Štvrtok, 29. október 2020
Meniny má Klára | zajtra Šimon, Simona

Mesto chce zvýšiť aj poplatky za odpad

Daň z nehnuteľnosti a stavieb, ktorá má do mestského rozpočtu priniesť 23 miliónov korún, nie je jedinou, ktorú chce mesto zvýšiť. Jedným z návrhov, ktorým sa Mestská rada zaoberala na svojom ostatnom zasadnutí, bol aj návrh na zvýšenie poplatku za komunálny odpad a drobné stavebné odpady.

Dôvodom na zvýšenie poplatku je vyššia cena za uloženie tony odpadu na skládku v Petrovciach ako aj zvýšenie zákonného poplatku pre obce za uloženie tony komunálneho odpadu o 50 korún. Dôvodom majú byť aj zvyšujúce sa náklady na zber, prepravu a likvidáciu nadrozmerného odpadu obyvateľstva v bytových domoch a zeleného odpadu. Aj v tomto prípade, podobne ako u dane z nehnuteľnosti, by sa zvýšenie dane malo dotknúť fyzických i právnických osôb. Podľa návrhu by pre sa pre prvú a druhú osobu v domácnosti zvýšil poplatok zo súčasných 500 na 680 korún, pre tretiu a štvrtú zo 450 na 630 korún a pre piatu a každú ďalšiu zo súčasných 190 na 370 korún. Mestskej kase by to malo priniesť 19 miliónov korún, čo by malo kompletne pokryť náklady na manipuláciu s odpadom. „To zvýšenie je o 15 korún mesačne, teda 50 halierov denne. Ide o to, aby to, čo občania spotrebujú, si platili sami. Nemyslím si, že by mesto malo dotovať túto službu. Ušetrené peniaze môžeme vrátiť do iných vecí akými sú napríklad opravy ciest, veľa peňazí potrebujeme trebárs na Okružnú ulicu“ uviedol primátor Pavel Hagyari. Člen Mestskej rady za opozičný klub KDH, SDKÚ-DS Juraj Hurný, rovnako ako pri zvyšovaní daní z nehnuteľností a stavieb, so zámerom zvyšovania poplatku nesúhlasil. „Je síce pravda, že Technické služby mesta Prešov (TSmP) si nedokážu za vybraných 60 miliónov korún s odpadom poradiť. Ale som presvedčený, že tiež majú vnútorné rezervy, " uviedol Hurný. Podľa člena Mestskej rady za klub Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS a SF Milana Berdisa je požiadavka TSmP na budúci rok podstatne vyššia, pričom už teraz mesto prispieva na spracovanie komunálneho odpadu sumou 10 miliónov korún. „Problémom v tomto smere sú aj neplatiči, ktorých nedoplatky ročne predstavujú 5 až 6 miliónov korún, “ podotkol Berdis. Radní sa zaoberali aj daňou za psa. V tomto prípade bolo navrhované zníženie dane z 2000 na 1500 korún. Mestská rada sa ale s týmto návrhom nestotožnila a navrhla ponechať ho v pôvodnej výške. Napokon k obom materiálom Mestská rada žiadne uznesenie neprijala a bude tak o nich rozhodovať mestský parlament.
(ik)

Súvisiace články
6.12.2007 Bez dohody hrozí rozpočtové provizórium i problém s odpadom 21.11.2007 Dane a poplatky sa zvyšovať nebudú – päť bodov stiahnutých z rokovania 8.11.2007 Zvýšenie daní má mestskej kase priniesť 23 miliónov
Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov sa pripravuje na celoplošné testovanie
Celoplošné testovanie sa uskutoční počas dvoch nadchádzajúcich víkendov aj v Prešove. Mesto už podľa pokynov vyčlenilo 66 odberných miest. Momentálne čakáme na ďalšie pokyny od Ozbrojených síl SR.
V Prešove sa začína jesenné upratovanie
AKTUALIZÁCIA 13.10.2020: Jesenné upratovanie v Prešove potrvá o týždeň dlhšie. Podľa pôvodného harmonogramu by sme 13. októbra jesenné upratovanie ukončili. Pre všetkých Prešovčanov, ktorí ešte nestihli vyniesť nadrozmerný odpad do veľkoobjemových kontajnerov však pridávame od 15.10.2020 doplnkový 5. upratovací cyklus. Druhy odpadov, ktoré nie je možné vkladať do VOK-ov zostávajú nezmenené.
Poznáme výhercov súťaže o najkrajšiu predzáhradku, balkón a okolie vchodu
V Prešove sme po štvrtý raz ocenili najkrajšiu predzáhradku, balkóny a okolia vchodov do bytových domov. Výhercom odovzdala hodnotné ceny primátorka Andrea Turčanová.
Navrhnite novú tvár Mestskej oázy a vyhrajte!
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Je nám veľmi ľúto, že pre nepriaznivé počasie a po prijatí nových opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 musíme oznámiť všetkým súťažiacim zrušenie pikniku spojeného s Prezentáciou návrhovej súťaže, ktorý sa mal uskutočniť už zajtra 13.10.2020 v Mestskej oáze. Aktuálne hľadáme riešenie, ako záujemcom túto príležitosť vynahradiť prostredníctvom online priestoru.
COVID-19: Ústredný krízový štáb navrhol sprísnené opatrenia od 1. októbra
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Ústredný krízový štáb SR vydal ďalšie opatrenia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19:
Mesto Prešov hľadá dobrovoľníkov do tímov na odberných miestach.
AKTUALIZÁCIA 26.10.2020: Mesto Prešov vyjadruje srdečné poďakovanie všetkým, ktorí prejavili veľkú ochotu a záujem pomôcť a vykonávať činnosť administratívnych pracovníkov počas celoplošného testovania, ktoré sa na Slovensku uskutoční v termínoch 31.10.2020 - 1.11.2020 a 7.11.2020 - 8.11.2020.
Na ul. Mirka Nešpora pribudli nové parkovacie miesta
Na ulici Mirka Nešpora na Sídlisku III v Prešove môžu vodiči zaparkovať jednoduchšie. V tejto lokalite pribudlo 21 nových parkovacích miest.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Iné: Ponúkam
Iné: Ponúkam
Výučba/doučovanie angličtiny

Som učiteľka angličtiny a ponúkam vyučovanie/doučovanie žiakov aj dospelých (s fakturáciou).V centre môjho záujmu študent a jeho vzdelávacie potreby. Možnosť realizácie hodín cez Skype, Zoom, g-mail video-hovor. O obsahovom zameraní, frekvencii hodín, vašich očakávaniach a špeciálnych požiadavkách sa dohodneme na úvodnej hodine. Bližšie informácie o bohatých profesionálnych skúsenostiach poskytnem e-mailom.Cena: 7 EUR bez DPH/45 min.

0940797934 | | cena: 7,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.