Utorok, 22. september 2020
Meniny má Móric | zajtra Zdenka

Tip na výlet: Kojšovská hoľa

Najvyšší vrch východnej časti Volovských vrchov Kojšovská hoľa (1 246 m) patrí skôr do „záujmovej sféry“ košických turistov. Je však dostupnosťou blízka aj Prešovčanom a natoľko zaujímavá, že by ju bola škoda opomenúť v našom seriáli. Z množstva variantov výstupu sme vybrali okruh z Kojšova, trocha náročnejší, najmä prevýšením.

Vrcholová hlava Kojšovskej hole

Trasa: Kojšov (471 m) - Sedlo pod Suchým vrchom (832 m) - križovatka pred Idčianskym sedlom (954 m) - Rázcestie pod chatou Erika - Kojšovská hoľa (1 246 m) - Kojšov (471 m)

Značka: žltá 8725, červená 0901, žltá 8726, červená 0907, neznačená.

Pohorie: Volovské vrchy

Trvanie trasy: 6 h

Obtiažnosť: stredne náročná

Mapa: VKÚ Harmanec č. 136 - Volovské vrchy, Košice: 1:50 000

Prístup na začiatok trasy:

Autobus SAD z Prešova do Margecian, odtiaľ do Kojšova.

Vlak z Prešova cez Kysak do Margecian, odtiaľ autobusom do Kojšova.

Trasa po žltej značke sa začína v obci Kojšov (471 m). Vedie po asfaltke na východný okraj dediny. Za pílou a rampou značka bočí doľava, lávkou prechádza cez potok a stáča sa doprava. Vchádza do zarastenej úvozovej cesty, ktorou postupne stúpa až do vysokého bukového lesa. Ponúka niekoľko pekných úsekov, postupne sa stáča doľava a cez mokrejší úsek traverzovým stúpaním prichádza až k zvážnici na rúbani, kde je križovatka ciest (potiaľ totožná cesta s Tipom na výlet spred týždňa - http://www.pis.sk/portal/?c=12&id=3023 ). Výstup na Kojšovskú hoľu pokračuje po vrstevnici, cesta sa postupne dvíha a traverzuje svahy doliny Kojšovského potoka v zalesnenej, pomerne strmej stráni. Lesná zvážnica napokon vychádza až na Sedlo pod Suchým vrchom (832 m, 1:30 h).
Žltá ďalej pokračuje po lesnej ceste, v celkom pekných partiách s prvými priesekovými výhľadmi na hlavný hrebeň obchádza zľava výrazný masív Okrúhlej. Les sa mení z mladiny na starý, vysoký a cesta vychádza až na hrebeň Volovských vrchov, pár minút od Idčianskeho sedla (954 m, 2:30).
Naša trasa však nejde doľava do sedla, ale doprava po červenej hrebeňovke. Vedie príjemným, postupne stúpajúcim chodníkom v rôznych druhoch lesa, traverzujúc podružné, zalesnené hrebeňové kóty. Značka napokon po kľučkovaní po hrebeňovom chodníčku vychádza k hornej stanici sedačky v sedielku (3:30 h) s peknými pohľadmi na vrcholovú časť Kojšovskej hole. Nasleduje prudší výšvih po zjazdovke a cesta vychádza do otvoreného terénu, do sedielka pod Kojšovskou hoľou, resp. rázcestí značených chodníkov. Odtiaľ už hoľou, buď asfaltovou cestou po žltej značke, alebo jedným z dobre viditeľných chodníčkov v tráve na vrchol Kojšovskej hole (1 246 m, 4:10 h) s pamätníkom a budovou meteostanice.
Pre zostup odporúčame červenú značku, ktorá schádza z vrcholu a točí sa mierne doprava, po pravej ruke máme budovu meteostanice. Tento úsek je trocha orientačne náročnejší, najmä za hmly, ale cieľom je výrazná rázsocha, vybiehajúca z hlavného vrcholu smerom na severozápad. Krajinársky je tento úsek veľmi pekný, vedie zvlneným hôľnatým terénom s riedkymi lesíkmi a širokými výhľadmi. Zaujímavosťou je kamenné mrazové pole, ponad ktoré prechádza značka. Chodník vchádza do nádherného, klimaticky formovaného bukového lesa a postupne do mladšieho, hustého smrekového porastu (pozor na značku). Tu sa láme doprava a začína prudšie zostupovať po bočnej rázsoche, objavujú sa výraznejšie lesné cesty. Klesanie vychádza na zvážnicu v oblasti ťažby s holorubmi, veľmi prudko klesá nepríjemnou zvážnicou až do plytšieho sedla (viď mapa). Tu odporúčame opustiť červenú značku a odbočiť doprava na výraznú, neznačenú zvážnicu, ktorá prudko, ale rýchlo klesá do doliny Jedlinského potoka. Na križovatkách odporúčame držať sa prirodzenej línie, ale v zásade ísť stále dolu. S mapou a trochou orientačných schopností sa nedá poblúdiť. Zvážnica napokon vychádza na asfaltovú cestu dnom údolia. Dolu až na západný okraj Kojšova a späť na začiatok trasy (471 m, cca 6 h).
Ešte niekoľko praktických rád a poznatkov - doliny, vedúce z Kojšova pod masív Kojšovskej hole, ponúkajú pomerne hustú sieť značených, ale aj neznačených, viac- či menej pohodlných ciest. S odporúčanou mapou a elementárnou schopnosťou orientácie sa dá skutočne vybrať množstvo variantov výstupu a zostupu.
Kojšovská hoľa je bez zveličenia jedným z najlepších výhľadových bodov východného Slovenska. Skutočne sa oplatí vybrať si na ňu deň s dobrou viditeľnosťou, najlepšie v jeseni a v zime počas inverzií, alebo v lete deň po prechode frontu, keď sa ochladí a vyčistí vzduch. Lepšie je ísť cez pracovný deň, keďže počas víkendov, najmä v čučoriedkovej sezóne, je tu doslova korzo.
Kvôli svetlu pre fotografovanie, ale aj jedinečnej atmosfére vrelo odporúčame byť na vrchole buď skôr ráno, alebo večer, čo však často treba kombinovať aj s prenocovaním. Scenérie, ktoré ponúka svetlo s okolitou krajinou, dokážu zahýbať aj s odolnými povahami...

Inverzné more na juhovýchode
Pohľad na Kráľovu hoľu a Rudohorie
Tatry z vrcholu
Kamenné pole na bočnej rázsoche
Divotvorný les
Podvečerný mrakopád
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.