Streda, 05. august 2020
Meniny má Hortenzia | zajtra Jozefína

Na chátrajúcich stavbách hazardujú deti so životmi

Chátrajúce nedokončené stavby sú nielen estetickým postrachom sídlisk, či obytných zón, ale často aj miestom nebezpečných hier ľahkovážnych deti. Tie na opustených budovách miestami doslova hazardujú so svojimi životmi.

Amatérske televízne zábery (viď foto) jedného z obyvateľov najväčšieho prešovského sídliska zachytávajú na jednej z takýchto stavieb, nachádzajúcej sa dokonca hneď v blízkosti dvoch základných škôl, partiu mládežníkov, ktorí si z nedostavaného paneláku urobili ihrisko i lezeckú stenu. Deti na šesťposchodovej budove denne stvárajú skutočne rôzne kúsky, neuvedomujúc si pritom, že často chýba iba málo, aby sa ich hry skončili tragicky. „Všetko sa môže stať v okamihu jednej sekundy, kľudne môžu prísť o život, “ myslí si okoloidúca obyvateľka sídliska. Celý areál chátrajúcej budovy je voľne prístupný, na niektorých miestach osadené oplotenie je úplne nefunkčné. „Deti tam bežne chodia, no dosah na to nemáme. Robia sa tam také veci, ktoré by sa nemali. Mala by v tomto smere niečo podniknúť aj Mestská polícia, lebo je to veľmi nebezpečné, “ dodal jedna z učiteliek neďalekej školy.

Nájsť deti po vyučovaní na tejto stavbe nebol skutočne žiadny problém ani pre nás, podarilo sa nám to hneď na prvýkrát. Od chlapca, ktorý sa s istotou Tarzana preháňal po nezabezpečených kovových konštrukciách stavby, sme sa dozvedeli, že tam chodí denne po škole, zväčša aj s partiou. Úrazu sa nebojí, hoci prednedávnom sa mu jeden stal – po páde si zlomil ruku. Ani to ho ale od nebezpečných hier neodradilo. Na našu otázku, či doma vedia, že sa tu chodí hrať, "hrdinsky" odpovedal: „Mama to vie. Hovorím jej, že idem na stavbu. “

O chátrajúcu budovu sme sa zaujímali aj na prešovskej radnici. Tá podľa hovorcu už začala tento problém riešiť a prostredníctvom mestskej polície a stavebného úradu vyzvala súkromnú firmu, ktorej objekt patrí, aby ho patrične zabezpečila. „Táto eseročka bola upovedomená o tom, že budova je v dezolátnom stave a vyzvaná na jej zafixovanie tak, aby do budovy nevnikali ľubovoľne ľudia, a aby sa tam nestávala žiadna trestná činnosť a nedochádzalo tam k poškodzovaniu zdravia. Firma nás informovala, že návrh opatrení bude akceptovať, “ uviedol tlačový tajomník Michal Kaliňák. Ak by sa tak nestalo, hrozí firme až 200-tisícová pokuta. Podľa vyjadrenia primátora Pavla Hagyariho chce mesto v blízkej budúcnosti vyriešiť problém tejto budovy jej odkúpením a plánuje stavbu dokončiť. „S vlastníkmi rokujeme a v prípade, že tá cena bude akceptovateľná, tak dám návrh do Mestského zastupiteľstva na odkúpenie objektu, ktorý by sme dostavali a postavili tam sociálne byty, “ plánuje primátor. Dodal tiež, že mesto chce v blízkej budúcnosti zmapovať všetky takto nebezpečné chátrajúce stavby v meste, o ktorých zatiaľ nemá dostatočný prehľad. Ostáva teda veriť, že pokiaľ sa tak stane, nedôjde na tejto, ale aj ďalších podobných stavbách, k žiadnej tragédii. Aj preto je ale dôležité, aby rodičia vždy vedeli, kde ich ratolesti trávia svoj voľný čas.
(ik)

Táto chátrajúca stavba je denne miestom nebezpečných detských hier
Na budove síce svieti nápis zákaz vstupu - kúsok plota ale deťom v ich nebezpečných hrách zabrániť nedokáže
Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov pokračuje v kosení verejnej zelene
V Prešove sa od začiatku mája kosí verejná zeleň. Pracovníci postupne kosia líniovú a parkovú zeleň vo vlastníctve mesta.
Chodkyňa podľahla zraneniam pri dopravnej nehode
Včera (13.07.2020) popoludní došlo k dopravnej nehode v obci Ľubotice, na Ul. Prešovskej, chodkyňa zraneniam podľahla.
Mesto Prešov po štvrtý raz ocení najkrajšie predzáhradky a balkóny
Mesto Prešov vyhlasuje už 4. ročník súťaže o najkrajšiu predzáhradku a najkrajší balkón roka 2020. Novinkou je, že Prešovčania môžu okrem vlastnej záhradky prihlásiť aj tú, ktorú vo svojom okolí najviac obdivujú.
Prešovskí poslanci zmarili rokovanie mestského zastupiteľstva
(PREŠOV, 21.7.2020) Zvolané 14. zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Prešov dnes bolo zrušené z dôvodu neúčasti väčšiny poslancov. Tí sa na začiatku zasadnutia neprezentovali a zvyšok poslaneckého zboru nemohol prerokovať ani jeden z pripravených bodov, vrátane riešenia havarijných stavov v meste Prešov a odškodnenia rodín z Mukačevskej ulice.
Vlak Vojaka Švejka premáva počas leta od piatka do nedele. Nadväzuje naň aj autobusový spoj, ktorý vás prevedie Horným Zemplínom
Sezónny Vlak Vojaka Švejka, ktorý spája Medzilaborce s poľským mestom Sanok a Rzeszow, premáva počas tohto leta od piatka do nedele. Jeho prevádzka je naplánovaná do 6. septembra.
Pátranie po nezvestnej osobe
Vladimír PRISIAŽŇUK, nar. 25.01.1980, trvale bytom Čirč č. 299, okr. Stará Ľubovňa, prechodne klient Zariadenia pre seniorov – Domov sociálnych služieb Demjata č. 261
AKTUALIZÁCIA: Únik plynu na Jarkovej ulici
Na Jarkovej ulici došlo k poškodeniu plynového potrubia a úniku plynu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.