Nedeľa, 17. november 2019
Meniny má Klaudia | zajtra Eugen

Tip na výlet: Sokolia skala

Výrazné tvary bradlového pásma si všimol v teréne zrejme každý, kto cestoval medzi Lipanami a Starou Ľubovňou. Vápencové tvrdoše vystupujú do oblej krajiny v podobe ostrých skalných chrbtov. Zrejme najkrajšie bradlo celej tejto oblasti, Sokolia skala, je však zasunutá až pod úpätie Čergova a aj preto verejnosti menej známa.

Sokolia skala

Trasa: Kamenica (501 m) - Sokolia skala, dolina (660 m) - Kyjov (673 m)

Značka: Zelená 5710, neznačená

Pohorie: Spišsko-šarišské medzihorie, Čergov.

Trvanie trasy: 2 h

Obtiažnosť: nenáročná.

Mapa: VKÚ Harmanec č. 104 Čergov

Prístup na začiatok trasy:

Autobus SAD z Prešova smerom na Starú Ľubovňu, výstup v Kamenici.

Vlakom z Prešova do Lipian, odtiaľ autobusom SAD.

Nenáročná trasa sa začína v obci Kamenica (501 m), kde sa napojíme na zelenú značku. Tá stúpa hore dedinou až na jej koniec. Pokračujeme oproti toku Sokolieho potoka, po ľavej ruke minieme hospodárske družstvo. Poľná cesta sa postupne stáča doprava, minie vpravo za potokom chatu a prichádza k ústiu Sokolej doliny. Tu sa v pravom zalesnenom svahu doliny objaví ako mohutná prova lode masív Sokolej skaly. Pokračujeme dnom doliny, až pod samotné bradlo (660 m, 1 h). Oplatí sa ho popozerať zo všetkých strán, lebo z každej vyzerá inak a ponúka prekvapujúco rozličné profily.
Kto má chuť a dobrodružnejšiu povahu, môže prekročiť potok a vyškriabať sa v príkrom svahu až pod severovýchodnú stenu Sokolej skaly. Popod ňu, pozorne vo veľmi strmom teréne sa dá vyškriabať až k úrovni vrcholového hrebienka, tesne vedľa skalného okna.
Cestu na samotný úzky skalný hrebeň, ani lezenie po stenách Sokolej skaly však vonkoncom nemožno odporúčať, práve naopak. Ako to už na bradlách býva, skala je tu zvetraná, lámavá a tým aj nebezpečná. Ak by ste si to predsa chceli skúsiť, tak si treba pribaliť istiace lezecké pomôcky a mať so sebou aj patričnú dávku skúseností a zručnosti.
Sokolia skala je najvýraznejším bradlom tejto oblasti, od úpätia v lese k vrcholovej hrane meria podľa literatúry až 60 metrov (bral by som to s rezervou, ale tých 40 je vskutku reálnych podľa dĺžky lana). Ozvláštňuje ho aj pekné skalné okno pri hornej hrane a pekná veža na severozápadnej hrane. Krajinársky je jedným z klenotov širšieho okolia Prešova, podľa môjho názoru veľmi nespravodlivo zaznávaným širšou verejnosťou.
Cesta späť vedie rovnakou trasou nadol do Kamenice (2 h), ale ponúka sa aj iná možnosť. Pri ceste späť po pár desiatkach metrov odbočiť bez značky na pevnú cestu doprava, ňou vystúpať do sedielka medzi bradlami (zaujímavé pohľady na okolie) a okolo kostola sa spustiť do obce Kyjov (673 m, 1:30 h). Odtiaľ dolu dedinou po modrej značke až na rázcestie Pusté Pole na hlavnej ceste (600 m, 2 h), kde stoja aj diaľkové autobusy, prípadne na blízku železničnú zastávku Pusté Pole.

Kto má chuť, môže kombinovať túto trasu s výstupom na vyhliadkový Kamenický hrad (z Kamenice po žltej hodinka tam a späť), prípadne pokračovať po zelenej nahor dolinou až k útulni pod Minčolom (1:30 h spod Sokolej skaly) a ďalej na vyhliadkový vrchol Minčola (30 min. z útulne). Núka sa aj túlanie po okolitých bradlách, najkrajšie sú neďaleké Zadné skaly.

Vľavo skalné okno, vpravo veža na pilieri
Severovýchodná stena
Severozápadný pilier
Juhozápadná stena
Ústie Sokolej doliny
Mohlo by Vás zaujímať
Hrad Šariš má ďalšiu novinku pre turistov
11 metrov dlhý a 2 metre široký je nový dubový drevený most na hrade Šariš. Tri mesiace ho vyrábal tesársky majster Jaroslav Hyrja. Postavený je pravdepodobne na pôvodnom mieste ako v minulosti.
Vlak vojaka Švejka prepravil v lete 2300 ľudí
Vlak vojaka Švejka, ktorý premával v letnej sezóne 2019 z Medzilaboriec do poľského Sanoku a Rzeszowa, prepravil počas víkendov v tomto lete 2300 ľudí, čo je oproti vlaňajšku o približne 400 osôb viac.
Prešovský kraj je opäť viac prístupný zahraničným turistom
Prírodné a kultúrne klenoty Prešovského kraja sú dostupnejšie pre obyvateľov Nemecka. Východné Slovensko s regiónom Severné Porýnie-Vestfálsko opäť prepojila letecká linka spájajúca Košice – Düsseldorf. Pravidelné letecké spojenie má potenciál prilákať zahraničných návštevníkov aj do regiónu severovýchodného Slovenska.
Drevené chrámy na severovýchode Slovenska lákajú českých a domácich turistov
Jedinečné kultúrne dedičstvo predstavujú drevené chrámy na severovýchode Slovenska. V okresoch Bardejov, Svidník a Snina a ich širšom okolí sa nachádza spolu 42 týchto cirkevných stavieb postavených z dreva.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.