Štvrtok, 29. október 2020
Meniny má Klára | zajtra Šimon, Simona

Zvýšenie daní má mestskej kase priniesť 23 miliónov

Mestský úrad chce od budúceho roka zvýšiť daň z nehnuteľnosti a daň zo stavieb. Predpokladá to návrh všeobecnozáväzného nariadenia (VZN), ktorým sa na svojom utorkovom rokovaní zaoberala Mestská rada. Nezmenená by mala ostať sadzba dane z pozemkov.

Dane z nehnuteľnosti a stavieb sa majú od nového roka zvýšiť pre fyzické i právnické osoby o 25 a viac percent. Mestský rozpočet by mal takýmto spôsobom získať navyše okolo 23 miliónov korún. Z toho občania by za svoje nehnuteľnosti mali zaplatiť viac spolu o 6 miliónov korún, zvyšnými 17-timi miliónmi by mali prispieť podnikatelia. „Ak chce mesto žiť a vytvárať podmienky, je nutné mať príjmami pokryté náklady. Nastalo obdobie, kedy už nebudeme mať čo predávať. Naopak budeme potrebovať zdroje nielen na investície, ale i na nákup mestského majetku vo vlastníctve fyzických osôb, ktoré mesto využíva, “ uviedol na margo návrhu zvýšenia daní a poplatkov predseda koaličného klubu MsZ SMER-SD, ĽS-HZDS, SNS a SF Milan Berdis. Ako zdôraznil, dane sa nemenili posledné dva roky a aj tento návrh predpokladá, že k ďalšiemu zvyšovaniu by nemalo dôjsť pred rokom 2010.

Proti zvýšeniu dane z nehnuteľnosti je poslanecký klub KDH, SDKÚ-DS. „Prínos 23 miliónov korún pri 1,2-miliardovom rozpočte nie je až tak veľa, aby sa tieto zdroje nedali hľadať niekde inde, “ uviedol podpredseda klubu Juraj Hurný. Podľa neho by mal Mestský úrad hľadať najprv vlastné rezervy. „Či už pri zadávaní zákaziek, hospodárení mestských organizácií, ale aj priamo pri chode úradu. Keď ukážeme občanom, že tu vieme ušetriť, môžeme od nich niečo žiadať, “ dodal Hurný s tým, že je aj za adresné poukázanie účelu zvýšeného výberu daní občanom.

„Neteší ma to, ale je to v prospech občana, “ uviedol na margo zvyšovania daní primátor Pavel Hagyari. „Súhlasím s poslancom Hurným, že treba hľadať rezervy, avšak mám pocit, že opozícia je zásadne proti, napriek tomu, že vidia, že sa úspory snažíme hľadať. Snažíme sa ale aj o to, aby mesto rástlo. Boli opravované chodníky, cesty, vznikali fontány, zeleň. Dá sa to, ale len z peňazí, ktoré máme k dispozícii. Ja a celý mestský parlament nesie zodpovednosť zato, že tieto peniaze použijeme dobre. “ Mestská rada k návrhu neprijala žiadne uznesenie, rozhodovať tak o ňom bude mestský parlament.
(ik)

primátor Pavel Hagyari
Juraj Hurný (vľavo) a Milan Berdis
Súvisiace články
21.11.2007 Dane a poplatky sa zvyšovať nebudú – päť bodov stiahnutých z rokovania 9.11.2007 Mesto chce zvýšiť aj poplatky za odpad
Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov sa pripravuje na celoplošné testovanie
Celoplošné testovanie sa uskutoční počas dvoch nadchádzajúcich víkendov aj v Prešove. Mesto už podľa pokynov vyčlenilo 66 odberných miest. Momentálne čakáme na ďalšie pokyny od Ozbrojených síl SR.
V Prešove sa začína jesenné upratovanie
AKTUALIZÁCIA 13.10.2020: Jesenné upratovanie v Prešove potrvá o týždeň dlhšie. Podľa pôvodného harmonogramu by sme 13. októbra jesenné upratovanie ukončili. Pre všetkých Prešovčanov, ktorí ešte nestihli vyniesť nadrozmerný odpad do veľkoobjemových kontajnerov však pridávame od 15.10.2020 doplnkový 5. upratovací cyklus. Druhy odpadov, ktoré nie je možné vkladať do VOK-ov zostávajú nezmenené.
Poznáme výhercov súťaže o najkrajšiu predzáhradku, balkón a okolie vchodu
V Prešove sme po štvrtý raz ocenili najkrajšiu predzáhradku, balkóny a okolia vchodov do bytových domov. Výhercom odovzdala hodnotné ceny primátorka Andrea Turčanová.
Navrhnite novú tvár Mestskej oázy a vyhrajte!
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Je nám veľmi ľúto, že pre nepriaznivé počasie a po prijatí nových opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 musíme oznámiť všetkým súťažiacim zrušenie pikniku spojeného s Prezentáciou návrhovej súťaže, ktorý sa mal uskutočniť už zajtra 13.10.2020 v Mestskej oáze. Aktuálne hľadáme riešenie, ako záujemcom túto príležitosť vynahradiť prostredníctvom online priestoru.
COVID-19: Ústredný krízový štáb navrhol sprísnené opatrenia od 1. októbra
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Ústredný krízový štáb SR vydal ďalšie opatrenia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19:
Mesto Prešov hľadá dobrovoľníkov do tímov na odberných miestach.
AKTUALIZÁCIA 26.10.2020: Mesto Prešov vyjadruje srdečné poďakovanie všetkým, ktorí prejavili veľkú ochotu a záujem pomôcť a vykonávať činnosť administratívnych pracovníkov počas celoplošného testovania, ktoré sa na Slovensku uskutoční v termínoch 31.10.2020 - 1.11.2020 a 7.11.2020 - 8.11.2020.
Na ul. Mirka Nešpora pribudli nové parkovacie miesta
Na ulici Mirka Nešpora na Sídlisku III v Prešove môžu vodiči zaparkovať jednoduchšie. V tejto lokalite pribudlo 21 nových parkovacích miest.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Iné: Ponúkam
Iné: Ponúkam
Výučba/doučovanie angličtiny

Som učiteľka angličtiny a ponúkam vyučovanie/doučovanie žiakov aj dospelých (s fakturáciou).V centre môjho záujmu študent a jeho vzdelávacie potreby. Možnosť realizácie hodín cez Skype, Zoom, g-mail video-hovor. O obsahovom zameraní, frekvencii hodín, vašich očakávaniach a špeciálnych požiadavkách sa dohodneme na úvodnej hodine. Bližšie informácie o bohatých profesionálnych skúsenostiach poskytnem e-mailom.Cena: 7 EUR bez DPH/45 min.

0940797934 | | cena: 7,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.