Sobota, 30. máj 2020
Meniny má Ferdinand | zajtra Petronela, Petrana

Začali Dni mesta Prešov

Z veže kostola sv. Mikuláša dnes tesne po pol štvrtej zaznela znelka, ktorá aj v dávnej minulosti predznamenávala dôležité akcie a udalosti v meste Prešov a tá prakticky spustila pestrú paletu podujatí, ktoré sú pripravené pri príležitosti Dní mesta Prešov (4. – 10. jún) venovaných oslavám 760. výročia prvej písomnej zmienky o Prešove.

Aj takto vyzerali niektoré "šachové" súboje. V tomto prípade prešovský "kôň" vyhadzuje "strelca" B. Štiavnice II.

Na otvorenie osláv bolo zvedavých niekoľko stoviek Prešovčanov, ktorým sa v úvode prihovoril primátor Pavel Hagyari. „Prešov oslavuje 760. narodeniny. Na prvý pohľad sa zdá, že je to veľa. Pokiaľ sa ale porovnáme s Babylonom, či Rímom, zistíme, že sme ešte v mladom veku, a preto máme pred sebou skvelú budúcnosť. Pred nami je čas rastu, “ uviedol v slávnostnom príhovore primátor, ktorý zohral svoju úlohu aj v ďalšom bode dnešného otváracieho programu – živom šachu. Na obrovskej šachovnici so živými „figúrkami“ v podaní členov skupiny Animatus Lusus v historických kostýmoch sa prešovský primátor postavil proti šachovému veľmajstrovi Ľubomírovi Ftáčnikovi a absolvoval prvých päť ťahov duelu, ktorý prítomných upútal nielen svojou nevšednosťou, ale aj bojovým prevedením vyhadzovania figúrok, ktoré si u ľudí vyslúžili potlesk. „Ten nápad sa mi páči, určite sa to nevidí každý deň. Oceňujem aj to, že sa do programu zahrnuli aj ľudia z iných miest a teším sa, čo prinesú ďalšie akcie počas týždňa, “ páčil sa nápad Katke, ktorá bola jednou z návštevníčok akcie. Primátora po úvodných ťahoch vystriedala ďalšia šachová veľmajsterka Eva Repková, ktorá doviedla nevšednú „partiu“ hranú za účasti primátorov Prešova a Banskej Štiavnice ako súboj týchto miest, k zaslúženej remíze. Dnešné oslavy potom pokračovali kultúrnym programom.
(ik)

Mažoretky Labi pri otvorení Dní mesta Prešov
Mažoretky Labi pri otvorení Dní mesta Prešov II.
Mažoretky Diridonky pri otvorení Dní mesta Prešov
Šachové figúrky vytvorili členovia historickej skupiny Animatus Lusus z Banskej Štiavnice
Prvý ťah primátora bol tradičný e2-e4
živý šach
Aj takto vyzerali niektoré "šachové" súboje. V tomto prípade prešovský "kôň" vyhadzuje "strelca" B. Štiavnice
Aj takto vyzerali niektoré "šachové" súboje. V tomto prípade prešovský "kôň" vyhadzuje "strelca" B. Štiavnice III.
Aj takto vyzerali niektoré "šachové" súboje. V tomto prípade prešovský "kôň" vyhadzuje "strelca" B. Štiavnice IV
Za Banskú Štiavnicu hral šachový veľmajster Ľubomír Ftáčnik
Ďalší zo šachových súbojov
Ďalší zo šachových súbojov
Súvisiace články
7.6.2007 Trojičný jarmok dnes otvorí prezident 4.6.2007 Dni mesta pokračujú zajtra Dňom záchrany a ľudským „Človeče...“ 4.6.2007 Dnes odštartujú Dni mesta Prešov 24.5.2007 Dni mesta začnú „partičkou šachu“
Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mesto Prešov predlžuje stránkové hodiny v Klientskom centre, na Matričnom úrade a v podateľni
Klientske centrum a Matričný úrad na Mestskom úrade v Prešove predĺžia stránkové hodiny pre verejnosť. K zmenám mesto pristúpilo v súvislosti s postupným uvoľnovaním opatrení vyplývajúcich z mimoriadnej situácie na Slovensku.
Aktualizácia: Pri sobášoch v obradnej sieni môže byť po novom 20 ľudí
Mesto Prešov zrušilo termíny občianskych slávností do odvolania. Pri sobášoch v obradnej sieni však po novom môže byť do 20 ľudí.
Chystáte sa zapísať dieťa do materskej školy?
Mesto Prešov zverejňuje informácie k podávaniu žiadostí na prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie v materských školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov na školský rok 2020/2021.
FOTO: Potulky Prešovom
Každý z nás by si najradšej užíval májové slnečné lúče, no všetci sedíme doma. Tak vám ich prinesieme aspoň spoza objektívov dvoch mladých chlapcov.
Nový cyklochodník prepojí centrum mesta s cyklotrasou pri Toryse
V meste Prešov pribudol nový cyklochodník Mlynský náhon. Stavba je vo finálnej fáze a v týchto dňoch na nej prebiehajú dokončovacie práce.
Mesto Prešov opätovne sprevádzkuje verejné WC v Južnom parku
Na základe postupného uvoľňovania opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 mesto Prešov opätovne uvádza do prevádzky verejné WC v Južnom parku na Hlavnej ulici.
Prešovčania si môžu oddýchnuť na obnovených lavičkách v centre mesta
Mesto Prešov obnovuje na pešej zóne lavičky určené na oddych pre Prešovčanov i tých, ktorí naše mesto navštívia počas blížiacej sa letnej sezóny.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.