Piatok, 22. november 2019
Meniny má Cecília | zajtra Klement

Tip na výlet: Kamenický hrad

Miestom, kde sa spája história so zaujímavou prírodnou scenériou, je Kamenický hrad. Vypína sa nad obcou Kamenica severne od Lipian, na kopci Zámok (725 m), ktorý je súčasťou atraktívneho bradlového pásma.

Kamenický hrad

Trasa: Potoky (570 m) - Zámok (Kamenický hrad, 725 m) - Kamenica (501 m)

Značka: neznačená, žltá 8779

Pohorie: Spišsko-šarišské medzihorie

Trvanie trasy: maximálne 1 h.

Obtiažnosť: nenáročná

Mapa: VKÚ Harmanec č. 104 - Čergov, 1:50 000

Prístup na začiatok trasy:

Autobus SAD z Prešova do Lipian, odtiaľ do Potokov

Vlakom z Prešova do Lipian, odtiaľ busom do Potokov

Výstup na Kamenický hrad je skôr prechádzkou, než túrou, hoci strmosť bradiel pri krátkych výstupoch na ne zadychčí skoro každého.
Odporúčame začať výstup z časti obce Lúčka, z Potokov (570 m). Je to výhodnejšie kvôli výškovému rozdielu. Hoci už odtiaľto vedie žltá značka, lepšie je výjsť od autobusovej zastávky ku známemu rekreačnému stredisku (táboru) a okolo neho vystúpiť bez značky, no orientačne úplne jednoduchým bočným hrebienkom, síce dosť strmo, ale nie dlho na vrchol bradlového tvrdoša Zámok (725 m, 30 min. ).
Na vrchole sú ešte nepatrné zrúcaniny Kamenického hradu, no predovšetkým sa odtiaľ ponúka veľmi pekný výhľad na okolie, predovšetkým hrebeň Čergova a časti Spišsko-šarišského medzihoria, bradlá i Hromovec. Len pozor, aby vám pohodu nenarušil prípadný zbytočný úraz pri šplhaní sa po čoraz vratkejších hradných pozostatkoch…
Z vrcholu sa pustíme už po žltej značke na opačnú, západnú stranu a strmo zostupujeme vyše dvesto výškových metrov na križovatku ciest a odtiaľ už miernejšie doprava, do obce Kamenica (501 m). V prípade, že sa zo spomínanej križovatky pustíte po žltej doľava, popod starý kameňolom prídete za polhodinku späť do Potokov. Opísanú trasu by mal zvládnuť azda každý za hodinku, tú môže (a mal by) natiahnuť čas, strávený na vrchole obzeraním krajiny a rozjímaním nad históriou.
Apropó, história. Takže pár slov o Kamenickom hrade. Podľa prameňov bol postavený v polovici 14. storočia a zrejme bol pôvodne kráľovským loveckým hradom. Okrem toho aj strážil uhorsko-poľské pohraničie a rovnako aj tadiaľ vedúcu obchodnú cestu. Nebol veľký, skladal sa z hradu a predhradia, začiatkom 16. storočia ho prestavali na renesančnú pevnosť. Na jeho skaze sa podpísali najmä vojská cisára Ferdinanda, ktoré ho dobyli v roku 1558. Neskôr aj zub času a fakt, že materiál z ruín používali ľudia z podhradia na stavby užitočnejších vecí. Faktom je, že z neho dodnes ostali už len zvyšky hradieb a renesančného opevnenia.

Cestou do Kamenice
Bradlová krajina s hradom
Mohlo by Vás zaujímať
Hrad Šariš má ďalšiu novinku pre turistov
11 metrov dlhý a 2 metre široký je nový dubový drevený most na hrade Šariš. Tri mesiace ho vyrábal tesársky majster Jaroslav Hyrja. Postavený je pravdepodobne na pôvodnom mieste ako v minulosti.
Vlak vojaka Švejka prepravil v lete 2300 ľudí
Vlak vojaka Švejka, ktorý premával v letnej sezóne 2019 z Medzilaboriec do poľského Sanoku a Rzeszowa, prepravil počas víkendov v tomto lete 2300 ľudí, čo je oproti vlaňajšku o približne 400 osôb viac.
Prešovský kraj je opäť viac prístupný zahraničným turistom
Prírodné a kultúrne klenoty Prešovského kraja sú dostupnejšie pre obyvateľov Nemecka. Východné Slovensko s regiónom Severné Porýnie-Vestfálsko opäť prepojila letecká linka spájajúca Košice – Düsseldorf. Pravidelné letecké spojenie má potenciál prilákať zahraničných návštevníkov aj do regiónu severovýchodného Slovenska.
Drevené chrámy na severovýchode Slovenska lákajú českých a domácich turistov
Jedinečné kultúrne dedičstvo predstavujú drevené chrámy na severovýchode Slovenska. V okresoch Bardejov, Svidník a Snina a ich širšom okolí sa nachádza spolu 42 týchto cirkevných stavieb postavených z dreva.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.