Štvrtok, 29. október 2020
Meniny má Klára | zajtra Šimon, Simona

Zvyšovanie poplatkov v domovoch dôchodcov opäť na pretrase

Dôchodcom už opäť hrozí, že budú za pobyt v domove dôchodcov (DD) musieť platiť viac. Mestská rada sa totiž na svojom ostatnom zasadnutí opäť zaoberala návrhom na zvýšenie poplatku za sociálne služby poskytované v DD v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov.

Zvyšovaním poplatkov u jedného klienta priemerne o 1 000 až 1 500 korún na mesiac sa Mestská rada zaoberala už v apríli, keď radní schválili uznesenie o zvýšení poplatkov. Primátor Pavel Hagyari však vtedy po kritike opozície pôvodný návrh stiahol z rokovania a Mestské zastupiteľstvo sa ním nezaoberalo. Primátor zároveň vyhlásil, že materiál bude na rokovanie predložený až po hĺbkovej kontrole kvality a hospodárenia sociálnych služieb. „Žiadne nehospodárne nakladanie sa nepreukázalo, “ konštatoval pri opätovnom predložení materiálu P. Hagyari. Ako sa uvádza v návrhu, zvyšovanie poplatkov súvisí so zvyšovaním cien energie, potravín, vodného a stočného, ale aj skvalitňovaním a rozširovaním služieb v týchto zariadeniach.

Zvýšenie poplatku, ktorý má priniesť pre DD na Veselej ulici a Cemjate 2 milióny korún, by podľa primátora Pavla Hagyariho mali znášať deti, ktoré umiestňujú svojich rodičov do domova dôchodcov. „Zákon o rodine určuje deťom povinnosť starať sa o svojich rodičov. Všetci dôchodcovia bývajúci v našich domovoch mali alebo majú byty. Tento majetok dostali ich deti a my sa máme o nich starať. Nepovažujem to ani za morálne, ani za slušné. Zákonná povinnosť detí je prednejšia ako naša, “ uviedol P. Hagyari s tým, že v domovoch sú často aj dôchodcovia, ktorí nie sú Prešovčanmi. „Ako k tomu navyše prídu tí, ktorí sa o svojich rodičov starajú doma? “ rečnícky sa opýtal primátor, podľa ktorého výnimku tvoria iba tí dôchodcovia, ktorí nemajú deti ani majetok. „Takých máme troch a týmto aj pomôžeme. Je ale rozdiel dávať ročne 2 milióny a 50-tisíc korún, “ uviedol Hagyari.

„Mne je jasné, že mesto nemá čo dotovať domovy dôchodcov. Tie by si mali postaviť ekonomiku tak, aby vychádzali. Toto ale nie je systematické riešenie problému, pretože o dva-tri roky to budeme musieť robiť opäť. A pre týchto ľudí sú to neustále šoky, “ myslí si člen Mestskej rady Juraj Hurný (KDH + SDKÚ-DS), podľa ktorého by zodpovednosť za ekonomiku DD mali prevziať ich riaditelia. „Toto je prehadzovanie horúceho zemiaka na nás, “ dodal Hurný, s ktorým súhlasil aj koaličný oponent Milan Berdis (Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS, SF). „Sú to samostatné právne subjekty, kompetentní riaditelia. Ak im príjmy nestačia, mali by robiť opatrenia, aby vyšli. Mali by sme mať odvahu dať to do reálnej pozície a povedať ako to je. Nemôžeme strkať hlavu do piesku, “ uviedol Berdis. Mestská rada napokon k tomuto bodu neprijala žiadne uznesenie, zaoberať sa ním bude najbližšie Mestské zastupiteľstvo.
(ik)

Súvisiace články
21.11.2007 Dane a poplatky sa zvyšovať nebudú – päť bodov stiahnutých z rokovania 10.5.2007 Reakcia radnice na tlačovú besedu SDKÚ-DS 7.5.2007 SDKÚ-DS kritizuje kroky radnice
Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov sa pripravuje na celoplošné testovanie
Celoplošné testovanie sa uskutoční počas dvoch nadchádzajúcich víkendov aj v Prešove. Mesto už podľa pokynov vyčlenilo 66 odberných miest. Momentálne čakáme na ďalšie pokyny od Ozbrojených síl SR.
V Prešove sa začína jesenné upratovanie
AKTUALIZÁCIA 13.10.2020: Jesenné upratovanie v Prešove potrvá o týždeň dlhšie. Podľa pôvodného harmonogramu by sme 13. októbra jesenné upratovanie ukončili. Pre všetkých Prešovčanov, ktorí ešte nestihli vyniesť nadrozmerný odpad do veľkoobjemových kontajnerov však pridávame od 15.10.2020 doplnkový 5. upratovací cyklus. Druhy odpadov, ktoré nie je možné vkladať do VOK-ov zostávajú nezmenené.
Poznáme výhercov súťaže o najkrajšiu predzáhradku, balkón a okolie vchodu
V Prešove sme po štvrtý raz ocenili najkrajšiu predzáhradku, balkóny a okolia vchodov do bytových domov. Výhercom odovzdala hodnotné ceny primátorka Andrea Turčanová.
Navrhnite novú tvár Mestskej oázy a vyhrajte!
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Je nám veľmi ľúto, že pre nepriaznivé počasie a po prijatí nových opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 musíme oznámiť všetkým súťažiacim zrušenie pikniku spojeného s Prezentáciou návrhovej súťaže, ktorý sa mal uskutočniť už zajtra 13.10.2020 v Mestskej oáze. Aktuálne hľadáme riešenie, ako záujemcom túto príležitosť vynahradiť prostredníctvom online priestoru.
COVID-19: Ústredný krízový štáb navrhol sprísnené opatrenia od 1. októbra
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Ústredný krízový štáb SR vydal ďalšie opatrenia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19:
Mesto Prešov hľadá dobrovoľníkov do tímov na odberných miestach.
AKTUALIZÁCIA 26.10.2020: Mesto Prešov vyjadruje srdečné poďakovanie všetkým, ktorí prejavili veľkú ochotu a záujem pomôcť a vykonávať činnosť administratívnych pracovníkov počas celoplošného testovania, ktoré sa na Slovensku uskutoční v termínoch 31.10.2020 - 1.11.2020 a 7.11.2020 - 8.11.2020.
Na ul. Mirka Nešpora pribudli nové parkovacie miesta
Na ulici Mirka Nešpora na Sídlisku III v Prešove môžu vodiči zaparkovať jednoduchšie. V tejto lokalite pribudlo 21 nových parkovacích miest.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Iné: Ponúkam
Iné: Ponúkam
Výučba/doučovanie angličtiny

Som učiteľka angličtiny a ponúkam vyučovanie/doučovanie žiakov aj dospelých (s fakturáciou).V centre môjho záujmu študent a jeho vzdelávacie potreby. Možnosť realizácie hodín cez Skype, Zoom, g-mail video-hovor. O obsahovom zameraní, frekvencii hodín, vašich očakávaniach a špeciálnych požiadavkách sa dohodneme na úvodnej hodine. Bližšie informácie o bohatých profesionálnych skúsenostiach poskytnem e-mailom.Cena: 7 EUR bez DPH/45 min.

0940797934 | | cena: 7,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.