Utorok, 07. júl 2020
Meniny má Oliver | zajtra Ivan

Poslanec Kužma kritizuje vládu

„Slovenská vláda poškodzuje východoslovenský vidiek a nevyužíva možnosti jeho rozvoja, “ povedal to poslanec NR SR za SDKÚ-DS Štefan Kužma. V súvislosti s čerpaním eurofondov poukázal na nespravodlivý výber miest a obcí, ktoré boli zaradené do skupiny tvoriacej tzv. póly rastu.

Poslanec NR SR Štefan Kužma.

Tie dostali zelenú na čerpanie prostriedkov z Regionálneho operačného programu, v ktorom je na najbližších sedem rokov vyčlenená suma 1,5 mld. eur. Kužmovi sa nepáči, že z Bratislavského, Nitrianskeho, Trnavského a Žilinského kraja je v preferovanej skupine od 42 do 50% obcí. Zatiaľ čo tri ekonomicky najslabšie slovenské kraje – Prešovský, Košický a Bansko-bystrický tu majú iba od 24 do 29% svojich obcí. „Je evidentné, že vláde nezáleží na smerovaní podpory do chudobných regiónov a znižovaní regionálnych rozdielov, ale chce liať peniaze čo najbližšie k Bratislave, “ uviedol poslanec. Do skupiny pólov rastu sa nedostali také obce, ktoré majú predpoklady na rozvoj cestovného ruchu a z európskych peňazí by mohli pomôcť rozvoju celého regiónu. Patria k nim lyžiarske centrá Drienica, Litmanová, Regetovka, obce pri Domaši a Zemplínskej Šírave Bžany, Duplín, Kvakovce, Kaluža, rodisko Andyho Warhola Miková, Herľany s gejzírom, Zádiel ako brána do Zádielskej doliny, nie je tam ani jediné turistické stredisko v oblasti Pienin - Červený Kláštor, Lesnica, dokonca ani najdynamickejšie sa rozvíjajúca obec na východe Kechnec. Najhoršie dopadol severovýchod Slovenska, ktorý sa stal na mape „bielym miestom“. Podľa Kužmu vláda robila výber necitlivo, z obcí, ktoré vypadli, sú tri štvrtiny z východu. Rozhodujúcim kritériom boli počty obyvateľov a žiakov škôl. Obce, ktoré ročne navštívia tisícky turistov, nedostali šancu na rozvoj.
Kužma sa kriticky vyjadril aj k spôsobu čerpania eurofondov pre ostatné obce, ktoré sa budú môcť uchádzať o finančnú pomoc z programu na rozvoj vidieka. Budú diskriminované viackrát. Prvýkrát už tým, že sa nedostali do skupiny pólov rastu. Ďalej tým, že vláda ešte nedohodla s Bruselom podmienky, a tak čerpanie sa v tomto roku už nestihne. Na program rozvoja vidieka je vyčlenených iba 250 mil. eur a okruh pomoci je oveľa užší ako v prvom prípade. Navyše tieto najchudobnejšie obce budú diskriminované aj tým, že do nákladov si nemôžu započítať DPH (ako prvá skupina), čo znamená, že budú musieť znášať 19% z celkovej sumy nákladov. Kužma vyzval vládu, aby sa tieto podmienky zmenili.
-mm-

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.