Sobota, 22. január 2022
Meniny má Zora | zajtra Miloš

FHE: Ad acta

Čo sa týka formácie Ad acta, v tomto prípade som urobil (02/2008) kompletný up-date tohto hesla. A to vďaka Petrovi Kriškovi alias Trezorovi, dnešnému predsedovi občianskeho združenia Jazz & Blues Club a riaditeľa festivalov Jazz & Blues Fest a World & Etno Fest Levice. Kriška bol spolu s Petrom Klejom zakladateľom skupiny Ad acta, ktorá pôvodne vznikla ako gitarové duo.

„Keďže sme kapelu chceli rozšíriť, poobhliadli sme sa po muzikantoch
študujúcich na VŠ a pribrali sme troch ďalších členov - Ľuba Šama, Petra Adamkoviča a Tibora Kollára. Tak vznikla Ad acta ako akustický kvintet, ktorý bol po čase doplnený bubeníkom Petrom Körtvelyesim (teraz známym pod menom
Peter Kertvel). V tomto zložení vytvorila Ad acta najdôležitejšie skladby a odohrala mnoho koncertov. V roku 1991 sa z kapely Ad acta stal kvintet v obsadení Peter Kriška - gitary, Peter Adamkovič - klávesy, Ľubo Šamo - el. husle, Lali Hypman - bass a Kertvel - bicie. V tomto zložení Ad acta odohrala aj posledný koncert na festivale Jazz Prešov 1992. Mimochodom, pri zrode festivalu stáli Adamkovič, Kriška, Jano Melich, Miro Ondirko či Marcel Forgáč, “ uvádza P. Kriška.

Čo je však podstatné, Ad acta je od roku 2006 znovu na scéne, má aj novú webstránku http://www.ad-acta.sk.

Súčasná „neprešovská“ Ad acta hrá v zostave Peter Kriška (elektrické a akustické gitary), Peter Kleja (elektrické a akustické gitary), Tibor Borský 6-strunová bezpražcová, 6-strunová a 4-strunová pražcová basgitara), Jozef Fábik (perkusie, spev), Juraj Urgáč (bicie nástroje), plus nový člen kapely, dcéra Petra Krišku Barbora.

Po „prešovskej“ Ad acte sa zachovali aj fotografie (uverejňujeme), novinové články (uverejňujeme - s biografiou) či audio nahrávky. Pôvodné heslo Ad acta v tejto encyklopédii bolo podstatne stručnejšie:

Jazzrocková formácia okolo Petra Adamkoviča (reálne sa do kapely dostal neskôr, nebol jej zakladateľom; takisto tu bola uverejnená jeho fotografia, ktorú sme nahradili snímkou kapely - pozn. aut.) pôsobila od konca 80. rokov, zhruba do roku 1992. Spolu so skupinou Taxis patrila v muzikantských kruhoch medzi rešpektované súbory.

Svedčí o tom nielen navštevovanosť vystúpení, ale aj výrok Rolanda Wittnera (Gagas) z marca 1992: „Páči sa mi jazz rock v prešovskom balení, teda Ad Acta a Taxis. “ Po rozpade skupiny Ad acta sa jej členovia regrutovali do viacerých jazzových zoskupení.

Derniérou kapely bolo vystúpenie na 1. ročníku festivalu Jazz Prešov (na ktorého vzniku sa členovia kapely podieľali) 29. februára 1992, odvtedy je založená ad acta.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK