Streda, 28. október 2020
Meniny má Dobromila | zajtra Klára

Namiesto Pamätníka osloboditeľom chcú sochu koňa

S iniciatívou premiestniť Pamätník osloboditeľov z centra Prešova a nahradiť ho iným symbolom - sochou koňa, prichádzajú členovia Kresťanskodemokratickej mládeže Slovenska (KDMS) v Prešove. Ich ďalším návrhom je postaviť nad najväčším prešovským sídliskom Sekčov, na kopci vedľa zvonice, Park Angelinum s fontánou a sochou anjela s ochrannými krídlami.

Bude symbol oslobodenia minulosťou?

Informoval o tom okresný predseda KDMS Fabián Novotný. Mládežníci pripravili aj ďalšie projekty, ktoré by chceli realizovať v ostatných mestských častiach. Na Sídlisku III chcú prepojenie cyklistického chodníka medzi Prešovom a Veľkým Šarišom, ktorý má už reálnu podobu v katastri mesta Veľký Šariš. Na Sídlisku II presadzujú revitalizáciu športového ihriska na Ulici Československej armády. V mestskej časti Solivar navrhli rekonštrukciu námestia na sídlisku Šváby. Šedé a ponuro pôsobiace bytové domy na Sabinovskej ulici chcú farebne rozjasniť.
Ako uviedol Novotný, zo strany mládežníckej organizácie ide o nápady, ktoré predložia jednotlivým výborom mestských častí a následne radnici. "Nemáme možnosti na realizáciu daného zámeru, preto sa usilujeme nezištne tieto naše nápady ponúknuť mestu. Každý projekt sme schopní v rámci svojich možností pripraviť vo forme vizualizácie s predbežným odhadovaným rozpočtom, " uviedol Novotný. Najpodrobnejšie majú rozpracovaný projekt anjela na Sekčove, o ktorom už informovali poslancov v tejto mestskej časti a získali ich podporu. Vznikla by tak nová relaxačno-oddychová zóna so zastavanou plochou 100 štvorcových metrov s fontánou, sochou anjela, lavičkami a zeleňou. Ide o mestský pozemok. Na neďalekej zvonici je nainštalovaná monitorovacia kamera, ktorá by umožnila mať celý objekt pod kontrolou. Predbežný náklad vyčíslili na 1,5 mil. Sk.
V polohe verejnej diskusie je zatiaľ návrh, aby z centrálneho parku v historickom jadre mesta premiestnili Pamätník osloboditeľov a našli preň inú lokalitu. Na uvoľnené miesto chcú mladí kresťanskí demokrati umiestniť sochu koňa, ktorý je symbolom Prešova. Do úvahy prichádzajú dve možnosti. Buď sa opráši nedokončený projekt Múza - socha ženy sediacej na koni, do ktorého už mesto investovalo nemalé finančné prostriedky a mala stáť pred Šarišskou galériou. Alebo mesto vypíše novú súťaž na ideový zámer. Pamätník osloboditeľov by mohol byť podľa mladých kresťanských demokratov umiestnený na mestskom cintoríne v časti, kde sú pochovaní vojaci z obdobia II. svetovej vojny. Podľa Novotného, „pamätník obsahuje symboly kosák a kladivo, ktoré už nepatria k našej dobe. “
-mm-

Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov sa pripravuje na celoplošné testovanie
Celoplošné testovanie sa uskutoční počas dvoch nadchádzajúcich víkendov aj v Prešove. Mesto už podľa pokynov vyčlenilo 66 odberných miest. Momentálne čakáme na ďalšie pokyny od Ozbrojených síl SR.
V Prešove sa začína jesenné upratovanie
AKTUALIZÁCIA 13.10.2020: Jesenné upratovanie v Prešove potrvá o týždeň dlhšie. Podľa pôvodného harmonogramu by sme 13. októbra jesenné upratovanie ukončili. Pre všetkých Prešovčanov, ktorí ešte nestihli vyniesť nadrozmerný odpad do veľkoobjemových kontajnerov však pridávame od 15.10.2020 doplnkový 5. upratovací cyklus. Druhy odpadov, ktoré nie je možné vkladať do VOK-ov zostávajú nezmenené.
Poznáme výhercov súťaže o najkrajšiu predzáhradku, balkón a okolie vchodu
V Prešove sme po štvrtý raz ocenili najkrajšiu predzáhradku, balkóny a okolia vchodov do bytových domov. Výhercom odovzdala hodnotné ceny primátorka Andrea Turčanová.
Navrhnite novú tvár Mestskej oázy a vyhrajte!
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Je nám veľmi ľúto, že pre nepriaznivé počasie a po prijatí nových opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 musíme oznámiť všetkým súťažiacim zrušenie pikniku spojeného s Prezentáciou návrhovej súťaže, ktorý sa mal uskutočniť už zajtra 13.10.2020 v Mestskej oáze. Aktuálne hľadáme riešenie, ako záujemcom túto príležitosť vynahradiť prostredníctvom online priestoru.
COVID-19: Ústredný krízový štáb navrhol sprísnené opatrenia od 1. októbra
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Ústredný krízový štáb SR vydal ďalšie opatrenia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19:
Mesto Prešov hľadá dobrovoľníkov do tímov na odberných miestach.
AKTUALIZÁCIA 26.10.2020: Mesto Prešov vyjadruje srdečné poďakovanie všetkým, ktorí prejavili veľkú ochotu a záujem pomôcť a vykonávať činnosť administratívnych pracovníkov počas celoplošného testovania, ktoré sa na Slovensku uskutoční v termínoch 31.10.2020 - 1.11.2020 a 7.11.2020 - 8.11.2020.
Na ul. Mirka Nešpora pribudli nové parkovacie miesta
Na ulici Mirka Nešpora na Sídlisku III v Prešove môžu vodiči zaparkovať jednoduchšie. V tejto lokalite pribudlo 21 nových parkovacích miest.
Inzercia
Iné: Ponúkam
Iné: Ponúkam
Výučba/doučovanie angličtiny

Som učiteľka angličtiny a ponúkam vyučovanie/doučovanie žiakov aj dospelých (s fakturáciou).V centre môjho záujmu študent a jeho vzdelávacie potreby. Možnosť realizácie hodín cez Skype, Zoom, g-mail video-hovor. O obsahovom zameraní, frekvencii hodín, vašich očakávaniach a špeciálnych požiadavkách sa dohodneme na úvodnej hodine. Bližšie informácie o bohatých profesionálnych skúsenostiach poskytnem e-mailom.Cena: 7 EUR bez DPH/45 min.

0940797934 | | cena: 7,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.