Piatok, 29. marec 2024
Meniny má Miroslav | zajtra Vieroslava

Kanaďanka prišla pomôcť rómskej komunite

Rozšíriť dobré skúsenosti z realizácie projektu v rómskej osade v obci Svinia pri Prešove je cieľom 2. fázy projektu Rozvoja rómskych komunít v Prešovskom kraji. Na jeho uskutočnení sa bude zúčastňovať aj dobrovoľníčka, kultúrna antropologička Lori Shortreed z kanadského Edmontonu.

Ročný pobyt v Prešove a v jeho okolí začala oficiálne 12. januára. Pri vytváraní komunikácie medzi Rómami a miestnou mocou chce využiť skúsenosti z komunitného rozvoja, ktoré získala doma v Kanade a čiastočne v Rusku. Zároveň môže priniesť nové pohľady na rozvojové programy v prospech rómskej komunity v Prešovskom kraji.

Lokálny koordinátor projektu Alexander Mušinka sa potešil príchodu L. Shortreed. Do určitej miery je jej veľkou výhodou, že sa doteraz nezaoberala iba rómskou problematikou, ale je špecialistkou na rozvojové programy vo všeobecnosti. "To je dôležitejšie," podčiarkol.

Na realizáciu 2. fázy projektu vzniklo na základe dohody medzi University College of the Cariboo v meste Kamloops v Britskej Kolumbii a Krajským úradom v Prešove v decembri 2000 Krajské centrum pre rómske otázky so sídlom v Prešove. Práce na 2. fáze projektu budú financované, podobne ako 1. fáza, z grantu, ktorý univerzite poskytla Kanadská agentúra pre medzinárodný rozvoj (CIDA).

A. Mušinka dodal, že v 2. fáze projektu sa najprv sústredia na zmapovanie toho, kde a ako Rómovia v Prešovskom kraji žijú. Podľa doterajších nesúrodých informácií sú rómske komunity minimálne v 280 obciach a minimálne v 140 z nich je Rómov viac ako sto.

Autorom a vedúcim projektu Rozvoj rómskych komunít, ktorý sa začal realizovať v roku 1998 vo Svinej, je prof. David Z. Scheffel, PhD., kultúrny antropológ zo spomínanej univerzity.

Mohlo by Vás zaujímať
V PREŠOVE OTVORILI VÝSTAVU MAPUJÚCU VOJNU NA UKRAJINE. JEJ SÚČASŤOU JE AJ ZBIERKA HUMANITÁRNEJ POMOCI
Prešov 18.marca 2024 – Prešov sa pridal k európskym mestám, ktoré hostia výstavu mapujúcu emotívny príbeh vojnových udalostí na Ukrajine. Jej hlavným exponátom je sanitka zničená ruskými vojskami pri Charkove v septembri 2022. Súčasťou výstavy je taktiež séria fotografií zachytávajúcich dobrovoľnícke aktivity občianskeho združenia Podaj ďalej Prešov, ktoré do dnešného dňa dopravilo na Ukrajinu viac ako 220 ton humanitárnej pomoci.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK