Štvrtok, 29. október 2020
Meniny má Klára | zajtra Šimon, Simona

Hagyari s Chudíkom absolvovali „vizitu“ Župného domu

Stretnutie v priestoroch Župného domu na Slovenskej ulici absolvovali v stredu primátor Pavel Hagyari a predseda PSK Peter Chudík. Priamo v teréne sa zaoberali možnosťou umiestnenia Knižnice Pavla Országha Hviezdoslava do tejto budovy, o ktorej už obaja hovorili na minulotýždňovom stretnutí.

Tomu predchádzalo poverenie prešovského mestského zastupiteľstva, ktoré požiadalo primátora, aby rokoval o zachovaní Knižnice P. O. Hviezdoslava v centre mesta. Výzva poslancov bola odpoveďou na rozhodnutie Zastupiteľstva PSK o tom, že v súčasných priestoroch knižnice na Hlavnej ulici zriadi Inovačné partnerské centrum a ďalšiu časť bude využívať na reprezentačné účely, pričom knižnica nájde nové priestory v budove SOU dopravného na Slovenskej ulici. Proti tomuto rozhodnutiu sa v petícii postavilo vyše 4 000 občanov a dlhoročná riaditeľka knižnice Iveta Hurná odstúpila zo svojej funkcie.

Na minulotýždňovom stretnutí prezentoval primátor Pavel Hagyari predsedovi PSK Petrovi Chudíkovi návrh na umiestnenie Knižnice P. O. Hviezdoslava do budovy Župného domu. V stredu si obaja boli priestory budovy pozrieť osobne. „So županom sme hľadali možnosti na vytvorenie kultúrneho paláca, kde by okrem knižnice mohli sídliť galérie, cukráreň, priestor by dostali umelci. Táto budova má na to ideálne predpoklady, “ povedal prešovský primátor po „vizite“ s tým, že by malo ísť o spoločný multifunkčný projekt oboch samospráv, ktorý by bol financovaný z oboch rozpočtov a európskych fondov. Knižnica by pritom v mestských priestoroch sídlila za symbolické nájomné. „Som presvedčený, že takýto palác bude najdôstojnejším stánkom aj pre knižnicu, “ dodal primátor. „Takýto projekt pomôže do budúcnosti obyvateľom Prešova a kultúre zvlášť. Knižnica by mohla byť aj v navrhovanej budove oproti, ale táto budova je oveľa lepšia, “ uviedol predseda PSK P. Chudík.

Ako dodal primátor, z budovy by sa v priebehu niekoľkých mesiacov vysťahoval mestský archív aj odbor sociálnych vecí mestského úradu, ktorý od nového roka presťahujú do zrekonštruovaných priestorov na Jarkovej ulici. V priestoroch Župného domu v súčasnosti sídlia aj politické strany, s ktorými bude primátor o zámere diskutovať. Po stredajšom stretnutí by malo dôjsť k príprave pracovných materiálov, ktoré zadefinujú konkrétne účely využitia budovy.
Ivan Kriššák

Primátor P. Hagyari a predseda PSK P. Chudík na vizite v Župnom dome
Súvisiace články
5.11.2007 Magazín PSK 2007-10 2.11.2007 Medzi predsedom PSK a najsilnejším poslaneckým klubom to opäť vrie 26.10.2007 Pôjde knižnica do Župného domu? 22.10.2007 Petícia za knižnicu sa skončila 26.9.2007 On-line diskusia o knižnici (Kompletný prepis) 24.9.2007 Petíciou a replikou tanku bojujú za knižnicu
Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov sa pripravuje na celoplošné testovanie
Celoplošné testovanie sa uskutoční počas dvoch nadchádzajúcich víkendov aj v Prešove. Mesto už podľa pokynov vyčlenilo 66 odberných miest. Momentálne čakáme na ďalšie pokyny od Ozbrojených síl SR.
V Prešove sa začína jesenné upratovanie
AKTUALIZÁCIA 13.10.2020: Jesenné upratovanie v Prešove potrvá o týždeň dlhšie. Podľa pôvodného harmonogramu by sme 13. októbra jesenné upratovanie ukončili. Pre všetkých Prešovčanov, ktorí ešte nestihli vyniesť nadrozmerný odpad do veľkoobjemových kontajnerov však pridávame od 15.10.2020 doplnkový 5. upratovací cyklus. Druhy odpadov, ktoré nie je možné vkladať do VOK-ov zostávajú nezmenené.
Poznáme výhercov súťaže o najkrajšiu predzáhradku, balkón a okolie vchodu
V Prešove sme po štvrtý raz ocenili najkrajšiu predzáhradku, balkóny a okolia vchodov do bytových domov. Výhercom odovzdala hodnotné ceny primátorka Andrea Turčanová.
Navrhnite novú tvár Mestskej oázy a vyhrajte!
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Je nám veľmi ľúto, že pre nepriaznivé počasie a po prijatí nových opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 musíme oznámiť všetkým súťažiacim zrušenie pikniku spojeného s Prezentáciou návrhovej súťaže, ktorý sa mal uskutočniť už zajtra 13.10.2020 v Mestskej oáze. Aktuálne hľadáme riešenie, ako záujemcom túto príležitosť vynahradiť prostredníctvom online priestoru.
COVID-19: Ústredný krízový štáb navrhol sprísnené opatrenia od 1. októbra
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Ústredný krízový štáb SR vydal ďalšie opatrenia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19:
Mesto Prešov hľadá dobrovoľníkov do tímov na odberných miestach.
AKTUALIZÁCIA 26.10.2020: Mesto Prešov vyjadruje srdečné poďakovanie všetkým, ktorí prejavili veľkú ochotu a záujem pomôcť a vykonávať činnosť administratívnych pracovníkov počas celoplošného testovania, ktoré sa na Slovensku uskutoční v termínoch 31.10.2020 - 1.11.2020 a 7.11.2020 - 8.11.2020.
Na ul. Mirka Nešpora pribudli nové parkovacie miesta
Na ulici Mirka Nešpora na Sídlisku III v Prešove môžu vodiči zaparkovať jednoduchšie. V tejto lokalite pribudlo 21 nových parkovacích miest.
Inzercia
Iné: Ponúkam
Iné: Ponúkam
Výučba/doučovanie angličtiny

Som učiteľka angličtiny a ponúkam vyučovanie/doučovanie žiakov aj dospelých (s fakturáciou).V centre môjho záujmu študent a jeho vzdelávacie potreby. Možnosť realizácie hodín cez Skype, Zoom, g-mail video-hovor. O obsahovom zameraní, frekvencii hodín, vašich očakávaniach a špeciálnych požiadavkách sa dohodneme na úvodnej hodine. Bližšie informácie o bohatých profesionálnych skúsenostiach poskytnem e-mailom.Cena: 7 EUR bez DPH/45 min.

0940797934 | | cena: 7,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.