Utorok, 12. november 2019
Meniny má Svätopluk | zajtra Stanislav

Tip na výlet: Šarišský hrad

Šarišský hrad patrí k najnavštevovanejším turistickým objektom v okolí Prešova. Zrúcaniny ležia na území Národnej prírodnej rezervácie Šarišský hradný vrch a kužeľovitá krajinná dominanta vulkanického pôvodu patrí spoločne so Strážou a Lysou Strážou k typickým obrazom, ktoré charakterizujú okolie Prešova.

Šarišský hrad

Trasa: Veľký Šariš (269 m) - Šarišský hrad (570 m)

Značka: žltá 8705

Pohorie: Spišsko-šarišské medzihorie

Trvanie trasy: 1:15 hodiny

Obtiažnosť: ľahká

Mapa: VKÚ Harmanec č. 115 Šarišská vrchovina - Branisko

Prístup na začiatok trasy:

Autobus SAD alebo MHD č. 45 z Prešova do Veľkého Šariša.

Vlak z Prešova do Veľkého Šariša.

Žltá značka, ktorá vás povedie, sa začína na železničnej zastávke vo Veľkom Šariši (269 m). Spoločne s červenou značkou prechádza ulicami mesta, za mostom cez Torysu sa však značky rozdelia. Žltá odbočuje doprava, okolo kostola a bývalého kaštieľa. Postupne vychádzate z mesta, krátko vystúpite k lesu a na parkovisku na úpätí hradného vrchu začína asfaltová cesta, ktorá rovnomerne stúpa veľkým oblúkom, dvoma výraznými zatáčkami, neustále lesom až k severnej hradnej bráne Šarišského hradu (570 m, 1:15 h). Z jednotlivých miest rozsiahleho hradného komplexu je pekný výhľad na okolie - Stráže, Čergov a ďalšie zaujímavé objekty. Od Veľkého Šariša vedie súbežne so žltou značkou aj náučný chodník, návrat do Veľkého Šariša tou istou cestou.
Ďalšie informácie o histórii a súčasnosti hradu nájdete na http://www.hrady.sk/saris.php

Hrad spomedzi Stráží
Hrad a Gregorovce
Pohľad z kameňolomu nad Gregorovcami
Mohlo by Vás zaujímať
Hrad Šariš má novú atrakciu
Hrad Šariš ponúka svojim návštevníkom ďalšiu zaujímavosť. Turisti si môžu pozrieť okolie hradu cez ďalekohľad, ktorý je inštalovaný na najvyššom mieste hradu, na Donjone.
Obnova turistickej infraštruktúry chodníka Čierna mláka
Počas októbra a novembra 2019 prebehne v Bardejovských Kúpeľoch a okolí revitalizácia náučného chodníka Čierna Mláka. Projekt má názov “Obnova turistickej infraštruktúry v regióne Šariš Bardejov a okolie – náučný chodník  “Čierna Mláka -  Bardejovské Kúpele”.
Hrad Šariš má ďalšiu novinku pre turistov
11 metrov dlhý a 2 metre široký je nový dubový drevený most na hrade Šariš. Tri mesiace ho vyrábal tesársky majster Jaroslav Hyrja. Postavený je pravdepodobne na pôvodnom mieste ako v minulosti.
Vlak vojaka Švejka prepravil v lete 2300 ľudí
Vlak vojaka Švejka, ktorý premával v letnej sezóne 2019 z Medzilaboriec do poľského Sanoku a Rzeszowa, prepravil počas víkendov v tomto lete 2300 ľudí, čo je oproti vlaňajšku o približne 400 osôb viac.
Prešovský kraj je opäť viac prístupný zahraničným turistom
Prírodné a kultúrne klenoty Prešovského kraja sú dostupnejšie pre obyvateľov Nemecka. Východné Slovensko s regiónom Severné Porýnie-Vestfálsko opäť prepojila letecká linka spájajúca Košice – Düsseldorf. Pravidelné letecké spojenie má potenciál prilákať zahraničných návštevníkov aj do regiónu severovýchodného Slovenska.
Drevené chrámy na severovýchode Slovenska lákajú českých a domácich turistov
Jedinečné kultúrne dedičstvo predstavujú drevené chrámy na severovýchode Slovenska. V okresoch Bardejov, Svidník a Snina a ich širšom okolí sa nachádza spolu 42 týchto cirkevných stavieb postavených z dreva.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.