Utorok, 25. február 2020
Meniny má Frederik, Frederika | zajtra Viktor

Tip na výlet: Šarišský hrad

Šarišský hrad patrí k najnavštevovanejším turistickým objektom v okolí Prešova. Zrúcaniny ležia na území Národnej prírodnej rezervácie Šarišský hradný vrch a kužeľovitá krajinná dominanta vulkanického pôvodu patrí spoločne so Strážou a Lysou Strážou k typickým obrazom, ktoré charakterizujú okolie Prešova.

Šarišský hrad

Trasa: Veľký Šariš (269 m) - Šarišský hrad (570 m)

Značka: žltá 8705

Pohorie: Spišsko-šarišské medzihorie

Trvanie trasy: 1:15 hodiny

Obtiažnosť: ľahká

Mapa: VKÚ Harmanec č. 115 Šarišská vrchovina - Branisko

Prístup na začiatok trasy:

Autobus SAD alebo MHD č. 45 z Prešova do Veľkého Šariša.

Vlak z Prešova do Veľkého Šariša.

Žltá značka, ktorá vás povedie, sa začína na železničnej zastávke vo Veľkom Šariši (269 m). Spoločne s červenou značkou prechádza ulicami mesta, za mostom cez Torysu sa však značky rozdelia. Žltá odbočuje doprava, okolo kostola a bývalého kaštieľa. Postupne vychádzate z mesta, krátko vystúpite k lesu a na parkovisku na úpätí hradného vrchu začína asfaltová cesta, ktorá rovnomerne stúpa veľkým oblúkom, dvoma výraznými zatáčkami, neustále lesom až k severnej hradnej bráne Šarišského hradu (570 m, 1:15 h). Z jednotlivých miest rozsiahleho hradného komplexu je pekný výhľad na okolie - Stráže, Čergov a ďalšie zaujímavé objekty. Od Veľkého Šariša vedie súbežne so žltou značkou aj náučný chodník, návrat do Veľkého Šariša tou istou cestou.
Ďalšie informácie o histórii a súčasnosti hradu nájdete na http://www.hrady.sk/saris.php

Hrad spomedzi Stráží
Hrad a Gregorovce
Pohľad z kameňolomu nad Gregorovcami
Mohlo by Vás zaujímať
Malopoľské vojvodstvo zriadilo samosprávne cezhraničné autobusy medzi Poľskom a Slovenskom
Aktivisti zo spoločenskej iniciatívy "Poľsko-Slovensko-autobusy" po štyroch rokoch úsilia dosiahli svoj cieľ - Malopoľské vojvodstvo zriadilo prvú samosprávnu cezhraničnú linku na Slovensko, ktorá funguje vo verejnom záujme. Linku dotuje výlučné poľska samospráva. A to napriek tomu, že zabezpečuje aj vnútorné dopravné potreby obyvateľov slovenskej Oravy, ktorí sa vďaka nej môžu konečne dostať zo Suchej Hory do Oravíc alebo z Oravíc do Zuberca.
Donjon v sebe ukrýva srdce hradu
Na najvyššom bode hradu Šariš je srdce hradu. Robotníci tam zamurovali kameň v tvare srdca.
Šarišská hradná cesta - Šarišská cesta krásami regiónu
„História nie je veda, je to umenie, ktoré potrebuje predstavivosť“, povedal francúzsky básnik Anatole François Thibault. Pre podporu predstavivosti a hlavne pre podporu turizmu Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš (ďalej OOCR) pokračuje v propagácii jedinečnosti svojho regiónu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.