Sobota, 28. máj 2022
Meniny má Viliam | zajtra Vilma

FHE: Alexander Cap

Prešovský pesničkár Alexander Cap je pravoslávnym kňazom, riaditeľom Úradu prešovskej pravoslávnej eparchie a zároveň docentom na katedre biblistiky na bohosloveckej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. Vydal už štyri albumy a absolvoval niekoľko koncertných vystúpení.

Otec Alexander, ako ho volajú v cirkevnej obci, tvorí, hrá a spieva folkové pesničky. Vydal cédečká (vyšli pre vnútornú potrebu Cirkvi) Prvotiny, Inšpirácie, Metamorfózy života a Koledy. Svojimi piesňami chce osloviť čo najširšie publikum. „Aj ako učiteľ a kňaz rozmýšľam nad tým, ako osloviť ľudí. Keď urobím pesničky na CD, dostanú sa k širšiemu obecenstvu. Texty sú otvorené, snažím sa ľudí orientovať smerom ku kresťanským hodnotám, spievam o zmysle života, “ hovorí.

Inšpiroval ho ruský pravoslávny Mních Roman, ale aj Jaromír Nohavica, o ktorom zložil pieseň a stretol sa s ním osobne. V mladosti počúval hard rock, pričom o vtedajších hudobníkoch hovorí, že „duchovne čosi hľadali“.

Piesne si poväčšine tvorí sál a texty sú tematicky rôznorodé. Spieva o Jánošíkovi, ktorý nebol hrdina, ale porušoval prikázanie „Nepokradneš“, o opici, ktorá chcela ísť do školy ako potomok človeka v zmysle Darwinovej teórie, ktorú cirkev neuznáva. o cunami, Melovi Gibsonovi či o nevydarenom pokuse komunistov vytvoriť raj na Zemi. Sám svoju tvorbu označuje ako duchovný folk, resp. spirit pop.

Web: na stránke http://www.pravoverni.sk

Z bibliografie:

Alexander Cap: Duchovný folk: http://www.frenky.sk/clanok.php?clanok_id=452

Pravoslávny kňaz - pesničkár vydal tretí album: http://www.cassovia.sk/korzar/archiv/clanok.php3?sub=8.8.2007/23976P

Nohavica sa stretol s pesničkárom, ktorý o ňom spieva: http://www.cassovia.sk/korzar/archiv/clanok.php3?sub=5.12.2007/24571P

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK