Utorok, 22. september 2020
Meniny má Móric | zajtra Zdenka

Tip na výlet: Hanigovský hrad

Azda najmenej známymi zo zachovaných zrúcanín hradov v okolí Prešova sú zvyšky Hanigovského hradu. Sú „zašité“ medzi kopcami bočnej hrebeňovej rázsochy pohoria Čergov, pričom stoja na najvýchodnejšom výbežku bradlového pásma na styku s Čergovom. Nenáročná túra k zrúcaninám je krajinársky veľmi pekná a vďačná.

Trasa: Hanigovce (533 m) - sedlo Za hradom (730 m) - Hanigovský hrad (765 m) - Ľutina (424 m).

Značka: zelená 5871, žltá 8708.

Pohorie: Čergov.

Trvanie trasy: 1:45 hodiny.

Obtiažnosť: nenáročná.

Mapa: VKÚ Harmanec č. 104 Čergov.

Prístup na začiatok trasy:
Autobusom SAD do Sabinova a ďalej do Hanigoviec.
Vlakom do Sabinova (Červenice pri Sabinove), odtiaľ autobusom do Hanigoviec.

Trasa sa začína v malebnej podhorskej obci Hanigovce (533 m). Z konečnej autobusu pár metrov späť a po zelenej značke nahor pomedzi domy. Za posledným domom doprava a po nevýraznom lúčnatom hrebienku s peknými výhľadmi na bradlá a podhorie Čergova ponad dedinu až nad jej koniec. Cesta mierna stúpa prevažne pasienkami s riedkymi remízkami. Už nad dedinou sa stáča doprava a vychádza do sedielka s krížom a výraznou skupinou stromov. Vľavo dolu pekný pohľad na záver obce Miľpoš v susednej doline. Značka prechádza cestou do náprotivného svahu a mierne stúpa, točiac sa v traverze doľava. Prejde cez riedky lesík a točí sa doprava. Nevstupuje však na výrazný trávnatý chrbát vpravo, ale na križovatke ciest sa stáča (pozor na značku) doľava a v miernom stúpaní dosahuje križovatku so smerovníkom v sedle Za hradom (730 m, 50 min. ), odkiaľ už vidno zrúcaniny hradu.
Pokračujeme doprava po žltej značke po lesnej ceste, mierne stúpajúc, v závere lúkou popod hrad až k tvarovej odbočke zo značky doľava hore. Tu je aj upravený prístrešok a ohnisko, od neho po chodníčku strmo pár desiatok metrov k neveľkým, ale pekne zachovaným zrúcaninám Hanigovského (na mapách aj Nového) hradu (765 m, 1 hod. ).
Zrúcaniny sa dajú prechodiť krížom-krážom, z niektorých miest je aj pekný výhľad na melebné okolie, vrátane vzdialených tatranských štítov, na druhej strane je zaujímavý pohľad na hlavný čergovský hrebeň, dominujú blízka Ostrá (950 m) v bočnej rázsoche a hôľnaté Dvoriská (1 057 m) v hlavnom hrebeni.
O histórii hradu si môžete viac prečítať na http://www.zamky.sk/?q=node/3&mon=708285
Zostup zo zrúcanín k odpočívadlu po tej istej ceste, ďalej doľava po žltej. Pár metrov po lesnej ceste rovno, potom doprava dolu (šípka na značke). Chodník je na pár metroch poznačený ťažbou, potom v úvoze prudko klesne až na nádherné horské lúky. Krížom dolu cez ne po chodníčku, na kraji lesa rovno a nasleduje takmer vrstevnicová cesta bočným hrebienkom cez rameno Havranky a opäť strmý zostup lúkami až u pútnickému kostolu nad Ľutinou. Odtiaľ už po asfaltke, ktorá vedie cez areál pútí, stáča sa doprava a klesá až ku kostolu. Za ním doľava a cez most k autobusovej zastávke v centre obce Ľutina (424 m, 1:45 h).

Krajina nad Hanigovcami
Zrúcaniny zo sedla Za hradom
Vstup do hradu
Zachované múry
Najvyššia časť veže
Vo veži
Pohľad z hradu na Dvoriská
Pútnický kostolík nad Ľutinou
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.