Utorok, 02. jún 2020
Meniny má Xénia, Oxana | zajtra Karolína

Na Trojičnom jarmoku ožívajú remeslá

Včera sa v centre mesta začal Prešovský trojičný jarmok, ktorý je súčasťou tohtotýždňových Dní mesta Prešov. Námestie pred mestskou radnicou sa zaplnilo 60-timi stánkami, v ktorých možno nájsť množstvo tradičných remeselných výrobkov.

Tie často vznikajú priamo pred očami návštevníkov jarmoku. Pri výrobe tkaných výrobkoch na starých drevených krosnách sme takto zastihli aj Máriu Michalkovú zo Spišskej Novej Vsi. „Chceme, aby si tí starší mohli zaspomínať na svoje mladé roky a na to ako sa kedysi pripravovali tkané výrobky. A pre tých mladých je to zase niečo nové na oboznámenie sa s kultúrou a históriou, “ prezradila M. Michalková a dodala: „Pripravujeme tu tradičné výrobky ako ich poznáme ešte od našich starých mám. Zameriavame sa na tradičné staré techniky ako sú rips, drelich, flotáž tkanín, z tradície vychádzame aj vo vzoroch. Robíme ale aj modernejšie výrobky, či už koberce alebo vankúše. “ Ako pripomenul Máriin otec Jozef, tkaniu sa venuje celá štvorčlenná rodina. „Manželka začínala na krosnách od prababky, takže to má v rodine. A potom strhla k tomuto aj mňa a naše dve dcéry. “ Na Prešovský trojičný jarmok chodí rodina Michalkových pravidelne už štvrtý rok. „Sme tu spokojní. Má to tu dobrú úroveň i organizáciu. Je to pekné mesto v ktorom vždy nájdeme ústretových ľudí, “ dodáva Mária.

Okrem tkaných výrobkov je jarmok plný aj ďalších - rezbárskych, kováčskych, košikárskych, keramických, maliarskych, či iných produktov. Chýbať samozrejme nemôžu langoše, či trdelník. Spokojní boli aj oslovení ľudia. „Hodnotím to len v superlatívoch. Je to pekná tradícia. Mesto ožilo, každí sa usmieva a určite si tu niečo nájde aj na kúpenie. Je tu navyše možnosť vidieť rôzne tradičné remeslá, preto zajtra (rozumej dnes – pozn. red. ) sa chystám zobrať sem aj svojich žiakov zo školy. Učím dejepis a tu je vhodná príležitosť na to, aby sa naučili niečo o histórii a o tom, ako sa voľakedy vyrábali rôzne výrobky, “ prezradila nám Eva Kollárová. „Je tu toho veľa k videniu a aj atmosféra je dobrá. Z tých všetkých výrobkov som ale zatiaľ kúpila iba perníkové srdiečka, “ dodala jej kamarátka. Trojičný jarmok, ktorý včera otvoril prezident SR Ivan Gašparovič, potrvá do sobotňajšieho večera.
(ik)

Mária Michalková s otcom Jozefom pri práci na tradičných drevených krosnách
Mária Michalková pri práci na krosnách
Na Prešovskom trojičnom jarmoku je k dispozícii 60 stánkov
Na Prešovskom trojičnom jarmoku je k dispozícii 60 stánkov
Na Prešovskom trojičnom jarmoku je k dispozícii 60 stánkov
Svoje výrobky na jarmoku prezentujú aj košikári
Svoje výrobky na jarmoku prezentujú aj rezbári
Svojimi dielami sa prezentujú aj maliari
Na jarmoku nemôže chýbať ani kultúrny program
Na jarmoku nemôže chýbať ani kultúrny program
Svojimi dielami sa prezentujú aj maliari
Súvisiace články
17.6.2007 Záujem remeselníkov o Trojičný jarmok z roka na rok rastie 7.6.2007 Trojičný jarmok dnes otvorí prezident
Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mesto Prešov predlžuje otváracie hodiny v hlavnej pokladnici, predĺžené zostávajú aj stránkové hodiny v Klientskom centre, na Matričnom úrade a v podateľni
Hlavná pokladnica, Klientske centrum, Matričný úrad a podateľňa na Mestskom úrade v Prešove predĺžili stránkové hodiny pre verejnosť. K zmenám mesto pristupuje v súvislosti s postupným uvoľnovaním opatrení vyplývajúcich z mimoriadnej situácie na Slovensku.
Aktualizácia: Pri sobášoch v obradnej sieni môže byť po novom 20 ľudí
Mesto Prešov zrušilo termíny občianskych slávností do odvolania. Pri sobášoch v obradnej sieni však po novom môže byť do 20 ľudí.
Chystáte sa zapísať dieťa do materskej školy?
Mesto Prešov zverejňuje informácie k podávaniu žiadostí na prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie v materských školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov na školský rok 2020/2021.
FOTO: Potulky Prešovom
Každý z nás by si najradšej užíval májové slnečné lúče, no všetci sedíme doma. Tak vám ich prinesieme aspoň spoza objektívov dvoch mladých chlapcov.
Nový cyklochodník prepojí centrum mesta s cyklotrasou pri Toryse
V meste Prešov pribudol nový cyklochodník Mlynský náhon. Stavba je vo finálnej fáze a v týchto dňoch na nej prebiehajú dokončovacie práce.
Mesto Prešov opätovne sprevádzkuje verejné WC v Južnom parku
Na základe postupného uvoľňovania opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 mesto Prešov opätovne uvádza do prevádzky verejné WC v Južnom parku na Hlavnej ulici.
Prešovčania si môžu oddýchnuť na obnovených lavičkách v centre mesta
Mesto Prešov obnovuje na pešej zóne lavičky určené na oddych pre Prešovčanov i tých, ktorí naše mesto navštívia počas blížiacej sa letnej sezóny.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.