PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/clanok/2975/na_chatrajucich_stavbach_hazarduju_deti_so_zivotmi.html

Na chátrajúcich stavbách hazardujú deti so životmi

Chátrajúce nedokončené stavby sú nielen estetickým postrachom sídlisk, či obytných zón, ale často aj miestom nebezpečných hier ľahkovážnych deti. Tie na opustených budovách miestami doslova hazardujú so svojimi životmi.

Amatérske televízne zábery (viď foto) jedného z obyvateľov najväčšieho prešovského sídliska zachytávajú na jednej z takýchto stavieb, nachádzajúcej sa dokonca hneď v blízkosti dvoch základných škôl, partiu mládežníkov, ktorí si z nedostavaného paneláku urobili ihrisko i lezeckú stenu. Deti na šesťposchodovej budove denne stvárajú skutočne rôzne kúsky, neuvedomujúc si pritom, že často chýba iba málo, aby sa ich hry skončili tragicky. „Všetko sa môže stať v okamihu jednej sekundy, kľudne môžu prísť o život, “ myslí si okoloidúca obyvateľka sídliska. Celý areál chátrajúcej budovy je voľne prístupný, na niektorých miestach osadené oplotenie je úplne nefunkčné. „Deti tam bežne chodia, no dosah na to nemáme. Robia sa tam také veci, ktoré by sa nemali. Mala by v tomto smere niečo podniknúť aj Mestská polícia, lebo je to veľmi nebezpečné, “ dodal jedna z učiteliek neďalekej školy.

Nájsť deti po vyučovaní na tejto stavbe nebol skutočne žiadny problém ani pre nás, podarilo sa nám to hneď na prvýkrát. Od chlapca, ktorý sa s istotou Tarzana preháňal po nezabezpečených kovových konštrukciách stavby, sme sa dozvedeli, že tam chodí denne po škole, zväčša aj s partiou. Úrazu sa nebojí, hoci prednedávnom sa mu jeden stal – po páde si zlomil ruku. Ani to ho ale od nebezpečných hier neodradilo. Na našu otázku, či doma vedia, že sa tu chodí hrať, "hrdinsky" odpovedal: „Mama to vie. Hovorím jej, že idem na stavbu. “

O chátrajúcu budovu sme sa zaujímali aj na prešovskej radnici. Tá podľa hovorcu už začala tento problém riešiť a prostredníctvom mestskej polície a stavebného úradu vyzvala súkromnú firmu, ktorej objekt patrí, aby ho patrične zabezpečila. „Táto eseročka bola upovedomená o tom, že budova je v dezolátnom stave a vyzvaná na jej zafixovanie tak, aby do budovy nevnikali ľubovoľne ľudia, a aby sa tam nestávala žiadna trestná činnosť a nedochádzalo tam k poškodzovaniu zdravia. Firma nás informovala, že návrh opatrení bude akceptovať, “ uviedol tlačový tajomník Michal Kaliňák. Ak by sa tak nestalo, hrozí firme až 200-tisícová pokuta. Podľa vyjadrenia primátora Pavla Hagyariho chce mesto v blízkej budúcnosti vyriešiť problém tejto budovy jej odkúpením a plánuje stavbu dokončiť. „S vlastníkmi rokujeme a v prípade, že tá cena bude akceptovateľná, tak dám návrh do Mestského zastupiteľstva na odkúpenie objektu, ktorý by sme dostavali a postavili tam sociálne byty, “ plánuje primátor. Dodal tiež, že mesto chce v blízkej budúcnosti zmapovať všetky takto nebezpečné chátrajúce stavby v meste, o ktorých zatiaľ nemá dostatočný prehľad. Ostáva teda veriť, že pokiaľ sa tak stane, nedôjde na tejto, ale aj ďalších podobných stavbách, k žiadnej tragédii. Aj preto je ale dôležité, aby rodičia vždy vedeli, kde ich ratolesti trávia svoj voľný čas.
(ik)

 
17.5.2007 | Pridal: Redakcia PIS | Mesto Prešov | čítané: 2054 krát