Utorok, 22. september 2020
Meniny má Móric | zajtra Zdenka

Tip na výlet: Lačnovská tiesňava

Územie pohoria Branisko ponúka niekoľko zaujímavých krasových fenoménov. Určite najznámejším, spoločne s jaskyňou Zlá diera, je vyše dvojkilometrová tiesňava Lačnovského potoka v severovýchodnom výbežku pohoria, vytvorená prevažne v dolomitoch, ale aj vápencoch. Ponúka pekné zážitky, prechod tiesňavou tak trocha pripomína populárne rokliny v Slovenskom raji. Celé územie patrí do Národnej prírodnej rezervácie Kamenná Baba s piatym stupňom ochrany.

Trasa: Lipovce (587 m) - tiesňava Lačnovského potoka - Lačnov (823 m)

Značka: červená 0902

Pohorie: Branisko

Trvanie trasy: 1:20 hodiny

Obtiažnosť: mierne náročná

Mapa: VKÚ Harmanec č. 115 - Šarišská vrchovina, Branisko, 1:50 000
:
Prístup na začiatok trasy:

Autobus SAD z Prešova do Lipoviec

Trasa červenej značky štartuje na začiatku Lipoviec (587 m), na autobusovej zastávke pri základnej škole. Asfaltová cesta vedie popri píle, stáča sa vpravo (vľavo odbočka cesty ku minerálnemu prameňu, ktorý patrí ku komplexu prameňov Salvator) a oblúkom sa dostáva popod prvý skalný útvar Závora, k ústiu tiesňavy (15 min. ). Tu sa začína aj náučný chodník, ktorý však má ďaleko k dokonalosti (mám pocit, že snaha bola, len ho niekto poničil... )
Tu cez rampu chodník bočí doprava a popri potoku, lúkou smeruje k samotnej tiesňave. Napravo sa začínajú prvé skalné útvary. Po prvom zúženom mieste vychádza chodník na malú polianku s chatkami. Tu sa za sucha tratí voda, respektíve - odtiaľ vyteká z ponoru a stredná časť tiesňavy je pri malom stave zrážok suchá... Za nimi nasleduje atraktívny skalný stupeň s rebríkom, najmä za vyššieho stavu vody je tu veľmi pekný vodopád. Za križovatkou turistických chodníkov so žltou značkou (40 min. ) nasleduje najdivokejšia časť doliny, kde sú často v koryte drevené lávky a stúpačky. Naľavo sa týči mohutný masív Kamennej Baby, opradený legendou o zlej macoche, z ktorého vystupuje Dlhý hrebeň. Priamo nad dolinou sa týči Mojžišov stĺp, od základne 60 metrov vysoký skalný masív s výraznou ihlou, na ktorý nadväzuje hrebeň Deravých zubov. Vyššie naberá stúpanie na príkrosti, opúšťa samotný tok Lačnovského potoka. V koryte je viacero vodopádov, pred najkrajšou kaskádou s obrími hrncami sa opäť objavuje aj za sucha voda, ktorá sa poniže nich tratí v podzemí. Vyššie je z chodníka vidieť veľmi pekné vhĺbenie potoka pod skalné steny. Tiesňava postupne stráca na divokosti, až napokon chodník vychádza na lúky pod Lačnovom (prístrešok a ohnisko). Pokračuje pravým okrajom lúčky, popri salaši a vychádza na asfaltovú cestu. Ňou doľava na začiatok malebnej horskej obce Lačnov (823 m, 1:20 h). Návrat je možný tou istou cestou, alebo po asfaltke, prípadne skratkou lúkami okolo horských hotelov nad Lipovcami (pozri mapu).
Lačnovská tiesňava (často používané slovo kaňon nie je z geomorfologického pohľadu celkom správne) je jedna z najkrajších svojho druhu na východnom Slovensku, ak nerátame tiesňavy Slovenského raja, kde je však nepomerne väčšie krasovú územie. V NPR Kamenná Baba je dohromady deväť vodopádov, alebo kaskád, vyše dvadsať opísaných podzemných priestorov, množstvo zaujímavých skalných útvarov. Predovšetkým dávnejšie bola Kamenná Baba mekkou prešovských lezcov, mladšia generácia jej terény dosť zaznávala. Ale ako som sa mal možnosť presvedčiť, niektoré istenia sú poobnovované a dobre udržiavané, takže sa tam ešte stále lezie... A sú tam aj veľmi dobré prásky s pevnou skalou (to len tak na okraj), hoci neviem-neviem, ako je to s tým piatym stupňom ochrany.
Pre bežného turistu je ideálnym časom na návštevy jar, keď sa topí v Branisku a Bachurni sneh a koryto je plné vody, prípadne na jeseň, počas trvalejších dažďov. Svoje čaro má aj v zime. Pre prechod tiesňavou netreba žiadny mimoriadny výstroj, stačí dodržiavať elementárne pravidlá pohybu v teréne, dávať pozor na mokré skaly (najmä mokrý dolomit je veľmi nepríjemný) a v zime na zľadovatelé miesta.
Tento výlet možno kombinovať s návštevou jaskyne Zlá diera, výstupom na Búče či Bachureň, čerpaním minerálky Salvator priamo na mieste, alebo aj prechodom do susednej Kopytovskej doliny okolo Kamennej Baby a skalného okna Vrátnica. O týchto tipoch však niekedy nabudúce.

Dolina Lačnovského potoka s dominantným Mojžišovým stĺpom
Ústie tiesňavy
Najnižšia kaskáda
Ťava
Cesta tiesňavou
Rebrík pri (suchom) veľkom vodopáde
Ihla Mojžišovho stĺpu
Zaujímavé vizáže skalných stien
Kaskáda s obrími hrncami
Horná časť tiesňavy
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.