívny a moderný prístup k zostave jedálneho lístka v školských jedálňach s dôrazom na čerstvé potraviny z regiónov aj s cieľom skracovania uhlíkovej stopy a podpory regionálnych producentov, ďalej minimalizáciu plastov, znižovanie zdroja živočíšnych bielkovín v prospech tých rastlinných, a tiež akceptovanie náboženských požiadaviek a národnostných špecifík.
Obnovené historické oplotenie opäť skrášľuje Františkánske námestie
Historický múr pre Kostolom sv. Jozefa v Prešove bol dlhodobo v zlom stave. Mestu Prešov sa však jeho obnovu podarilo úspešne zrealizovať a oplotenie tak po rokoch opäť skrášľuje Františkánske námestie.
FOTO: Benefičný Koncert Pre Bytovku Mukačevská
19. 01. 2020 sa odohral v Tatran Hanball Aréne benefičný koncert pre ľudí z postihnutej bytovky na Mukačevskej 7. Vystúpili mnohé známe mená ako Lukáš Adamec, Katka Knechtová, Kandráčovci, ElevenHill a mnohí další! Samozrejme PIS si to nenechal ujsť.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.