Utorok, 22. september 2020
Meniny má Móric | zajtra Zdenka

Tip na výlet: Potulky Bachurňou

Okrem hlavného hrebeňa má pohorie Bachureň niekoľko zaujímavých zákutí. Patrí medzi ne aj oblasť „vnútra podkovy“, teda časť, ktorú poloblúkovito ohraničuje hlavný hrebeň a ktorá tvorí pramennú oblasť riečky Malá Svinka.

Trasa: Uzovský Šalgov (361 m) - Uzovské Pekľany (483 m) - sedlo Mindžová (cca 860 m) - Mindžová (920 m) - sedlo Nad Šošňom (794 m) - Lipovce (583 m).

Značka: modrá 2804, časť neznačkovaná

Pohorie: Bachureň

Trvanie trasy: 3:45 h h

Obtiažnosť: mierne náročná

Mapa: VKÚ Harmanec č. 115 Šarišská vrchovina - Branisko

Prístup na začiatok trasy:

Autobus SAD z Prešova do Sabinova, tu prestup na autobus do Uzovského Šalgova

Vlak z Prešova do Sabinova, odtiaľ autobusom do Uz. Šalgova

Okrem atraktívnej hrebeňovky ponúka pohorie Bachureň aj niekoľko menej známych turistických chodníkov s takmer nulovou turistickou frekvenciou, vedúcich príjemnou krajinou vrchovinového typu. Pri nasledujúcej túre však treba dávať pozor na značky, ktoré nie sú v príliš dobrom stave.
Východiskom túry je Uzovský Šalgov (361 m). Napojíte sa na modrú značku a okolo kostola a kaštieľa pri cintoríne zabočíte doľava, ku potoku. Poľná cesta vedie okolo kríža, vchádza do lesa a v úvoze stúpa. Vyjdete z lesa a klesnete na začiatok obce Uzovské Pekľany (483 m, 1 h) v údolí riečky Malá Svinka.
Po ceste prejdete dedinou a za jej koncom pokračujete približne kilometer po ceste. Potom sa z ľavej strany vlieva do Malej Svinky prítok, vy odbočíte doľava a úzkou dolinkou proti prúdu potoka začnete stúpať. Postupne sa dostávate do lesa, chodník stále stúpa traverzom v úbočí vrchu Brezina. Potom sa výrazne stáča doľava a nasleduje pomerne prudké stúpanie, križované viacerými cestami. Naostatok narazíte na lesný chodník, ktorý lesom a rúbaňami, už v miernejšom stúpaní, vyústi na rozsiahlu, peknú poľanu s poľovníckou chatou. Pokračujete doľava, smerom na juh a pastvinami prídete do sedla Mindžová (cca 860 m, 2:30 h). Oddá sa prerušiť značku a po nezreteľnom chodníku, orientujúc sa podľa mapy, vystúpiť na plochý vrchol Mindžovej (920 m, 3 h), ktorá ponúka niekoľko zaujímavých výhľadov.
Vrátite sa do sedla a klesáte cez borovicové háje a pasienky do sedla Nad Šošňom (794 m, 3:15 h), kde je križovatka s červeno značenou hrebeňovkou. Vy však pokračujete vpravo dole úvozom, tiahlou serpentínou až na lúky a cez ne na horný okraj Lipoviec (587 m, 3:45 h).
Práve v jeseni má táto trasa svoje čaro, farby dotvárajú veľmi pekné scenérie, na svoje si prídu aj tí, ktorí popri chodení radi nazbierajú aj nejaké tie huby...

Na Mindžovej, pohľad na Bachureň
Bachurnianske pasienky
Na Lipovcami
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.