Nedeľa, 19. január 2020
Meniny má Drahomíra, Mário | zajtra Dalibor

Na chátrajúcich stavbách hazardujú deti so životmi

Chátrajúce nedokončené stavby sú nielen estetickým postrachom sídlisk, či obytných zón, ale často aj miestom nebezpečných hier ľahkovážnych deti. Tie na opustených budovách miestami doslova hazardujú so svojimi životmi.

Amatérske televízne zábery (viď foto) jedného z obyvateľov najväčšieho prešovského sídliska zachytávajú na jednej z takýchto stavieb, nachádzajúcej sa dokonca hneď v blízkosti dvoch základných škôl, partiu mládežníkov, ktorí si z nedostavaného paneláku urobili ihrisko i lezeckú stenu. Deti na šesťposchodovej budove denne stvárajú skutočne rôzne kúsky, neuvedomujúc si pritom, že často chýba iba málo, aby sa ich hry skončili tragicky. „Všetko sa môže stať v okamihu jednej sekundy, kľudne môžu prísť o život, “ myslí si okoloidúca obyvateľka sídliska. Celý areál chátrajúcej budovy je voľne prístupný, na niektorých miestach osadené oplotenie je úplne nefunkčné. „Deti tam bežne chodia, no dosah na to nemáme. Robia sa tam také veci, ktoré by sa nemali. Mala by v tomto smere niečo podniknúť aj Mestská polícia, lebo je to veľmi nebezpečné, “ dodal jedna z učiteliek neďalekej školy.

Nájsť deti po vyučovaní na tejto stavbe nebol skutočne žiadny problém ani pre nás, podarilo sa nám to hneď na prvýkrát. Od chlapca, ktorý sa s istotou Tarzana preháňal po nezabezpečených kovových konštrukciách stavby, sme sa dozvedeli, že tam chodí denne po škole, zväčša aj s partiou. Úrazu sa nebojí, hoci prednedávnom sa mu jeden stal – po páde si zlomil ruku. Ani to ho ale od nebezpečných hier neodradilo. Na našu otázku, či doma vedia, že sa tu chodí hrať, "hrdinsky" odpovedal: „Mama to vie. Hovorím jej, že idem na stavbu. “

O chátrajúcu budovu sme sa zaujímali aj na prešovskej radnici. Tá podľa hovorcu už začala tento problém riešiť a prostredníctvom mestskej polície a stavebného úradu vyzvala súkromnú firmu, ktorej objekt patrí, aby ho patrične zabezpečila. „Táto eseročka bola upovedomená o tom, že budova je v dezolátnom stave a vyzvaná na jej zafixovanie tak, aby do budovy nevnikali ľubovoľne ľudia, a aby sa tam nestávala žiadna trestná činnosť a nedochádzalo tam k poškodzovaniu zdravia. Firma nás informovala, že návrh opatrení bude akceptovať, “ uviedol tlačový tajomník Michal Kaliňák. Ak by sa tak nestalo, hrozí firme až 200-tisícová pokuta. Podľa vyjadrenia primátora Pavla Hagyariho chce mesto v blízkej budúcnosti vyriešiť problém tejto budovy jej odkúpením a plánuje stavbu dokončiť. „S vlastníkmi rokujeme a v prípade, že tá cena bude akceptovateľná, tak dám návrh do Mestského zastupiteľstva na odkúpenie objektu, ktorý by sme dostavali a postavili tam sociálne byty, “ plánuje primátor. Dodal tiež, že mesto chce v blízkej budúcnosti zmapovať všetky takto nebezpečné chátrajúce stavby v meste, o ktorých zatiaľ nemá dostatočný prehľad. Ostáva teda veriť, že pokiaľ sa tak stane, nedôjde na tejto, ale aj ďalších podobných stavbách, k žiadnej tragédii. Aj preto je ale dôležité, aby rodičia vždy vedeli, kde ich ratolesti trávia svoj voľný čas.
(ik)

Táto chátrajúca stavba je denne miestom nebezpečných detských hier
Na budove síce svieti nápis zákaz vstupu - kúsok plota ale deťom v ich nebezpečných hrách zabrániť nedokáže
Mohlo by Vás zaujímať
Asanácia poškodeného bytového domu na Mukačevskej ulici (AKTUALIZÁCIA)
Mesto Prešov reaguje na nepodložené informácie týkajúce sa objednávky na záchranné práce a výberu firmy šíriace sa na sociálnych sieťach
Otvorený list od Jiřího Raszku
Technický riaditeľ divízie demolácií spoločnosti CANNONEER group s.r.o. , pán Jiří Raszka, ktorý so svojím tímom zrealizoval hlavnú časť asanačných prác na bytovom dome č. 7 na Mukačevskej ulici, zasiela Prešovčanom otvorený list.
AKTUALIZÁCIA: Mesto Prešov vyplatilo poškodeným obyvateľom z Mukačevskej ulice už takmer pol milióna eur
Mesto Prešov zrealizovalo ďalšie úhrady z oficiálneho darovacieho účtu pre poškodených obyvateľov z Mukačevskej ulice. Zatiaľ bolo prerozdelených 523 500 eur.
Stanovisko mesta Prešov - záchranné práce Mukačevská
Objednávka v objeme 1,1 milióna eur na záchranné práce v rámci mimoriadnej situácie, ktorá bola vyhlásená dňa 06.12.2019 o 12.35 hod. na území mesta Prešov je iba predbežná a jej výška sa môže meniť v závislosti od reálne vykonaných záchranných prác.
Prvou Prešovčankou v roku 2020 je malá Jasmínka
V prešovskej nemocnici bolo rušno už od prvých minút nového roka. Ako prvý sa v roku 2020 vypýtal na svet malý Maximilián. Na prvého Prešovčana či Prešovčanku sme takisto nemuseli čakať dlho. V prvý deň nového roka sa tesne popoludní narodila malá Jasmínka.
Obnovené historické oplotenie opäť skrášľuje Františkánske námestie
Historický múr pre Kostolom sv. Jozefa v Prešove bol dlhodobo v zlom stave. Mestu Prešov sa však jeho obnovu podarilo úspešne zrealizovať a oplotenie tak po rokoch opäť skrášľuje Františkánske námestie.
Medzi 2600 novonarodenými Prešovčanmi v roku 2019 boli aj Surya či Zachej
Dlhoročne najrozšírenejšie mená novorodencov Jakub a Sofia v roku 2019 v Prešove vystriedali Michal a Ema. Opäť však máme aj bábätká s netradičnými menami.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.