Streda, 13. november 2019
Meniny má Stanislav | zajtra Irma

Tip na výlet: Hrebeňovka Hromovca

Hromovec je najvyššou časťou Spišsko-šarišského medzihoria. Vrcholí rovnomennou kótou vo výške 895 metrov. Toto malé pohorie sa tiahne ako pomerne úzky hrebeňový pás od Novej Ľubovne juhovýchodným smerom k Lipanom. Budujú ho doskovité pieskovce a ílovce, čo predurčuje aj jeho tvar. Kompaktný hrebeň má mäkké, oblé tvary bez väčších výškových rozdielov.

Hrebeň Hromovca v oblasti Demianky

Trasa: Vislanka (545 m) - Kňazová (824 m) - Demianka (789 m) - Putnov (550 m) - Lipany (389 m)

Značka: zelená 5872

Pohorie: Spišsko-šarišské medzihorie

Trvanie trasy: 4:15 hodiny

Obtiažnosť: mierne náročná.

Mapa: VKÚ Harmanec č. 104 - Čergov

Prístup na začiatok trasy:

Autobus SAD z Prešova smerom na Starú Ľubovňu, výstup na rázcestí Ďurková a Vislanka

Vlak z Prešova cez Lipany do Plavča, zastávka Ďurková.

Hrebeňom pohoria vedie zelená značka, ktorá štartuje v obci Vislanka (545 m, odbočka z cesty Lipany - Stará Ľubovňa). Zo stredu dediny vedie poľnou cestou za ňu, najskôr lúkami a potom striedavým terénom stúpa až na vrchol Kňazovej (824 m, 1:15 h).
Tu sa stáča doľava a lesným chodníčkom po hrebeni sa dostáva do pekných, zvlnených lúčnatých partií s občasnými výhľadmi až po Demianku (789 m, 1:45 h). Ešte chvíľu vedie po hrebeni, potom sa stáča doprava a výraznou cestou v dlhej serpentíne klesá až na krásne podhorské lúky k samote Putnov (550 m, 2:30 h). Odtiaľ opäť stúpa zamokreným lesom a lúkami až pod hrebeň, ale v ďalšom priebehu už len nenáročne, takmer po vrstevnici traverzuje vrcholy pohoria. Strieda sa les a pekné sedlové lúky, chodník prejde okolo prameňa a vyjde na výraznú lesnú cestu na okraji lesa nad železničnou traťou. Šípka ukazuje doprava, treba prejsť cez pole na cestu, tá vedie k priechodu cez trať a ďalej, vetviac sa na výraznom chrbte, na rôzne miesta do Lipian (389 m, 4:15 h).
Tento prechod je vcelku nenáročný, dobre značený, ibaže situácia v teréne celkom nezodpovedá používanej „harmaneckej“ mape, kde je značka od Putnova znázornená ako ortodoxná hrebeňovka, pričom využíva prevažne traverz.
Pohorie nemá výraznejšie lákadlá, hrebeň je striedavo zalesnený a lúčnatý, dotvára však typickú príťažlivú krajinársku kulisu regiónu Hornej Torysy. Najmä lúky na úpätí vrchov sú veľmi pekným prostredím, kde žijú viaceré vzácne druhy vtáctva a hmyzu. Turistický význam má najmä pre tých, ktorí vyhľadávajú pokoj a málo frekventované trasy.

Hromovec z bradlového pásma
Mohlo by Vás zaujímať
Hrad Šariš má novú atrakciu
Hrad Šariš ponúka svojim návštevníkom ďalšiu zaujímavosť. Turisti si môžu pozrieť okolie hradu cez ďalekohľad, ktorý je inštalovaný na najvyššom mieste hradu, na Donjone.
Obnova turistickej infraštruktúry chodníka Čierna mláka
Počas októbra a novembra 2019 prebehne v Bardejovských Kúpeľoch a okolí revitalizácia náučného chodníka Čierna Mláka. Projekt má názov “Obnova turistickej infraštruktúry v regióne Šariš Bardejov a okolie – náučný chodník  “Čierna Mláka -  Bardejovské Kúpele”.
Hrad Šariš má ďalšiu novinku pre turistov
11 metrov dlhý a 2 metre široký je nový dubový drevený most na hrade Šariš. Tri mesiace ho vyrábal tesársky majster Jaroslav Hyrja. Postavený je pravdepodobne na pôvodnom mieste ako v minulosti.
Vlak vojaka Švejka prepravil v lete 2300 ľudí
Vlak vojaka Švejka, ktorý premával v letnej sezóne 2019 z Medzilaboriec do poľského Sanoku a Rzeszowa, prepravil počas víkendov v tomto lete 2300 ľudí, čo je oproti vlaňajšku o približne 400 osôb viac.
Prešovský kraj je opäť viac prístupný zahraničným turistom
Prírodné a kultúrne klenoty Prešovského kraja sú dostupnejšie pre obyvateľov Nemecka. Východné Slovensko s regiónom Severné Porýnie-Vestfálsko opäť prepojila letecká linka spájajúca Košice – Düsseldorf. Pravidelné letecké spojenie má potenciál prilákať zahraničných návštevníkov aj do regiónu severovýchodného Slovenska.
Drevené chrámy na severovýchode Slovenska lákajú českých a domácich turistov
Jedinečné kultúrne dedičstvo predstavujú drevené chrámy na severovýchode Slovenska. V okresoch Bardejov, Svidník a Snina a ich širšom okolí sa nachádza spolu 42 týchto cirkevných stavieb postavených z dreva.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.