PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/clanok/3059/na_trojicnom_jarmoku_ozivaju_remesla.html

Na Trojičnom jarmoku ožívajú remeslá

Včera sa v centre mesta začal Prešovský trojičný jarmok, ktorý je súčasťou tohtotýždňových Dní mesta Prešov. Námestie pred mestskou radnicou sa zaplnilo 60-timi stánkami, v ktorých možno nájsť množstvo tradičných remeselných výrobkov.

Tie často vznikajú priamo pred očami návštevníkov jarmoku. Pri výrobe tkaných výrobkoch na starých drevených krosnách sme takto zastihli aj Máriu Michalkovú zo Spišskej Novej Vsi. „Chceme, aby si tí starší mohli zaspomínať na svoje mladé roky a na to ako sa kedysi pripravovali tkané výrobky. A pre tých mladých je to zase niečo nové na oboznámenie sa s kultúrou a históriou, “ prezradila M. Michalková a dodala: „Pripravujeme tu tradičné výrobky ako ich poznáme ešte od našich starých mám. Zameriavame sa na tradičné staré techniky ako sú rips, drelich, flotáž tkanín, z tradície vychádzame aj vo vzoroch. Robíme ale aj modernejšie výrobky, či už koberce alebo vankúše. “ Ako pripomenul Máriin otec Jozef, tkaniu sa venuje celá štvorčlenná rodina. „Manželka začínala na krosnách od prababky, takže to má v rodine. A potom strhla k tomuto aj mňa a naše dve dcéry. “ Na Prešovský trojičný jarmok chodí rodina Michalkových pravidelne už štvrtý rok. „Sme tu spokojní. Má to tu dobrú úroveň i organizáciu. Je to pekné mesto v ktorom vždy nájdeme ústretových ľudí, “ dodáva Mária.

Okrem tkaných výrobkov je jarmok plný aj ďalších - rezbárskych, kováčskych, košikárskych, keramických, maliarskych, či iných produktov. Chýbať samozrejme nemôžu langoše, či trdelník. Spokojní boli aj oslovení ľudia. „Hodnotím to len v superlatívoch. Je to pekná tradícia. Mesto ožilo, každí sa usmieva a určite si tu niečo nájde aj na kúpenie. Je tu navyše možnosť vidieť rôzne tradičné remeslá, preto zajtra (rozumej dnes – pozn. red. ) sa chystám zobrať sem aj svojich žiakov zo školy. Učím dejepis a tu je vhodná príležitosť na to, aby sa naučili niečo o histórii a o tom, ako sa voľakedy vyrábali rôzne výrobky, “ prezradila nám Eva Kollárová. „Je tu toho veľa k videniu a aj atmosféra je dobrá. Z tých všetkých výrobkov som ale zatiaľ kúpila iba perníkové srdiečka, “ dodala jej kamarátka. Trojičný jarmok, ktorý včera otvoril prezident SR Ivan Gašparovič, potrvá do sobotňajšieho večera.
(ik)

 
8.6.2007 | Pridal: Redakcia PIS | Mesto Prešov | čítané: 7504 krát