Pondelok, 06. december 2021
Meniny má Mikuláš | zajtra Ambróz

Kriminalita mládeže stúpa, autá sa najviac kradnú v Tatrách

Policajtom v Prešovskom kraji robí najviac starostí kriminalita mladistvých, extrémizmus a alkohol za volantom. Skonštatoval to na tlačovej besede riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove (KR PZ) František Leško.

Na cestách Prešovského kraja za prvé tri mesiace tohto roku pri dopravných nehodách zahynulo 18 ľudí. Z toho bolo desať chodcov a dvaja cyklisti. Pri nehodách hral alkohol dôležitú úlohu v jednej tretine prípadov. Za rovnaké obdobie zaznamenali policajti na území kraja 2 958 trestných činov, z ktorých objasnili 1 459 prípadov, čím sa Prešovčania dostali v objasnenosti trestnej činnosti na druhé miesto v rámci republiky. Oproti vlaňajšku sa percento objasnenosti zvýšilo o 6,7 %. Celková škoda, ktorá vznikla pri tejto trestnej činnosti, dosahuje takmer 310 mil. Sk. Počet stíhaných osôb prekročil hranicu 2 000, z tohto počtu bolo 273 mladistvých a 99 maloletých páchateľov.
Podľa štatistík sa veková hranica páchania trestnej činnosti posúva smerom nadol. Najviac trestných činov u všetkých páchateľov je v kategórii majetkovej, nasleduje ekonomická, násilná a mravnostná. Najčastejšie vlámania boli do obchodov, rekreačných chát, reštaurácií a bytov. U krádeží áut dominuje okres Poprad a hlavne Tatry, pričom zlodeji uprednostňujú európske značky pred zámorskými. Preferujú značky Volkswagen, Audi, Mercedes a Škody Octavie. S príchodom eura sa policajti častejšie stretávajú s falzifikátmi tejto meny. Trestná činnosť mladistvých a maloletých sa dostáva na úroveň 25 % z celkovej trestnej činnosti. Neplnoletí sa podieľajú na lúpežiach, pohlavnom zneužívaní, vlámaniach a na podpore a propagácii extrémistických skupín. V apríli policajti riešili prípad žiaka deviateho ročníka ZŠ z Bajerova v okrese Prešov, ktorý na stenu školy popísal cez víkend vulgarizmy a nakreslil hákový kríž s rozmermi 13 x 13 centimetrov. V pondelok 24. apríla sninskí policajti začali trestné stíhanie a vzniesli obvinenie pre prečin podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd proti 21-ročnému mladíkovi. Podľa Leška extrémizmus je skôr doménou miest a sídlisk a je často prejavom nudy a snahou upozorniť na seba.
-mm-

Mohlo by Vás zaujímať
Okradnuté zdravotné sestry
V sobotu (20.11.2021) popoludní bolo oznámené na operačné stredisko, že došlo ku krádeži mobilných telefónov a to v Prešove, na Ul. Hollého na novorodeneckom oddelení.
Prezradili ho svetlá
44 ročný Ukrajinec viedol osobné motorové vozidlo zn. Peugeot a to včera (09.11.2021) v ranných hodinách v smere od obce Dulová Ves.
Opitý vodič poškodil okrem iného aj smetné nádoby
Poverený príslušník Okresného dopravného inšpektorátu v Prešove vzniesol obvinenie z prečinu ohrozenie pod vplyvom návykovej látky 39 ročnému mužovi.
Pytliaci v Prešovskom kraji
Vyšetrovatelia v štyroch okresných riaditeľstvách počas víkendu začínali trestné stíhania vo veci trestného činu pytliactva. Ide o päť prípadov, kde páchatelia sú zatiaľ neznámi. Zákon pri tomto porušení zákona stanovuje trestnú sadzbu odňatia slobody až na dva roky.
Napadnutý muž opakoval, že on sa biť nechce
31 ročný Martin z Prešova bol obvinený z trestného činu výtržníctva, ktorého sa dopustil včera (23.11.2021) dopoludnia na pozemku, v blízkosti jednej z nocľahární miestnej charity.
Opitý nevodič havaroval
Na parkovisku pre obytným domom na Ul. Prostějovskej v Prešove 23 ročný mladík z obce Haniska osobným vozidlom narazil do iného vozidla, ktoré bolo na tam zaparkované
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK