Utorok, 12. november 2019
Meniny má Svätopluk | zajtra Stanislav

Tip na výlet: Vrátnica

Krasová dolina Lačnovského potoka v pohorí Branisko ponúka veľmi pekne formované skalné útvary, ktorými sú posiate dno i okolité svahy. Medzi najznámejšie patrí skalná veža a okno Vrátnica v chrbte Červenej skaly (875 m).

Trasa: Šindliar (497 m) - Kopytovská dolina - Vrátnica (775 m) - Lačnovská tiesňava - Kopytovský potok - Šindliar (497 m).

Značka: žltá 8707, neznačená, žltá 8714, červená 0902, modrá 2804.

Pohorie: Branisko

Trvanie trasy: 3:10 h.

Obtiažnosť: mierne náročná.

Mapa: VKÚ Harmanec č. 115 - Šarišská vrchovina, Branisko: 1:50 000

Prístup na začiatok trasy:

Autobus SAD z Prešova do Šindliara.

Trasa sa začína v obci Šindliar (497 m), žltá značka vedie od prameňa Sultán po asfaltke, za dedinou však bočí doľava. Trasa našej túry ďalej ide po ceste, kopírujúc tok Kopytovského potoka až ku križovatke turistických chodníkov. Odtiaľ pokračuje po žltej značke stále proti potoku hore dolinou až k chatám v Kopytovskej doline (50 min. ). Odtiaľ doprava, tu sa začína prudký výstup lesom na hrebeň. Ten sa končí v sedielku medzi Vrátnicou (775 m, 1:20 h) a Komínom (útvar vľavo hore).
Vrátnica je mohutný, okolo 30 metrov vysoký skalný blok s kolmými, miestami až previsnutými stenami. Najkrajšou časťou Vrátnice je však pekne zachovaná skalná brána, vysoká až 7 metrov. Zo strany bližšie sedielka je "prah" brány vyšší, z druhej strany však prudko klesá do strmého svahu.
Práve previsnutá časť brány Vrátnice je vyhľadávaným miestom pre skalolezcov, ktorí tu majú niekoľko stabilne odistených ciest vyššej náročnosti.
Nasleduje prudký zostup popri skalách Kamennej Baby do Lačnovskej tiesňavy, ku križovatke pod Mojžišovým stĺpom (1:40 h). Ďalej po červenej doprava a atraktívnou tiesňavou s rebríkom a lávkami až k jej ústiu (2 h). Tu po ceste a modrej značke doprava, okolo chát (možnosť občerstvenia). Modrá stúpa chodníkom na nevýrazný zalesnený chrbát a vzápätí klesá až ku križovatke Kopytovský potok (2:45 h). Odtiaľ už známou cestou po asfaltke bez značky popri potoku do Šindliara (3:10 h).

Masív Vrátnice so skalnou bránou
Horný (severný) prah brány
Vrátnica je skrytá v bukovom lese
Dolný (južný) prah brány
Smerovník
Vrátnica zo sedielka nad ňou
Mohlo by Vás zaujímať
Hrad Šariš má novú atrakciu
Hrad Šariš ponúka svojim návštevníkom ďalšiu zaujímavosť. Turisti si môžu pozrieť okolie hradu cez ďalekohľad, ktorý je inštalovaný na najvyššom mieste hradu, na Donjone.
Obnova turistickej infraštruktúry chodníka Čierna mláka
Počas októbra a novembra 2019 prebehne v Bardejovských Kúpeľoch a okolí revitalizácia náučného chodníka Čierna Mláka. Projekt má názov “Obnova turistickej infraštruktúry v regióne Šariš Bardejov a okolie – náučný chodník  “Čierna Mláka -  Bardejovské Kúpele”.
Hrad Šariš má ďalšiu novinku pre turistov
11 metrov dlhý a 2 metre široký je nový dubový drevený most na hrade Šariš. Tri mesiace ho vyrábal tesársky majster Jaroslav Hyrja. Postavený je pravdepodobne na pôvodnom mieste ako v minulosti.
Vlak vojaka Švejka prepravil v lete 2300 ľudí
Vlak vojaka Švejka, ktorý premával v letnej sezóne 2019 z Medzilaboriec do poľského Sanoku a Rzeszowa, prepravil počas víkendov v tomto lete 2300 ľudí, čo je oproti vlaňajšku o približne 400 osôb viac.
Prešovský kraj je opäť viac prístupný zahraničným turistom
Prírodné a kultúrne klenoty Prešovského kraja sú dostupnejšie pre obyvateľov Nemecka. Východné Slovensko s regiónom Severné Porýnie-Vestfálsko opäť prepojila letecká linka spájajúca Košice – Düsseldorf. Pravidelné letecké spojenie má potenciál prilákať zahraničných návštevníkov aj do regiónu severovýchodného Slovenska.
Drevené chrámy na severovýchode Slovenska lákajú českých a domácich turistov
Jedinečné kultúrne dedičstvo predstavujú drevené chrámy na severovýchode Slovenska. V okresoch Bardejov, Svidník a Snina a ich širšom okolí sa nachádza spolu 42 týchto cirkevných stavieb postavených z dreva.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.