Utorok, 22. október 2019
Meniny má Sergej | zajtra Alojzia

Začali Dni mesta Prešov

Z veže kostola sv. Mikuláša dnes tesne po pol štvrtej zaznela znelka, ktorá aj v dávnej minulosti predznamenávala dôležité akcie a udalosti v meste Prešov a tá prakticky spustila pestrú paletu podujatí, ktoré sú pripravené pri príležitosti Dní mesta Prešov (4. – 10. jún) venovaných oslavám 760. výročia prvej písomnej zmienky o Prešove.

Aj takto vyzerali niektoré "šachové" súboje. V tomto prípade prešovský "kôň" vyhadzuje "strelca" B. Štiavnice II.

Na otvorenie osláv bolo zvedavých niekoľko stoviek Prešovčanov, ktorým sa v úvode prihovoril primátor Pavel Hagyari. „Prešov oslavuje 760. narodeniny. Na prvý pohľad sa zdá, že je to veľa. Pokiaľ sa ale porovnáme s Babylonom, či Rímom, zistíme, že sme ešte v mladom veku, a preto máme pred sebou skvelú budúcnosť. Pred nami je čas rastu, “ uviedol v slávnostnom príhovore primátor, ktorý zohral svoju úlohu aj v ďalšom bode dnešného otváracieho programu – živom šachu. Na obrovskej šachovnici so živými „figúrkami“ v podaní členov skupiny Animatus Lusus v historických kostýmoch sa prešovský primátor postavil proti šachovému veľmajstrovi Ľubomírovi Ftáčnikovi a absolvoval prvých päť ťahov duelu, ktorý prítomných upútal nielen svojou nevšednosťou, ale aj bojovým prevedením vyhadzovania figúrok, ktoré si u ľudí vyslúžili potlesk. „Ten nápad sa mi páči, určite sa to nevidí každý deň. Oceňujem aj to, že sa do programu zahrnuli aj ľudia z iných miest a teším sa, čo prinesú ďalšie akcie počas týždňa, “ páčil sa nápad Katke, ktorá bola jednou z návštevníčok akcie. Primátora po úvodných ťahoch vystriedala ďalšia šachová veľmajsterka Eva Repková, ktorá doviedla nevšednú „partiu“ hranú za účasti primátorov Prešova a Banskej Štiavnice ako súboj týchto miest, k zaslúženej remíze. Dnešné oslavy potom pokračovali kultúrnym programom.
(ik)

Mažoretky Labi pri otvorení Dní mesta Prešov
Mažoretky Labi pri otvorení Dní mesta Prešov II.
Mažoretky Diridonky pri otvorení Dní mesta Prešov
Šachové figúrky vytvorili členovia historickej skupiny Animatus Lusus z Banskej Štiavnice
Prvý ťah primátora bol tradičný e2-e4
živý šach
Aj takto vyzerali niektoré "šachové" súboje. V tomto prípade prešovský "kôň" vyhadzuje "strelca" B. Štiavnice
Aj takto vyzerali niektoré "šachové" súboje. V tomto prípade prešovský "kôň" vyhadzuje "strelca" B. Štiavnice III.
Aj takto vyzerali niektoré "šachové" súboje. V tomto prípade prešovský "kôň" vyhadzuje "strelca" B. Štiavnice IV
Za Banskú Štiavnicu hral šachový veľmajster Ľubomír Ftáčnik
Ďalší zo šachových súbojov
Ďalší zo šachových súbojov
Súvisiace články
7.6.2007 Trojičný jarmok dnes otvorí prezident 4.6.2007 Dni mesta pokračujú zajtra Dňom záchrany a ľudským „Človeče...“ 4.6.2007 Dnes odštartujú Dni mesta Prešov 24.5.2007 Dni mesta začnú „partičkou šachu“
Mohlo by Vás zaujímať
Veľké zmeny na prešovských parkoviskách uľahčia Prešovčanom život
Obyvateľov a návštevníkov mesta Prešov čakajú o niekoľko mesiacov historicky najväčšie zmeny v oblasti parkovania vozidiel. Mesto zadefinovalo nové pravidlá týkajúce sa systému parkovania vo všeobecne záväznom nariadení, ktoré vstúpi do platnosti 1. júla 2020.
Nedostatočný dialóg s občanmi.
Prešovská participatívna platforma – projekt vzájomnej spolupráce občanov, poslancov a úradníkov MsÚ má za sebou komunitný prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť postoj obyvateľov a obyvateliek k mestskej administratíve i práci poslancov a poslankýň.
Matej Krajňák z Junioru Prešov začína byť európskou špičkou vo svojej kategórií
Začiatok sezóny začali PRESOV KARATE KIDS svetelnou rýchlosťou. Prvou ťažkou skúškou, bola súťaž ZÁHREB CUP 2019 v Chorvátsku, konaná dňa 08.09.2019. Na danej medzinárodnej súťaži v chorvátskom ZÁHREBE, reprezentovala Prešov štvorica PRESOV KARATE KIDS, a to Matej Krajňák, Veronika Jalowiczorová, Michaela Bryndzová a Alexandra Šofraneková.
Mimoriadne nadané deti sa stretli na logickom sústredení
K obľúbeným patria stretnutia nadaných detí pod záštitou celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným. Tohtoročného logického sústredenia nadaných sa zúčastnili školáci z Prešova a Spišskej Novej Vsi.
FOTO: Night City Lear Run
Night city run v Prešove, ktorý sa konal 29.09.2019! A my vám prinášame atmosféru v podobe fotoreportu!
Festival architektúry a dizajnu 2019 úspešne odštartoval
V stredu úspešne odštartoval 4. ročník Festivalu architektúry a dizajnu (FEAD) 2019. Výstavy, prezentácie a bohatý sprievodný program prebiehajú v termíne od 25. do 27. septembra 2019 na Hlavnej ulici v priestore pred Šarišskou galériou, v Divadle Jonáša Záborského, v Krajskom pamiatkovom úrade, v historickej budove Skladu soli a v obľúbených prešovských kaviarňach.
2. ročník Šarišského hackathonu odštartuje 4. októbra
IT nadšenci si už po druhý raz zmerajú sily na Šarišskom hackathone. Niekoľko desiatok mladých programátorov bude vyvíjať aplikácie a vytvárať inteligentné riešenia pre mesto Prešov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.