Utorok, 14. júl 2020
Meniny má Kamil | zajtra Henrich

Študenti z USA spoznávali spolužitie vo Svinej

Svinia - Tvrdenia amerických a kanadských médií o tom, že Česi a Slováci sú vo vzťahu k Rómom veľkí rasisti, sú podľa Danusii Lapinskej pravdivé, ale na základe poznatkov z mesačného pobytu v obci Svinia pri Prešove chápe toto konanie, no neospravedlňuje ho. Za výroky, ktoré od miestnej majoritnej časti obyvateľstva počula nielen ona, ale aj ňou vedená celá 16-členná skupina amerických stredoškolákov vo veku od 15 do 18 rokov, typu Všetkých Rómov by som vystrieľal, alebo Hitler urobil s Rómami dobre by v USA alebo v Kanade boli ich autori trestne stíhaní. Najviac - nielen ju - zaboleli prejavy rasizmu medzi deťmi.

Toto je však jediný biľag na celom pôsobení mladých Američanov vo Svinej. Majú totiž skvelé dojmy z dobrého prijatia, z okolitej prírody, z rázovitosti dedinského prostredia a ľudí, i keď nikto dosť dobre nechápe načo sem prišli. Pomáhajú tak bielym, ako aj čiernym. Prvým pri maľovaní či budovaní domov, kosení trávy, pri prácach v záhradkách, druhým prácou s deťmi, vykopaním studne z novonájdených zdrojov vody či odvodňovacích kanálov v osade, prípravou priestoru na detské ihrisko.

Vo Svinej sa už niekoľko rokov realizuje projekt s podporou aj kanadskej vlády a pri jeho zrode bol profesor antropológie David Scheffel. Jeho poznatky a film režiséra Johna Paskiewicha o pomeroch a o projekte vo Svinej boli prvé impulzy k návšteve. Dievčatá a chlapci z veľkých miest USA s podporou svojich rodičov, patriacich prevažne medzi strednú vrstvu, ale aj s podporou rôznych fondov využili ponuku organizácie Putney Student Travel. Tá organizuje takéto pobyty pre stredoškolákov po celom svete. Tí, ktorí prišli do Svinej snažia sa v prvom rade pochytiť aspoň zlomok zo slovenčiny, pretože túžia po kontaktoch s miestnymi ľuďmi. Napr. 16-ročný Aaron zo San Francisca bol už síce raz v Európe, ale aj v Japonsku, či v Číne, no toto prostredie sa mu výnimočne páči. Pozitívna hodnota - ako povedal - šoku z pobytu sa podľa neho ešte len prejaví. Mediálne spopularizovaný 16-ročný Max ako údajný synovec slávneho filmára Stevena Spielberga má práve kvôli tomu veľmi zlé srdce na slovenských novinárov. Režisér je mu nejaká veľmi vzdialená rodina, ale nikdy sa nevideli a nič z toho vzťahu nemá.

Koordinátor projektu Svinia Alexander Mušinka privítal pobyt Američanov ako príspevok ku kultivovaniu vzťahu medzi väčšinovým a minoritným obyvateľstvom Svinej.

Kanaďanka, ale pôvodom Poľka, stredoškolská profesorka teatrológie a sociológie D. Lapinska sa 19. júla - v samom závere pobytu - vyjadrila, že v celkovom hodnotení sú s pobytom (od 26. júna do 21. júla) veľmi spokojní a Sviniu bude odporúčať aj pre budú sezónu.

Mohlo by Vás zaujímať
Pozor na podvodníkov, ktorí chcú vylákať peniaze - nenaleťte im
Finančná správa upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať občanov a skrývajú sa za poplatky spojené s colným konaním. Apeluje na občanov, aby sa nenechali nachytať a neposielali im žiadne peniaze. Takéto konanie by mali okamžite nahlásiť na políciu.
Prazdroj investuje milióny do ekonomiky a komunít: Roztočte s nami Slovensko!
Slovensko sa pomaly vracia do normálu. Po dlhých týždňoch, počas ktorých sa život takmer úplne zastavil, je čas dať zase našu spoločnosť do pohybu.
Priateľské upozornenie na výšku obratu pre účely DPH
Finančná správa pokračuje v proklientskom prístupe k svojim klientom. Takmer 2 000 podnikateľom rozposlala softwarning, aby ich upozornila na kontrolu ich ročného obratu. Aj takýmto spôsobom daňovníkov upozorňuje na ich povinnosti bez toho, aby im hrozili nejaké sankcie či pokuty za nesplnenie si ich povinností.
Storočný starček, ktorý vyšiel z domu a vošiel do knižnice
Pred 5 rokmi vošiel do knižnice milý starší pán a chcel sa zapísať za čitateľa. Nebolo na tom nič nezvyčajné až do momentu, keď nám podal vyplnenú prihlášku. Svietil na nej rok narodenia 1920. Neverili sme vlastným očiam. Náš nový čitateľ bol starší ako naša knižnica, ktorá si už toho tiež veľa pamätala. Veď práve v tom roku oslavovala 90. výročie svojho vzniku.
Pandémia COVID-19 bola vážnou záťažou aj pre osoby užívajúce psychoaktívne látky a ich blízkych
Dôsledky pandémie COVID-19 a prijatých opatrení sa postupne ukazujú v spoločnosti i vo všetkých sférach individuálnych životov ľudí. V plnej miere sa prejavujú aj u osôb ohrozených rizikovým správaním v súvislosti s užívaním psychoaktívnych látok či škodlivými návykovými činnosťami, pre ktoré je mimoriadna situácia zvlášť vysokou záťažou.
Do charitatívnej cyklojazdy pre onkologicky choré deti sa zapojilo aj mesto Prešov
Skupina cyklistov v rámci charitatívnej cyklotour Na bajku onkodeťom 2020, ktorá je pokračovateľkou akcie Na bicykli deťom pre život, dnes prešla aj cez mesto Prešov. Plánovanú zastávku si urobili aj na radnici, kde si prebrali symbolický šek v hodnote 300 eur.
V zariadení pre seniorov na Cemjate zvládli korona krízu ukážkovo, spustili aj nový systém rezervácie návštev
V Zariadení pre seniorov Harmónia, Prešov - Cemjata zvládli korona krízu na jednotku. Počas mimoriadnej situácie sa u klientov ani zamestnancov nepotvrdil žiadny prípad ochorenia COVID-19. V opatreniach však nepoľavujú ani teraz. Seniorov chránia aj pomocou online registrácie hostí.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.