Nedeľa, 23. február 2020
Meniny má Roman, Romana | zajtra Matej

Tip na výlet: Vrátnica

Krasová dolina Lačnovského potoka v pohorí Branisko ponúka veľmi pekne formované skalné útvary, ktorými sú posiate dno i okolité svahy. Medzi najznámejšie patrí skalná veža a okno Vrátnica v chrbte Červenej skaly (875 m).

Trasa: Šindliar (497 m) - Kopytovská dolina - Vrátnica (775 m) - Lačnovská tiesňava - Kopytovský potok - Šindliar (497 m).

Značka: žltá 8707, neznačená, žltá 8714, červená 0902, modrá 2804.

Pohorie: Branisko

Trvanie trasy: 3:10 h.

Obtiažnosť: mierne náročná.

Mapa: VKÚ Harmanec č. 115 - Šarišská vrchovina, Branisko: 1:50 000

Prístup na začiatok trasy:

Autobus SAD z Prešova do Šindliara.

Trasa sa začína v obci Šindliar (497 m), žltá značka vedie od prameňa Sultán po asfaltke, za dedinou však bočí doľava. Trasa našej túry ďalej ide po ceste, kopírujúc tok Kopytovského potoka až ku križovatke turistických chodníkov. Odtiaľ pokračuje po žltej značke stále proti potoku hore dolinou až k chatám v Kopytovskej doline (50 min. ). Odtiaľ doprava, tu sa začína prudký výstup lesom na hrebeň. Ten sa končí v sedielku medzi Vrátnicou (775 m, 1:20 h) a Komínom (útvar vľavo hore).
Vrátnica je mohutný, okolo 30 metrov vysoký skalný blok s kolmými, miestami až previsnutými stenami. Najkrajšou časťou Vrátnice je však pekne zachovaná skalná brána, vysoká až 7 metrov. Zo strany bližšie sedielka je "prah" brány vyšší, z druhej strany však prudko klesá do strmého svahu.
Práve previsnutá časť brány Vrátnice je vyhľadávaným miestom pre skalolezcov, ktorí tu majú niekoľko stabilne odistených ciest vyššej náročnosti.
Nasleduje prudký zostup popri skalách Kamennej Baby do Lačnovskej tiesňavy, ku križovatke pod Mojžišovým stĺpom (1:40 h). Ďalej po červenej doprava a atraktívnou tiesňavou s rebríkom a lávkami až k jej ústiu (2 h). Tu po ceste a modrej značke doprava, okolo chát (možnosť občerstvenia). Modrá stúpa chodníkom na nevýrazný zalesnený chrbát a vzápätí klesá až ku križovatke Kopytovský potok (2:45 h). Odtiaľ už známou cestou po asfaltke bez značky popri potoku do Šindliara (3:10 h).

Masív Vrátnice so skalnou bránou
Horný (severný) prah brány
Vrátnica je skrytá v bukovom lese
Dolný (južný) prah brány
Smerovník
Vrátnica zo sedielka nad ňou
Mohlo by Vás zaujímať
Donjon v sebe ukrýva srdce hradu
Na najvyššom bode hradu Šariš je srdce hradu. Robotníci tam zamurovali kameň v tvare srdca.
Malopoľské vojvodstvo zriadilo samosprávne cezhraničné autobusy medzi Poľskom a Slovenskom
Aktivisti zo spoločenskej iniciatívy "Poľsko-Slovensko-autobusy" po štyroch rokoch úsilia dosiahli svoj cieľ - Malopoľské vojvodstvo zriadilo prvú samosprávnu cezhraničnú linku na Slovensko, ktorá funguje vo verejnom záujme. Linku dotuje výlučné poľska samospráva. A to napriek tomu, že zabezpečuje aj vnútorné dopravné potreby obyvateľov slovenskej Oravy, ktorí sa vďaka nej môžu konečne dostať zo Suchej Hory do Oravíc alebo z Oravíc do Zuberca.
Šarišská hradná cesta - Šarišská cesta krásami regiónu
„História nie je veda, je to umenie, ktoré potrebuje predstavivosť“, povedal francúzsky básnik Anatole François Thibault. Pre podporu predstavivosti a hlavne pre podporu turizmu Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš (ďalej OOCR) pokračuje v propagácii jedinečnosti svojho regiónu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.