Pondelok, 21. október 2019
Meniny má Uršuľa | zajtra Sergej

Na Trojičnom jarmoku ožívajú remeslá

Včera sa v centre mesta začal Prešovský trojičný jarmok, ktorý je súčasťou tohtotýždňových Dní mesta Prešov. Námestie pred mestskou radnicou sa zaplnilo 60-timi stánkami, v ktorých možno nájsť množstvo tradičných remeselných výrobkov.

Tie často vznikajú priamo pred očami návštevníkov jarmoku. Pri výrobe tkaných výrobkoch na starých drevených krosnách sme takto zastihli aj Máriu Michalkovú zo Spišskej Novej Vsi. „Chceme, aby si tí starší mohli zaspomínať na svoje mladé roky a na to ako sa kedysi pripravovali tkané výrobky. A pre tých mladých je to zase niečo nové na oboznámenie sa s kultúrou a históriou, “ prezradila M. Michalková a dodala: „Pripravujeme tu tradičné výrobky ako ich poznáme ešte od našich starých mám. Zameriavame sa na tradičné staré techniky ako sú rips, drelich, flotáž tkanín, z tradície vychádzame aj vo vzoroch. Robíme ale aj modernejšie výrobky, či už koberce alebo vankúše. “ Ako pripomenul Máriin otec Jozef, tkaniu sa venuje celá štvorčlenná rodina. „Manželka začínala na krosnách od prababky, takže to má v rodine. A potom strhla k tomuto aj mňa a naše dve dcéry. “ Na Prešovský trojičný jarmok chodí rodina Michalkových pravidelne už štvrtý rok. „Sme tu spokojní. Má to tu dobrú úroveň i organizáciu. Je to pekné mesto v ktorom vždy nájdeme ústretových ľudí, “ dodáva Mária.

Okrem tkaných výrobkov je jarmok plný aj ďalších - rezbárskych, kováčskych, košikárskych, keramických, maliarskych, či iných produktov. Chýbať samozrejme nemôžu langoše, či trdelník. Spokojní boli aj oslovení ľudia. „Hodnotím to len v superlatívoch. Je to pekná tradícia. Mesto ožilo, každí sa usmieva a určite si tu niečo nájde aj na kúpenie. Je tu navyše možnosť vidieť rôzne tradičné remeslá, preto zajtra (rozumej dnes – pozn. red. ) sa chystám zobrať sem aj svojich žiakov zo školy. Učím dejepis a tu je vhodná príležitosť na to, aby sa naučili niečo o histórii a o tom, ako sa voľakedy vyrábali rôzne výrobky, “ prezradila nám Eva Kollárová. „Je tu toho veľa k videniu a aj atmosféra je dobrá. Z tých všetkých výrobkov som ale zatiaľ kúpila iba perníkové srdiečka, “ dodala jej kamarátka. Trojičný jarmok, ktorý včera otvoril prezident SR Ivan Gašparovič, potrvá do sobotňajšieho večera.
(ik)

Mária Michalková s otcom Jozefom pri práci na tradičných drevených krosnách
Mária Michalková pri práci na krosnách
Na Prešovskom trojičnom jarmoku je k dispozícii 60 stánkov
Na Prešovskom trojičnom jarmoku je k dispozícii 60 stánkov
Na Prešovskom trojičnom jarmoku je k dispozícii 60 stánkov
Svoje výrobky na jarmoku prezentujú aj košikári
Svoje výrobky na jarmoku prezentujú aj rezbári
Svojimi dielami sa prezentujú aj maliari
Na jarmoku nemôže chýbať ani kultúrny program
Na jarmoku nemôže chýbať ani kultúrny program
Svojimi dielami sa prezentujú aj maliari
Súvisiace články
17.6.2007 Záujem remeselníkov o Trojičný jarmok z roka na rok rastie 7.6.2007 Trojičný jarmok dnes otvorí prezident
Mohlo by Vás zaujímať
Veľké zmeny na prešovských parkoviskách uľahčia Prešovčanom život
Obyvateľov a návštevníkov mesta Prešov čakajú o niekoľko mesiacov historicky najväčšie zmeny v oblasti parkovania vozidiel. Mesto zadefinovalo nové pravidlá týkajúce sa systému parkovania vo všeobecne záväznom nariadení, ktoré vstúpi do platnosti 1. júla 2020.
Nedostatočný dialóg s občanmi.
Prešovská participatívna platforma – projekt vzájomnej spolupráce občanov, poslancov a úradníkov MsÚ má za sebou komunitný prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť postoj obyvateľov a obyvateliek k mestskej administratíve i práci poslancov a poslankýň.
Matej Krajňák z Junioru Prešov začína byť európskou špičkou vo svojej kategórií
Začiatok sezóny začali PRESOV KARATE KIDS svetelnou rýchlosťou. Prvou ťažkou skúškou, bola súťaž ZÁHREB CUP 2019 v Chorvátsku, konaná dňa 08.09.2019. Na danej medzinárodnej súťaži v chorvátskom ZÁHREBE, reprezentovala Prešov štvorica PRESOV KARATE KIDS, a to Matej Krajňák, Veronika Jalowiczorová, Michaela Bryndzová a Alexandra Šofraneková.
Mimoriadne nadané deti sa stretli na logickom sústredení
K obľúbeným patria stretnutia nadaných detí pod záštitou celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným. Tohtoročného logického sústredenia nadaných sa zúčastnili školáci z Prešova a Spišskej Novej Vsi.
Festival architektúry a dizajnu 2019 úspešne odštartoval
V stredu úspešne odštartoval 4. ročník Festivalu architektúry a dizajnu (FEAD) 2019. Výstavy, prezentácie a bohatý sprievodný program prebiehajú v termíne od 25. do 27. septembra 2019 na Hlavnej ulici v priestore pred Šarišskou galériou, v Divadle Jonáša Záborského, v Krajskom pamiatkovom úrade, v historickej budove Skladu soli a v obľúbených prešovských kaviarňach.
FOTO: Night City Lear Run
Night city run v Prešove, ktorý sa konal 29.09.2019! A my vám prinášame atmosféru v podobe fotoreportu!
2. ročník Šarišského hackathonu odštartuje 4. októbra
IT nadšenci si už po druhý raz zmerajú sily na Šarišskom hackathone. Niekoľko desiatok mladých programátorov bude vyvíjať aplikácie a vytvárať inteligentné riešenia pre mesto Prešov.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.