Utorok, 22. september 2020
Meniny má Móric | zajtra Zdenka

Tip na výlet: Prešovské minerálky

Juhozápadná časť Prešova leží na úpätí Šarišskej vrchoviny, do ktorej patria aj populárne prímestské rekreačné miesta - pramene minerálnych vôd v lokalitách Borkut, Kvašna voda a Cemjata. Jednotlivo ich navštevujú denne desiatky Prešovčanov, zaujímavá je však prechádzka po tejto oblasti v jednom.

Hlavný prameň na Borkute

Trasa: Haniska (233 m) - Borkut (238 m) - Malkovská hôrka (481 m) - Kvašna voda (380 m) - Čertov kameň (448 m) - Cemjata (370 m).

Značka: modrá 2814, žltá 8701, časť neznačkovaná.

Pohorie: Šarišská vrchovina.

Trvanie trasy: 3 hodiny.

Obtiažnosť: mierne náročná.

Mapa: VKÚ Harmanec č. 115 Šarišská vrchovina - Branisko.

Prístup na začiatok trasy:

Autobus SAD z Prešova smerom na Košice po starej ceste, alebo MHD č. 23.

Vlakom z Prešova do Hanisky.

Trasa sa začína na zastávke SAD, MHD a ŽSR v Haniske (233 m). Odtiaľ po modrej značke cez dedinu, mostom cez Torysu na parkovisko, pár metrov za ním je turistický ukazovateľ Borkút (238 m, 10 min.). Od neho po modrej, značka za chvíľu bočí doľava nahor na Furču, my však pokračujeme po asfaltke, horáreň míňame po pravej ruke. Cesta sa postupne točí doľava a asi po siedmich minútach v údolí prichádza k prvému z borkutských prameňov - Borkut 2 s altánkom a výverom vody, ktorá sa však kvôli zničenému výveru dá čerpať iba ťažko. Naspäť po tej istej ceste až k rozdvojeniu ciest za horárňou. Tu odbočíme doľava a napojíme sa na žltú značku. Míňame horáreň tentoraz sprava, za ňou je najmenší z borkutských prameňov, opäť s altánkom. Tu sa cesta rozdvojuje, ak chceme pochodiť všetky tunajšie pramene, ideme ďalej rovno bez značky po ceste, o pár desiatok metrov prídeme k studničke s mohutným výverom vody, na odber však treba hadičku. Vrátime sa späť k malému prameňu a odbočíme po žltej s modrou tvarovou značkou, ktorá vedie lesným chodníčkom až k hlavnému borkutskému prameňu s altánom a upraveným okolitým areálom. Od neho späť k chatám na žltú značku. Tu sa končí borkutské túlanie, ktoré sa dá zvládnuť za hodinku aj s degustáciou (1:10 h).
Za chatami začína žltá značka lesom prudko stúpať v spleti lesných ciest a chodníkov. Po pár minútach sa stúpanie síce zmierni, stále však tiahlo vedie nahor až na výrazný hrebienok. Tu sa chodník položí, odbočí doprava a už iba veľmi mierne stúpa až na plochý vrchol Malkovskej hôrky (481 m, 1:50 h), Z nej chvíľu po hrebeni, potom po lesnej ceste mierne nadol (značenie aj na križovatkách lesných ciest spoľahlivé). Napokon žltá bočí na šípke doprava, rovno nadol po chodníku a zostupuje pekným lesom až k potoku a asfaltovej ceste. Ňou, spolu so zelenou značkou prichádzame na Kvašnu vodu (380 m, 2:15 h).
Tento areál je zo všetkých na trase najlepšie upravený, je tu v posledných rokoch pekne čisto, nechýbajú preliezky a ihrisko pre deti. Od altánu po ceste doľava (smerom na Radatice po zelenej) sa asi po 500 m dá dostať k ďalšiemu prameňu Kadlubek.
Naša trasa však vedie ďalej po žltej, doprava po asfaltke. Po pár desiatkach metrov žltá bočí cez potok doľava a hneď začína stúpať po chodníku lesom. Nenáročný a krátky výstup sa končí na hrebeni Čertovho kameňa (448 m, 2:30 h). Tu spolu s červenou značkou doprava, chvíľu po vrstevnici, potom už po lesnej ceste nadol. Na začiatku jedného z priesekov, už nad miestnou časťou Cemjata chýbajú značky (sú paradoxne v opačnom smere). Treba však odbočiť doľava dolu a po chodníku, krížom cez rúbaň a mladinu zísť až k asfaltovej hlavnej ceste. Ňou doprava a po pár metroch až do cieľa trasy na Cemjate (370 m, 3 h). Minerálny prameň je pod pekne zrekonštruovaným hudobným altánom hneď pri ceste. Obďaleč je aj turistická orientácia a zastávka SAD a MHD, odkiaľ sa dá ľahko dostať do Prešova.
Táto trasa je vhodná aj pre rodiny s menšími deťmi, dá sa absolvovať v rôznych etapách so všetkým, čo k tomu patrí, teda s nejakým opekaním (za posledné roky chvályhodne pribudli pri všetkých prameňoch udržiavané ohniská a kryté prístrešky), či ďalšími kratochvíľami.
Z opísaných prameňov už roky-rokúce pijú tisíce ľudí, ako oficiálne pitné sú však označené iba prameň Borkut 2, Kvašna voda a Cemjata. Naopak, hlavný borkutský prameň je oficiálne označený ako nevyhovujúci, ostatné sú neoznačené. Všetky pramene majú charakter kyseliek s približne rovnakými vlastnosťami (prírodná, hydrouhličitanová, vápenato-horečnatá, uhličitá studená voda). Líšia sa len obsahom jednotlivých minerálov v pomernom zastúpení. Borkutské pramene majú svoje ľudové názvy, ktoré poznajú najmä tí, ktorí sem chodia pravidelne na vodu. Keďže v tomto smere nie som odborníkom, radšej ich nebudem uvádzať, aby som zbytočne nezavádzal.
V každom prípade však stojí za to prejsť si túto trasu a ochutnať z každého prameňa aspoň dúšok. Každý si môže vytvoriť vlastnú hitparádu.

P. S. Nedalo mi, pohrabal som sa na internete a našiel som presné názvoslovie prameňov aj s mapkami na http://www.sazp.sk/slovak/struktura/ceev/DPZ/pramene/po/zoznam_po_okres.html

Prameň Borkut 2
Najmenší z prameňov na Borkute
Pri hlavnom borkutskom prameni je pekný areál
Horný borkutský prameň
Kvašna voda
Detský areál na Kvašnej vode
Šarišská vrchovina z Čertovho kameňa
Prameň na Cemjate
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.