Utorok, 22. september 2020
Meniny má Móric | zajtra Zdenka

Tip na výlet: Hrebeň Malého Minčola

Severozápadný výbežok pohoria Čergov tvorí bočný hrebeň Malého Minčola (1 054 m). Je od okolia oddelený hlbokými dolinami potoka Solisko a Večného potoka. Krajinársky sa podobá hlavnému hrebeňu pohoria, sú na ňom veľmi pekné úseky poloninových lúk s výhľadmi, ale aj hlboké lesy. Táto hrebeňová rázsocha je zároveň súčasťou hlavného európskeho rozvodia.

Malý Minčol (v strede), vľavo Javorová

Trasa: Obručné (563 m) - sedlo pod Dlhou (958 m) - Murianik (1 009 m) - Malý Minčol (1 054 m) - sedlo Hajduška (996 m) - Večný potok - Lenartov (477 m).

Značka: červená 0918, žltá 8780

Pohorie: Čergov

Trvanie trasy: 5:15 hodiny

Obtiažnosť: stredne náročná, miestami orientačne náročná.

Mapa: VKÚ Harmanec č. 104 Čergov.

Prístup na začiatok trasy:

Autobusom SAD (vlakom) do Bardejova, odtiaľ autobusom na Starú Ľubovňu, výstup v dedine Obručné.

Štartujeme v horskej dedinke Obručné (563 m) na slovensko-poľskej hranici. Tu sa napájame na červenú značku, ktorá vedie na juh pomedzi domy až ku krížu v závere. Tu už stúpa poľnou cestou najskôr pasienkami s porastmi krovín a neskôr vstupuje do lesa. Zvážnica naberá výškové metre až k miestu, kde sa pripája sprava modrá značka z Ruskej Vole nad Popradom. Tu už začína chodník miestami prichádzať do otvorenejšieho terénu čučoriedkových horských lúks peknými výhľadmi, zľava traverzuje vrchol Dlhej (1 007 m). Tu sa stáča postupne doľava a prichádza do sedla pod Dlhou (958 m, 1:30 h).
Nasledujú pekné, ale orientačne miestami náročné partie (chýbajú značku, spleť viacerých ciest, poruby), chodník stúpa na vrchol Murianika (1 009 m). Odtiaľ klesá lúkami (pozor na odbočenie z hrebeňa) a z týchto pasáží je niekoľko pekných pohľadov. Nasleduje lesno. lúčnatý úsek s neveľkými výškovými rozdielmi, stále pozor na značku, chodník prechádza cez niekoľko menej výrazných kót (Krivá, Javorová), až začne stúpať na plochú homoľu Malého Minčola, ktorá stále viac zarastá a prichádza o pekný výhľad z vrcholu (1 054 m, 2:45 h).
Tu sa napojíme na žltú značku a zostúpime niekoľko desiatok výškových metrov po lúčnatom teréne, spolu s modrou značkou na severovýchod, do sedla Hajduška (996 m, 3 h), Tu už z hrebeňa doľava po žltej a nasleduje prudký zostup lesom do doliny. Kde chýbajú značky, treba držať zvážnicovú cestu. , ktorá vedie nadol, čochvíľa už popri potoku až ku zmierneniu klesania v závere doliny Večného potoka (760 m, 3:30 h). Ďalej už po dolinou po lesnej ceste, ktorá sa postupne mení na pevnú až k lesáckym chatám (600 m, 4:15 h). Ďalej už trocha zdĺhavo po ceste až k rozšíreniu doliny, cez osadu a a okolo horárne na hlavnú cestu. Po nej doprava do podhorskej obce Lenartov (477 m, 5:15 h).
Trasu ocenia najmä tí, ktorí sa v horách neradi „tlačia“ na chodníkoch. Aj keď sa aj na týchto miestach neblaho podpísala ťažba dreva, patria k najodľahlejším v celom pohorí.

Pohľad na Minčol spod Malého Minčola
Murianik (vpravo), v strede Tatry
Poľský Beskid Sadecki zo sedla pod Dlhou
Dolina Večného potoka z Murianika
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.