Nedeľa, 12. júl 2020
Meniny má Nina | zajtra Margita

Geopol využíva enzýmy klonovaných dážďoviek

Unikátna metóda enzymdeg je základom technológie enzymatického čistenia kontaminovaných zemín, podzemných vôd a spevnených plôch ropnými uhľovodíkmi a ich derivátmi, ktorú od roku 1996 využíva prešovská spoločnosť Geopol, s. r. o.

Licenciu na použitie koncentrovaného roztoku enzymmix, získavaného zo špeciálne klonovaných dážďoviek (tie pre Geopol chovajú v Agropole v Želovciach), ako základu uvedenej metódy, kúpila od košickej firmy Boos dr. Otu Sovu. Aj keď tento spôsob čistenia je ekologicky, finančne, technologicky nenáročný a na jeho použitie dalo Ministerstvo zdravotníctva SR súhlas, podľa informácií od konateľa spoločnosti Pavla Poláka v tomto roku pracujú so všetkými svojimi sanačnými stanicami predovšetkým v Maďarsku. Najnovšie má Geopol veľmi úspešnú asi mesačnú spoluprácu s firmou MOL pri dekontaminácii zásobníkov etylmerkaptánov.

Enzymmix ako zmes hydrolytických enzýmov rozkladá ropné uhľovodíky vyššieho radu na jednoduchšie uhľovodíkové reťazce a v konečnom výsledku až na vodu a kysličník uhličitý. Rýchlosť štiepenia je rozdielna a ako P. Polák konštatoval, napr. následky ropnej havárie na železničnej trati Čečejovce - Moldava nad Bodvou v dĺžke 5, 8 km odstraňovali 2 týždne. Práve súčasnú spoluprácu so Železnicami SR hodnotil P. Polák ako veľmi zlú, pričom sa pred 2-3 rokmi rozbiehala veľmi nádejne. V tomto roku nedostali ešte ani jednu objednávku. Do okruhu zákazníkov Geopolu patria strojárske, dopravné a potravinárske podniky, firmy prevádzkujúce benzínové čerpadlá, orgány činné v ochrane životného prostredia a orgány samosprávy miest a obcí.

Geopol vznikol v roku 1990 so zameraním na geologický prieskum a na likvidáciu kontaminovanej zeminy. V súčasnosti technológia s uplatnením metódy enzymdeg tvorí 90 percent náplne činnosti. Firma zamestnávala najviac ľudí v roku 1998 - do 40, v súčasnosti 15. V roku 1998 dosiahla aj svoj doterajší maximálny ročný obrat a to 25 miliónov Sk. Súčasnú ekonomickú situáciu firmy konateľ charakterizoval slovom "prežívanie". Významnú objednávku na dodávku 10 miliónov dážďoviek dostal nedávno Geopol z Holandska. Svoje sanačné práce už vyviezol okrem Maďarska aj do Česka.

Mohlo by Vás zaujímať
Prazdroj investuje milióny do ekonomiky a komunít: Roztočte s nami Slovensko!
Slovensko sa pomaly vracia do normálu. Po dlhých týždňoch, počas ktorých sa život takmer úplne zastavil, je čas dať zase našu spoločnosť do pohybu.
Priateľské upozornenie na výšku obratu pre účely DPH
Finančná správa pokračuje v proklientskom prístupe k svojim klientom. Takmer 2 000 podnikateľom rozposlala softwarning, aby ich upozornila na kontrolu ich ročného obratu. Aj takýmto spôsobom daňovníkov upozorňuje na ich povinnosti bez toho, aby im hrozili nejaké sankcie či pokuty za nesplnenie si ich povinností.
Storočný starček, ktorý vyšiel z domu a vošiel do knižnice
Pred 5 rokmi vošiel do knižnice milý starší pán a chcel sa zapísať za čitateľa. Nebolo na tom nič nezvyčajné až do momentu, keď nám podal vyplnenú prihlášku. Svietil na nej rok narodenia 1920. Neverili sme vlastným očiam. Náš nový čitateľ bol starší ako naša knižnica, ktorá si už toho tiež veľa pamätala. Veď práve v tom roku oslavovala 90. výročie svojho vzniku.
Pozor na podvodníkov, ktorí chcú vylákať peniaze - nenaleťte im
Finančná správa upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať občanov a skrývajú sa za poplatky spojené s colným konaním. Apeluje na občanov, aby sa nenechali nachytať a neposielali im žiadne peniaze. Takéto konanie by mali okamžite nahlásiť na políciu.
Pandémia COVID-19 bola vážnou záťažou aj pre osoby užívajúce psychoaktívne látky a ich blízkych
Dôsledky pandémie COVID-19 a prijatých opatrení sa postupne ukazujú v spoločnosti i vo všetkých sférach individuálnych životov ľudí. V plnej miere sa prejavujú aj u osôb ohrozených rizikovým správaním v súvislosti s užívaním psychoaktívnych látok či škodlivými návykovými činnosťami, pre ktoré je mimoriadna situácia zvlášť vysokou záťažou.
Do charitatívnej cyklojazdy pre onkologicky choré deti sa zapojilo aj mesto Prešov
Skupina cyklistov v rámci charitatívnej cyklotour Na bajku onkodeťom 2020, ktorá je pokračovateľkou akcie Na bicykli deťom pre život, dnes prešla aj cez mesto Prešov. Plánovanú zastávku si urobili aj na radnici, kde si prebrali symbolický šek v hodnote 300 eur.
V zariadení pre seniorov na Cemjate zvládli korona krízu ukážkovo, spustili aj nový systém rezervácie návštev
V Zariadení pre seniorov Harmónia, Prešov - Cemjata zvládli korona krízu na jednotku. Počas mimoriadnej situácie sa u klientov ani zamestnancov nepotvrdil žiadny prípad ochorenia COVID-19. V opatreniach však nepoľavujú ani teraz. Seniorov chránia aj pomocou online registrácie hostí.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.