Sobota, 26. september 2020
Meniny má Edita | zajtra Cyprián

Tip na výlet: Patria

Viete, ktorý kopec je v okrese Prešov najvyšší? Znalí asi áno, ale laici by možno mali s touto otázkou problém. Je ním Patria (1 171 m) v pohorí Branisko. Táto hora je z hlavného hrebeňa vysunutá viac na východ, na šarišskú stranu a je zároveň druhou najvyššou horou Braniska po Smrekovici, za ktorou zaostáva o 29 výškových metrov.

Patria zo Smrekovice

Trasa: priesmyk Branisko (751 m) - Diablova diera - sedlo Smrekovica (1 074 m) - Rázsochy (1 100 m) - Patria (1 171 m) - Rázsochy (1 100 m) - priesmyk Branisko (751 m).

Značka: modrá 2804, žltá 8707, zelená 5704.

Pohorie: Branisko.

Trvanie trasy: 3:50 h

Obtiažnosť: mierne náročná, nepríjemný úsek zostupu z Rázsoch.

Mapa: VKÚ Harmanec č. 115 Šarišská vrchovina - Branisko

Prístup na začiatok trasy: autom z Prešova na priesmyk Branisko.

Z viacerých možností výstupov a zostupov sme vybrali okruh zo známeho priesmyku Branisko (751 m), kde sa dá parkovať auto. Tu sa pri smerovníku (časové údaje na ňom nezodpovedajú realite) napojíme na modrú značku a spolu so zelenou najskôr okolo cestárskej stanice klesneme pár metrov do údolia potoka Svinka. Hneď po pár desiatkach metrov je vľavo unikátny prírodný výtvor - ponor Diablova diera, kde sa časť potoka Svinka tratí v jaskyni a okrem podzemného fenoménu tak vytvára aj tzv. riečnu bifurkáciu. Tomuto javu sa však budeme podrobnejšie venovať v budúcnosti, v niektorom z ďalších dielov.
Pokračujeme ďalej po ceste pomedzi chaty až k rozdvojeniu doliny a križovatke so zelenou, ktorá bočí doprava (15 min.). My ideme naďalej rovno, dolina sa začína postupne otvárať a cesta naberá na stúpaní. V krajinársky peknom prostredí sa postupne cesta stáča doprava. Značka v strmejšom úseku opúšťa cestu a smeruje priamo nahor po chodníku lesom. Napokon vychádza na poľanu s chatkou vľavo a krásnym spätným pohľadom na Spiš, orámovaný Kráľovou hoľou a Tatrami. Značka pokračuje nahor do lesa, opäť po ceste, stúpa však už len mierne. Míňa novo vyznačenú tvarovú odbočku „Markova skratka“ na výhľadovú Smrekovicu (na vrchol a späť nenáročne lesom asi 40 minút, odbočka nie je na odporúčanej mape). Naša trasa pokračuje takmer po vrstevnici po lesnej ceste a napokon na hrebeni prichádza k smerovníku Smrekovica, sedlo (1 074 m, 1:45 h).
Tu sa napojíme na žltú a odbočíme doprava. Pokračujeme cestou hrebeňom, na ktorom sa neblaho podpísali stopy kalamity a následnej ťažby. Dosť často treba podliezať, preliezať a obchádzať padnuté stromy. Chodník len veľmi mierne stúpa, občas sa otvárajú aj výhľady a značka napokon prichádza na križovatku Rázsochy (1 100 m, 2:10 h) so zničeným smerovníkom. Pokračujeme po žltej nahor mladým lesom a prídeme až k bodu, odkiaľ sa otvára panoramatický pohľad na Spiš, Tatry, náprotivnú Smrekovicu a vrchy na šarišskej strane. Chodník na hrane polomu a lesa ešte vystúpi na predvrchol, potom však klesne. Nasleduje strmejší výstup na vrcholovú „hlavu“ Patrie. Napokon značka prichádza na vrcholovú polianku Patrie (1 171 m, 2:35 h), ktorú obkolesuje hustý a vysoký les. Práve ten zaclonil kedysi chýrečný výhľad, toto miesto však stále má svoju atmosféru a čaro.
Vraciame sa späť po žltej (z vrcholu sa dá zostúpiť aj do Širokého za slabšie dve hodinky) do Rázsoch (1 100 m, 2:55 h). Tu odbočíme doľava na zelenú značku a v koridore mladiny začíname hneď skraja strmý, nepríjemný zostup mokrým, kamenistým úvozom. Tu treba dať pozor najmä v zime, keď tvorí podklad ľad. Križujeme vodorovnú zvážnicu a ešte niekoľko minút pokračujeme strmo do údolia Dolného potoka. Napokon sa stočíme doľava a vychádzame na skládku dreva Uhliská. Tu už pokračujeme po pohodlnej ceste, ktorá sa onedlho spojí s modrou značku sprava. Kruh trasy je uzavretý, čakajú nás záverečné metre späť do sedla Branisko (751 m, 3:50 h).

Sedlo Branisko
Ponor Diablova diera
Výstup po modrej značke do sedla Smrekovice
Na Rázsochách
Frňákovník na vrchole Patrie
Slanské ostrovy v inverznom oceáne
Podvečerné Tatry spod Patrie
Smrekovica spod Patrie
Zostup z Rázsoch
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.