Sobota, 28. máj 2022
Meniny má Viliam | zajtra Vilma

Mesto tibetskú vlajku ani tento rok nevyvesí

Občianske združenie Za matku Zem (ZMZ) vyhralo nedávno, ako sme vás už informovali, súdny spor s mestom Prešov.

Združenie nesúhlasilo s postupom pracovníkov Mestskej polície v Prešove počas petičnej akcie Vlajka pre Tibet. Išlo o petičnú akciu aktivistov ZMZ, ktorej cieľom bolo dosiahnutie vyvesenia tibetskej vlajky na radnici ako symbolu solidarity s trpiacim tibetským ľudom. Ústavný súd rozhodol, že mestskí policajti porušili petičné právo tým, že od organizátorov petície viackrát požadovali povolenie na výkon hudobnej produkcie. Akcia Vlajka pre Tibet mala totiž happeningový charakter a aktivisti ZMZ pri nej bubnovali na malých tamtamoch. Jadrom problému bolo, že tento happenig nebol ohlásený na meste.

Primátor mesta Prešov Juraj Kopčák deň po akcii uviedol, že išlo o zhromaždenie, kde bolo presne šestnásť ľudí, a na ktoré nie je potrebné povolenie, ale treba si splniť ohlasovaciu povinnosť. Členovia ZMZ tvrdili, že išlo o petičnú akciu, ktorú ohlasovať netreba. Primátor na to v tom čase reagoval, že to bolo zhromaždenie, keďže jeho účastníci zaberali verejné priestranstvo, vyvesili tibetskú vlajku, bubnovali a rozdávali propagačné materiály. "Ak by to bola petičná akcia, tak tam stačí jeden stolík a jeden človek zbierajúci podpisy. Petičná akcia sa však musí dokonca nielenže nahlásiť, ale je to záber verejného priestranstva, a na to treba povolenie," dodal.

Zaujímal nás preto jeho komentár po rozhodnutí Ústavného súdu SR v neprospech mestskej polície. "Musíme rešpektovať rozhodnutie Ústavného súdu Slovenskej republiky. My sme voči správaniu sa konkrétnych mestských policajtov vyvodili dôsledky ešte pred rozhodnutím súdu, vedeli sme, že toto chovanie nebolo v poriadku. Na druhej strane si však myslím, že takouto formou, akou sa robila táto petičná akcia, sa takéto akcie nerobia," uviedol Juraj Kopčák, pričom dodal, že tibetská vlajka nebude na prešovskej radnici tohto roku vyvesená, keďže tak rozhodlo mestské zastupiteľstvo.

O komentár k rozhodnutiu Ústavného súdu sme požiadali aj šéfa prešovskej pobočky ZMZ Petra Socháňa. Podľa jeho slov verdikt súdu hovorí za všetko.

Dodal, že zodpovedné osoby z mestského úradu by si mali "vstúpiť do svedomia, vyvodiť dôsledky svojho konania, neohovárať a netvrdiť, že ľudia nepoznajú zákony, tobôž ústavu". Ako podotkol, odvolávanie sa mestských policajtov na hudobnú produkciu nepovažuje za adekvátne, lebo "súd v tom jasne rozhodol a to bubnovanie bolo aj tak len zhruba štyrikrát po tri minúty".

"Tiež by som vrelo doporučoval vyškoliť zamestnancov Mestskej polície

v Prešove. Na ich mieste by som sa ospravedlnil za vyhlásenia pre tlač, ktoré urobili po našej sťažnosti," uzavrel Peter Socháň.

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK