Štvrtok, 03. december 2020
Meniny má Oldrich | zajtra Barbora, Barbara

Bez dohody hrozí rozpočtové provizórium i problém s odpadom

Ťažiskovým materiálom budúcotýždňového zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Prešove bude predložený návrh rozpočtu hospodárstva mesta Prešov na rok 2008 s výhľadom na ďalšie dva roky. Či ho ale poslanci napokon príjmu bude závisieť od dohody poslaneckých klubov o zvyšovaní daní za nehnuteľností a poplatkov za odpad. Inak mestu hrozí rozpočtové provizórium, ktoré môže priniesť aj problémy s odpadom.

Poslanci budú na budúci týždeň rokovať aj o rozpočte

Výška navrhovaného rozpočtu hospodárstva mesta na budúci rok je v príjmovej časti vyše 1,432 mld. korún, vo výdavkovej vyše 1,479 mld. korún. Deficit rozpočtu v sume 47 miliónov korún bude vyrovnaný prijatím dlhodobého bankového úveru v uvedenej hodnote. Schválenie rozpočtu je ale podmienené prijatím všeobecno-záväzných nariadení (VZN), ktorými sa má zvýšiť daň za nehnuteľnosti a poplatok za odpad. Obe dane majú do mestskej pokladnice priniesť 42 miliónov korún a sú zarátané v pripravenom rozpočte. O ich zvyšovaní mali poslanci rokovať už na novembrovom zastupiteľstve, pre nezhody poslaneckých klubov ale primátor stiahol všetky body súvisiace so zvyšovaním poplatkov z rokovania a presunul ich na december. Proti zvyšovaniu je opozičný poslanecký klub KDH, SDKÚ-DS, podľa ktorého by mesto namiesto zvyšovania malo najprv hľadať rezervy v mestských firmách a na Mestskom úrade. Keďže na prijatie VZN je potrebná trojpätinová väčšina všetkých poslancov, za návrhy musia hlasovať aj opoziční poslanci. Ak k dohode nedôjde, je ohrozené aj prijatie predkladaného rozpočtu. „Ak nebude schválený rozpočet, pôjdeme do rozpočtového provizória, teda podľa predchádzajúceho rozpočtu a čerpanie bude na úrovni roku 2007, “ konštatoval poslanec Anton Bidovský (Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS, SF). Poslankyňa Mária Čížiková (KDH, SDKÚ-DS) ale upozornila, že neprijatím VZN o výške poplatkov za komunálny odpad a tým aj rozpočtu mesta môže nastať problém s komunálnym odpadom. „Nariadenie o platbách za odpad je prijaté presne na jeden rok, teda do 31. decembra. Tak by mohol vzniknúť problém na jeden mesiac, dokedy nebude zastupiteľstvo a môže sa stať, že ľudia nebudú platiť, pretože sa to nedá urobiť spätne, “ upozornila Čižiková. Podľa Bidovského ale právnici hľadajú možnosti, aby k tomu nedošlo. „Odpad sa určite vyvážať bude, “ skonštatoval. Zasadnutie zastupiteľstva sa uskutoční v stredu 12. decembra so začiatkom o 9. hodine.
(ik)

Mária Čížiková
Anton Bidovský
Súvisiace články
21.11.2007 Dane a poplatky sa zvyšovať nebudú – päť bodov stiahnutých z rokovania 21.11.2007 Program zastupiteľstva opäť nabitý 9.11.2007 Mesto chce zvýšiť aj poplatky za odpad
Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Priebeh 2. kola celoplošného testovania v Prešove
AKTUALIZÁCIA 9.11.2020: 2. kolo celoplošného testovania v meste Prešov prebiehalo v rámci 66 odberných miest 7.11.2020 a 8.11.2020. Počas týchto dvoch dní bolo v Prešove otestovaných 44 309 ľudí, pričom 188 z nich vyšiel test s pozitívnym výsledkom.
Druhé kolo celoplošného testovania v Prešove
V meste Prešov bude od 7.11.2020 do 8.11.2020 prebiehať druhé kolo celoplošného testovania na ochorenie COVID-19. Odporúča sa, aby ste sa zúčastnili na oboch kolách testovania.
Priebeh celoplošného testovania v Prešove
AKTUALIZÁCIA:
V novembri sa na Rúrkach, Sídlisku II a Solivare začnú práce na novej optickej telekomunikačnej sieti
Spoločnosť ANTIK Telecom s.r.o, ktorá stavia v obciach a mestách novú optickú telekomunikačnú distribučnú sieť pre VSD, a.s. , informuje občanov o začiatku prác v mestských častiach Rúrky, Sídlisko II a Solivar.
Krajský súd rozhodol: Skupinka vlastníkov pozemkov pri Kolmanovej záhrade nemá nárok na náhradu škody od mesta Prešov
Súkromné pozemky v lokalite Holá hora pri Kolmanovej záhrade mesto Prešov neodkúpi. Krajský súd v Prešove potvrdil rozsudok prvostupňového súdu, ktorý rozhodol, že skupinka vlastníkov nemá nárok na náhradu škody za to, že na svojich pozemkoch nemôžu realizovať výstavbu.
Mesto Prešov po náročnej rekonštrukcii otvára zimný štadión
Prešovský zimný štadión je po viac ako dvojročnej prestávke opäť plne funkčný, no predovšetkým je bezpečnejší a modernejší. Po náročnej rekonštrukcii je stavba skolaudovaná a športové kluby už môžu naplno využívať ľadovú plochu.
Odrezaný kúsok nosa
V sobotu (21.11.2020) v nočných hodinách došlo v jedenom z rodinných domov v meste Veľký Šariš k vzájomnej hádke a neskôr aj k fyzickej roztržke medzi 35 ročným mužom zo Spišskej Novej Vsi a 29 ročným miestnym mužom.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.