Streda, 13. november 2019
Meniny má Stanislav | zajtra Irma

Tip na výlet: Jánošíkova bašta

Rieka Hornád od Margecian po Kysak preteká prielomovým údolím cez pohorie Čierna hora. Najužšia časť je zatopená vodami nádrže Ružín, od Malej Lodiny po Kysak je to krajinársky veľmi pekná oblasť s viacerými výbornými vyhliadkovými možnosťami. Medzi najpopulárnejšie sa radí Jánošíkova bašta.

Trasa: Kysak (260 m) - Jánošíkova bašta (523 m) - Prielohy (788 m) - Veľká Lodina (259 m)

Značka: červená 0901, modrá 2815

Pohorie: Čierna hora

Trvanie trasy: 3:15 hodiny

Obtiažnosť: mierne náročná

Mapa: VKÚ Harmanec č. 115 - Šarišská vrchovina, Branisko, 1:50 000

Prístup na začiatok trasy:

Vlakom z Prešova do Kysaku

Jánošíková bašta (523 m) je až 40 metrov vysoká skalná veža, budovaná z vápenca, na okraji oblasti Ružínskeho krasu. Vystupuje zo zalesneného hrebeňa a poskytuje nádherný výhľad na okolité hory a údolie Hornádu.
Odporúčame začať výlet v Kysaku (260 m) na železničnej stanici. Za budovou stanice treba odbočiť doľava, na križovatke je turistický smerovník a mapa. Červená značka vedie cez most a stáča sa doľava, stúpa hore dedinou až k ústiu doliny. Za poslednými domami nasleduje úsek po lesnej ceste, vľavo chodník míňa studničku. Sprava sa pripojí pevná cesta a značka vedie chatovou oblasťou údolím potoka až k bývalej horárni. Tu značka pri prieseku vysokého napätia bočí doprava a začína po lesnej ceste prudšie stúpať na hrebeň, do sedielka medzi Jánošíkovu baštu a výrazný vrch Hrad. Na hrebeni sa chodník stáča doľava, stále síce stúpa, ale už miernejšie s prvými výhľadmi do údolia Hornádu. Po ľavej ruke sa otvorí niekoľko pekných lúčok a chodník prichádza až k vrcholovým skalám Jánošíkovej bašty (523 m, 1:15 h). Tu sa ponúka nádherné miesto na výhľady, oddych, je možné chodníkom popri skale zostúpiť k jej úpätiu v lese.
Z tohoto miesta je možný aj návrat po tej istej ceste, my však odporúčame pokračovať hrebeňom. Nasleduje úsek strmšieho výstupou lesom v serpentíne až ku kóte Stádlo (657 m). Tu sa stúpanie zmierňuje, vysoký les sa strieda s mladinou. Chodník napokon vychádza na rúbaň s peknými výhľadmi doľava na Vysoký vrch a Bielu skalu. Na križovatke bočí značka z cesty na chodník pomedzi mladinu doľava a prichádza až ku smerovníku na Prielohách (788 m, 2:30 h). Tu sa ponúka možnosť pokračovať po červenej pekným hrebeňom až do košického Čermeľa (odtiaľ ešte 3 - 3:30 h).
Naša túra tu však bočí na modrú značku, ktorá najskôr klesá po hrebienku a z nevýrazného zaleseného sedla už pomerne prudko stráca výšku po úbočí. Prichádza na širšiu lesnú zvážnicu k potoku a klesne na lúčnaté úpätie. Popri trati doľava a končí na železničnej zastávke Veľká Lodina (3:15 h).

Komu nestačí pešia chôdza, lezeckého sprievodcu nájde na adrese http://www.svp-kysak.sk/janosikova-basta/sprievodca.html

Ale predtým, než budete skúšať liezť, si zadovážte potrebnú výstroj a dajte si poradiť od skúsenejších. Najlepšie priamo na mieste, populárna Jánošíčka je ideálnym miestom aj pre začiatočníkov, jej pevný vápenec odchoval celé lezecké generácie najmä z prešovských a košických lezcov.

Pohľad z bašty na Prielohy a Holice
Pohľad na kysacký Hrad
Steny bašty spadajú do údolia Hornádu
Vrcholová plošina
Na vrchole kvitne všetko možné
Mohlo by Vás zaujímať
Hrad Šariš má novú atrakciu
Hrad Šariš ponúka svojim návštevníkom ďalšiu zaujímavosť. Turisti si môžu pozrieť okolie hradu cez ďalekohľad, ktorý je inštalovaný na najvyššom mieste hradu, na Donjone.
Obnova turistickej infraštruktúry chodníka Čierna mláka
Počas októbra a novembra 2019 prebehne v Bardejovských Kúpeľoch a okolí revitalizácia náučného chodníka Čierna Mláka. Projekt má názov “Obnova turistickej infraštruktúry v regióne Šariš Bardejov a okolie – náučný chodník  “Čierna Mláka -  Bardejovské Kúpele”.
Hrad Šariš má ďalšiu novinku pre turistov
11 metrov dlhý a 2 metre široký je nový dubový drevený most na hrade Šariš. Tri mesiace ho vyrábal tesársky majster Jaroslav Hyrja. Postavený je pravdepodobne na pôvodnom mieste ako v minulosti.
Vlak vojaka Švejka prepravil v lete 2300 ľudí
Vlak vojaka Švejka, ktorý premával v letnej sezóne 2019 z Medzilaboriec do poľského Sanoku a Rzeszowa, prepravil počas víkendov v tomto lete 2300 ľudí, čo je oproti vlaňajšku o približne 400 osôb viac.
Prešovský kraj je opäť viac prístupný zahraničným turistom
Prírodné a kultúrne klenoty Prešovského kraja sú dostupnejšie pre obyvateľov Nemecka. Východné Slovensko s regiónom Severné Porýnie-Vestfálsko opäť prepojila letecká linka spájajúca Košice – Düsseldorf. Pravidelné letecké spojenie má potenciál prilákať zahraničných návštevníkov aj do regiónu severovýchodného Slovenska.
Drevené chrámy na severovýchode Slovenska lákajú českých a domácich turistov
Jedinečné kultúrne dedičstvo predstavujú drevené chrámy na severovýchode Slovenska. V okresoch Bardejov, Svidník a Snina a ich širšom okolí sa nachádza spolu 42 týchto cirkevných stavieb postavených z dreva.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.