Streda, 26. február 2020
Meniny má Viktor | zajtra Alexander

Tip na výlet: Búče

Najnižšia z tisícmetrových kót pohoria Bachureň je hora Búče (1 005 m). Tvorí ju pretiahnutý úsek hrebeňa s výhľadovou oblou vrcholovou homoľou. Na severných svahoch, spadajúcich k obci Renčišov, je známe lyžiarske stredisko, v južných úbočiach, hoci Búče patria do flyšového pásma, sa nachádza krasová jaskyňa Zlá diera.

Masív Búčí

Trasa: Lačnov, cintorín (795 m) - kríž nad zjazdovkou - Búče (1 005 m) - sedlo Magura (990 m) - Lačnov, kaplnka (825 m) - Lačnov, cintorín (795 m).

Značka: neznačená, červená 0922, neznačená, červená 0902.

Pohorie: Bachureň

Trvanie trasy: 1:45 h.

Obtiažnosť: nenáročná.

Mapa: VKÚ Harmanec č. 115 Šarišská vrchovina - Branisko.

Prístup na začiatok trasy: autobusom SAD z Prešova do Lačnova (použiteľný ranný bus chodí až do Lačnova len v sobotu, inak končí v Lipovciach), výhodnejšie je ísť autom a nechať ho na začiatku Lačnova na parkovisku.

Trasa sa začína na parkovisku a zastávke SAD na začiatku horskej dedinky Lačnov. Od smerovníka Lačnov, cintorín (795 m) však nepôjdeme po značke, ale vyberieme sa výrazným, štrkom sypaným úvozom okolo cintorína (drevený smerovník na lyžiarske stredisko). Táto trasa je podľa odporúčanej mapy vyznačená miestnou žltou značkou, tá však v teréne chýba… To však nie je problém, držíme sa stále cesty, ktorá spočiatku stúpa trocha prudšie nad domy, ale postupne sa stáča doprava a začína traverzovať južné úbočia hory Búče. Trasa vedie veľmi peknou krajinou bývalých terasových políčok, dnes zarastených a používaných ako pastviny. Cesta vojde do lesa, minie odbočku vpravo k jaskyni Zlá diera a stúpa už len veľmi zvoľna, až vychádza ku krížu nad lyžiarskym strediskom Renčišov - Búče (30 min. , cca 950 m) s pekným pohľadom na náprotivný Čergov.
Pokračujeme po červenej značke doľava hrebeňom. Prejdeme cez jeden krátky strmší úsek a v krásnom smrekovcovom lese veľmi mierne stúpajúc, postupne prichádzame až k lúčnatej vrcholovej homoli Búčí, vrchol je pár metrov vľavo od chodníka, je na ňom tzv. stĺp mieru (1 005 m, 45 min.). Pekný výhľad na okolie i väčšiu vzdialenosť rámcujú vrcholky Rudohoria na juhu, západným smerom zasa Kráľova hoľa.
Z vrcholu späť na značku a pohodlnou cestou klesneme niekoľko výškových metrov až do lúčnatého sedla Magura (990 m, 1 h). Tu opustíme značku a odbočíme doľava do výraznej úvozovej cesty, ktorá klesá ramenom, zbiehajúcim z vrcholu Magury. Cesta sa postupne oblúkom stáča doľava a prichádza až na horný koniec Lačnova, k smerovníku Lačnov, kaplnka (825 m, 1:30 h). Odtiaľ už po červenej značke, dolu kúzelným Lačnovom až na začiatok trasy k smerovníku Lačnov, cintorín (795 m, 1:45 h).
Táto ľahučká, krátka prechádzka ponúka na malom území krásne krajinné scenérie a je špecifická a vďačná v každom ročnom období.

Jarný výstup úbočím Búčí
Cesta prichádza ku krížu
Pohľad od kríža na Čergov
Vrchol Búčí s vykukujúcimi Tatrami
Smrekovica z vrcholu
Vrchol Bachurne z hrebeňa
Hrebeň smerom na Maguru
Lačnov z vtáčej perspektívy
Súvisiace články
12.7.2011 V blízkosti strediska Búče otvorili novú útulňu
Mohlo by Vás zaujímať
Malopoľské vojvodstvo zriadilo samosprávne cezhraničné autobusy medzi Poľskom a Slovenskom
Aktivisti zo spoločenskej iniciatívy "Poľsko-Slovensko-autobusy" po štyroch rokoch úsilia dosiahli svoj cieľ - Malopoľské vojvodstvo zriadilo prvú samosprávnu cezhraničnú linku na Slovensko, ktorá funguje vo verejnom záujme. Linku dotuje výlučné poľska samospráva. A to napriek tomu, že zabezpečuje aj vnútorné dopravné potreby obyvateľov slovenskej Oravy, ktorí sa vďaka nej môžu konečne dostať zo Suchej Hory do Oravíc alebo z Oravíc do Zuberca.
Donjon v sebe ukrýva srdce hradu
Na najvyššom bode hradu Šariš je srdce hradu. Robotníci tam zamurovali kameň v tvare srdca.
Šarišská hradná cesta - Šarišská cesta krásami regiónu
„História nie je veda, je to umenie, ktoré potrebuje predstavivosť“, povedal francúzsky básnik Anatole François Thibault. Pre podporu predstavivosti a hlavne pre podporu turizmu Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš (ďalej OOCR) pokračuje v propagácii jedinečnosti svojho regiónu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.