Streda, 20. november 2019
Meniny má Félix | zajtra Elvíra

Geopol využíva enzýmy klonovaných dážďoviek

Unikátna metóda enzymdeg je základom technológie enzymatického čistenia kontaminovaných zemín, podzemných vôd a spevnených plôch ropnými uhľovodíkmi a ich derivátmi, ktorú od roku 1996 využíva prešovská spoločnosť Geopol, s. r. o.

Licenciu na použitie koncentrovaného roztoku enzymmix, získavaného zo špeciálne klonovaných dážďoviek (tie pre Geopol chovajú v Agropole v Želovciach), ako základu uvedenej metódy, kúpila od košickej firmy Boos dr. Otu Sovu. Aj keď tento spôsob čistenia je ekologicky, finančne, technologicky nenáročný a na jeho použitie dalo Ministerstvo zdravotníctva SR súhlas, podľa informácií od konateľa spoločnosti Pavla Poláka v tomto roku pracujú so všetkými svojimi sanačnými stanicami predovšetkým v Maďarsku. Najnovšie má Geopol veľmi úspešnú asi mesačnú spoluprácu s firmou MOL pri dekontaminácii zásobníkov etylmerkaptánov.

Enzymmix ako zmes hydrolytických enzýmov rozkladá ropné uhľovodíky vyššieho radu na jednoduchšie uhľovodíkové reťazce a v konečnom výsledku až na vodu a kysličník uhličitý. Rýchlosť štiepenia je rozdielna a ako P. Polák konštatoval, napr. následky ropnej havárie na železničnej trati Čečejovce - Moldava nad Bodvou v dĺžke 5, 8 km odstraňovali 2 týždne. Práve súčasnú spoluprácu so Železnicami SR hodnotil P. Polák ako veľmi zlú, pričom sa pred 2-3 rokmi rozbiehala veľmi nádejne. V tomto roku nedostali ešte ani jednu objednávku. Do okruhu zákazníkov Geopolu patria strojárske, dopravné a potravinárske podniky, firmy prevádzkujúce benzínové čerpadlá, orgány činné v ochrane životného prostredia a orgány samosprávy miest a obcí.

Geopol vznikol v roku 1990 so zameraním na geologický prieskum a na likvidáciu kontaminovanej zeminy. V súčasnosti technológia s uplatnením metódy enzymdeg tvorí 90 percent náplne činnosti. Firma zamestnávala najviac ľudí v roku 1998 - do 40, v súčasnosti 15. V roku 1998 dosiahla aj svoj doterajší maximálny ročný obrat a to 25 miliónov Sk. Súčasnú ekonomickú situáciu firmy konateľ charakterizoval slovom "prežívanie". Významnú objednávku na dodávku 10 miliónov dážďoviek dostal nedávno Geopol z Holandska. Svoje sanačné práce už vyviezol okrem Maďarska aj do Česka.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Kidslandia Prešov
Kidslandia dnes na Baštovej ulici privolala všetky deti na neuveriteľný zážitok! Deti mohli vidieť mená ako Ujo Ľubo alebo Usmievanka!
Nákupné centrum v Prešove má vlastný čmelín aj búdky pre vtáky a netopiere
Moderné nákupné centrum v metropole Šariša rozvíja ekologické aktivity na podporu udržateľnosti životného prostredia. Vďaka nim už získalo aj prestížny certifikát, aký má len 6 nákupných centier na svete.
FLEXI jedálny lístok prichádza na prešovské ZŠ
Školské jedálne v meste Prešov medzi prvými na Slovensku zavádzajú FLEXI jedálny lístok. Novinku začnú testovať v základnej škole Prostějovská od 4.11.2019.
Vzdelávanie sa dospelosťou nekončí
Pýtali sme sa slovenskej populácie, akú úlohu hrá v  živote vzdelávanie, kto je zaň zodpovedný, aký dôvod máme vzdelávať sa celý život a prečo to nerobíme.
80 osobností sa vracia do svojich škôl, aby aktivizovali študentov
80 osobností z biznisu a spoločenského života sa zajtra, 8. novembra, vráti na svoje stredné školy vyrozprávať životný príbeh a motivovať študentov k rozvoju potenciálu, ktorý sa v nich skrýva.
FOTO: Jazzové Dni Prešov
S jeseňou prichádza aj další ročník Jazzových dní Prešov
Ochranári so zalepenými ústami protestovali pred COOP Jednota v Prešove
Ochranári zvierat zo združenia Humánny pokrok včera protestovali pred predajňou COOP Jednota v Prešove. Požadovali, aby reťazec skončil s útokmi na slobodu prejavu a práva zákazníkov na informácie.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.