Piatok, 15. november 2019
Meniny má Leopold | zajtra Agnesa

Tip na výlet: Stráž

Kužeľovitá Stráž (740 m) je najvýraznejším vrcholom vulkanického pásu Spišsko-šarišského medzihoria. Z jej zalesneného vrcholu síce nie je výhľad, ale výstup na ňu je príjemným výletom v blízkom okolí Prešova.

Vrchol Stráže

Trasa: Kanaš (305 m) - sedlo Stráže (449 m) - Stráž (740 m) - Stráž, úbočie (480 m) - Fintice (270 m).

Značka: červená 0901, žltá 8706, neznačená, modrá.

Pohorie: Spišsko-šarišské medzihorie.

Trvanie trasy: 3 hodiny.

Obtiažnosť: mierne náročná, strmší výstup v závere na Stráž.

Mapy: VKÚ Harmanec č. 115 - Šarišská vrchovina, Branisko, 1:50 000, www.turistickamapa.sk

Prístup na začiatok trasy:

Autobus MHD č. 14 z Prešova do Kanaša, výstup na konečnej.

Z konečnej zastávky MHD pri posledných domoch Kanaša (305 m) vedie červená značka lesom, mierne stúpa po spleti chodníkov a ciest až na kraj lesa, do lúčnatého sedla Stráže (449 m, 45 min. ). Tu treba odbočiť doprava a po žltej značke lesnou cestou mierne stúpať stále v lese. Asi po polhodine, na mieste výškovej kulminácie chodníka v nevýraznom sedielku medzi Maliniakom vľavo a Strážou vpravo (viď mapu), odbočuje zo žltej doprava neznačený spájací chodník. Ten po niekoľkých desiatkach metrov natrafí na modrú značku. Ňou doprava a pomerne prudko, lesnou cestou, stáčajúc sa postupne doľava, stúpame na Stráž. Po síce strmom, ale kratšom úseku vychádza značka až na zalesnený vrchol Stráže (740 m, 1:50 h) s upraveným odpočívadlom, vežou s vykrývačom a zaujímavými skalnými útvarmi na pretiahnutom vrcholovom hrebienku.
Z vrcholu pokračuje trasa po ceste výstupu, teda späť po modrej. Tá rýchlo klesá, míňa neznačenú odbočku (pokračujeme po modrej), až prichádza na križovatku výrazných lesných ciest. Tu doprava a po pár desiatkach metrov prichádza na križovatku Stráž, úbočie (480 m, 2:20 h). Zo širokej cesty odbočí modrá, už spolu so zelenou dolu doľava. Po čase sa zelená odpojí doľava, modrá pokračuje lesnou cestou popod starý kameňolom až na pevnú cestu. Po nej až na asfaltku nad Finticami a po nej až do centra obce (270 m, 3 h).

Poznámka: Na harmaneckej mape (3. vydanie z roku 2004) je modrá značka zle vyznačená ako žltá a pletie sa so skutočnou žltou zo sedla Stráže. Presné údaje sú na uvedenej internetovej turistickej mape.

Stráž od Kapušianskeho hradu
Stráž z Lysej Stráže
Stráž (vľavo) a Maliniak (vpravo)
Stráž z lúk nad Kanašom
Z úboče Stráže
Mohlo by Vás zaujímať
Hrad Šariš má ďalšiu novinku pre turistov
11 metrov dlhý a 2 metre široký je nový dubový drevený most na hrade Šariš. Tri mesiace ho vyrábal tesársky majster Jaroslav Hyrja. Postavený je pravdepodobne na pôvodnom mieste ako v minulosti.
Vlak vojaka Švejka prepravil v lete 2300 ľudí
Vlak vojaka Švejka, ktorý premával v letnej sezóne 2019 z Medzilaboriec do poľského Sanoku a Rzeszowa, prepravil počas víkendov v tomto lete 2300 ľudí, čo je oproti vlaňajšku o približne 400 osôb viac.
Prešovský kraj je opäť viac prístupný zahraničným turistom
Prírodné a kultúrne klenoty Prešovského kraja sú dostupnejšie pre obyvateľov Nemecka. Východné Slovensko s regiónom Severné Porýnie-Vestfálsko opäť prepojila letecká linka spájajúca Košice – Düsseldorf. Pravidelné letecké spojenie má potenciál prilákať zahraničných návštevníkov aj do regiónu severovýchodného Slovenska.
Drevené chrámy na severovýchode Slovenska lákajú českých a domácich turistov
Jedinečné kultúrne dedičstvo predstavujú drevené chrámy na severovýchode Slovenska. V okresoch Bardejov, Svidník a Snina a ich širšom okolí sa nachádza spolu 42 týchto cirkevných stavieb postavených z dreva.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.