Nedeľa, 15. december 2019
Meniny má Ivica | zajtra Albína

Ako hodnotia investičný plán poslanci?

Mimovládna organizácia Prešovské občianske fórum pripravila v stredu 24. januára verejnú diskusiu o investičnom pláne Prešova na rok 2001. Návrh plánu zverejnilo POF v lokálnych médiách. K okrúhlemu stolu boli pozvaní poslanci Mestského zastupiteľstva v Prešove, občania a novinári. Záznam debaty odvysiela káblová televízia Tatra Temex Cable. Definitívna verzia investičného plánu bude schvaľovaná 29. januára na verejnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Prešove. Ponúkame vám pár riadkov o tom, ako investičný plán hodnotia poslanci Mestského zastupiteľstva.

Ing. JÁN BALÚN (SDKÚ), predseda Poslaneckého klubu kresťanských a demokratických strán:
Návrh plánu pre r. 2001 v celkovom objeme 120 mil. Sk vychádza z možnosti vlastných zdrojov a možnosti efektívneho získavania ďalších zdrojov jeho financovania. Zohľadňuje v prvom rade potreby mesta, ktoré slúžia čo najširšiemu okruhu občanov, ktoré riešia kritické situácie v technickej infraštruktúre a ktoré prispievajú k zlepšovaniu kvality obytného prostredia. Mesto aj pre r. 2001 naďalej zachováva kontinuitu investovania do svojho rozvoja v prospech občanov pri jeho zdravom financovaní.

PhDr. IVAN BENKO (nezávislý):
Politika je koncentrovaným výrazom ekonomiky, čiže...
Historicky, mesto Prešov má čo povedať Slovensku, "to, že nie je na mape" Správ o počasí v TV, je nepodstatné, ale že púšťa peniaze, ktoré sa mu núkajú, je na zamyslenie.
Článok v Dominofórum č. 2/2001, str. 9 doc. Ivana Gürtlera hovorí "o malých sumách" 200.000, - Sk na rok 2000 a 600.000,- Sk na rok 2001 na MK4 v medzinárodnej súťaži EUROPAN 6, a čo mesto? Zároveň sme si urobili medzi architektmi blamáž.
Aké má mesto priority v investičnej výstavbe?
Na investície si berieme cudzí zdroj 55 mil. Sk a z vlastných zdrojov spolu 120 mil. Sk.
7 rozostavaných za 87 mil. 460 tis. a 17 novozačínajúcich za 32 mil. 540 tis. korún slovenských.
Teda, kde idú naše peniaze, sú účelne investované? Čo sú priority mesta?
Ako sa naplnia, to ukáže čas, ale podklady pripravia profesionáli z Mestského úradu a odsúhlasia poslanci mestského zastupiteľstva.
Citujem poslednú z návrhu uznesenia:
- súčasné finančné možnosti mesta neumožňujú zaradiť do plánu investičnej výstavby pre rok 2001 ďalšie opodstatnené požiadavky občanov a poslancov MsZ.

Ing. EMIL BLICHA (HZDS):
Návrh plánu investičnej výstavby v hospodárstve mesta na rok 2001 je zostavený v obmedzenom rozsahu, nakoľko ekonomické možnosti mesta sú slabé. Slabé sú preto, lebo mesto a mestské sprivatizované podniky generujú len veľmi malý podiel (8 %) financií investičného rozpočtu.
Nedostatkom je nízka úroveň podnikateľských aktivít mesta. Z hľadiska priorít jednotlivých akcií, je možné - aj na základe diskusie POF - na rokovaní MsZ niektoré vymeniť. Predovšetkým preto, aby občan Prešova viac pociťoval, že sa jeho dane účelne využívajú.

JUDr. KATARÍNA ĎURČANSKÁ (KDH), predsedníčka Poslaneckého klubu členov KDH:
V súvislosti s prípravou na rokovanie Mestského zastupiteľstva v Prešove dňa 29. 1. 2001 sa 25. 1. 2001 zišiel Poslanecký klub členov KDH. Na tomto zasadnutí sme prerokovali predložené materiály, medzi nimi aj návrh plánu investičnej výstavby v hospodárstve mesta na rok 2001.
Poslanci nášho klubu k materiálu nevzniesli zásadné pripomienky a klub je pripravený materiál podporiť. Zároveň sme sa zaoberali aj požiadavkami občanov, ktoré do plánu investičnej výstavby na rok 2001 zahrnuté neboli a zhodli sme sa na stanovisku, že v priebehu roka budeme hľadať možnosti a zdroje na ich realizáciu.

Ing. arch. VÁCLAV KOHLMAYER, CSc. (SDĽ), predseda poslaneckého klubu SDĽ:
Za dlhé obdobie existencie samosprávy sa v našom meste len nepatrne podporili podmienky pre novú individuálnu bytovú výstavbu. Málo vyčleňujeme ne investičnú výstavbu ciest v existujúcich mestských častiach a na opravy ciest. V dôsledku prílišného investičného angažovania sa mesta aj do oblastí, ktoré nie sú v jeho zodpovednosti, máme relatívne vysoké zadĺženie. Mesto by v budúcnosti malo realizovať len stavby verejno-prospešné, nie stavby na podnikateľskú činnosť a prospech malých skupín alebo jednotlivcov. V budúcom roku by sme mali znížiť zadĺženosť mesta, nezvyšovať rozostavanosť, dokončovať rozostavané stavby a vo volebnom roku nevyužívať nové stavby ako predvolebnú agendu.

Mohlo by Vás zaujímať
Mimoriadna publikácia o bardejovskom hudobnom géniovi Jozefovi Grešákovi uvedená do života v Univerzitnej knižnici PU v Prešove
V príjemný jesenný podvečer dňa 20. novembra 2019 sa na pôde Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity v Prešove zišla komunita znalcov i milovníkov umenia, aby uviedli do života publikáciu Skladateľ a pedagóg Jozef Grešák z pohľadu muzikológov a interpretov 21. storočia.
Foto: GODZONE v Prešove!
GODZONE sa na svojej tour zastavil aj v Prešove v mestskej hale a my sme boli pri tom!
FOTO: Druhé Narodeniny Eperie
Eperia Shopping Mall mala svoje druhé narodeniny a tak sa rozhodli ich osláviť spolu s tými najmenšími!
FOTO: Katarzia vo Wave!
Katarzia sa konečne zastavila aj u nás!
Dovoz tovarov podliehajúci rôznym zákazom a obmedzeniam neutícha
Tisíc „fejkov“, lieky, chránené druhy či omamné látky - to všetko objavili colníci na Pobočke colného úradu Banská Bystrica Pošta od začiatku tohto roka pri výkone colných kontrol poštových zásielok zasielaných z území tretích krajín.
Prešovskí seniori navštívili Poľsko
III. Mestská organizácia JDS, Sídlisko III. Prešov sa v roku 2019 zamerala na poznávacie zájazdy po Slovensku, ale aj po okolitých krajinách. Seniori navštívili známy poľský aquapark a načerpali sily aj vďaka podpore mesta Prešov.
Jednota dôchodcov Pod Kalváriou motivuje seniorov k pohybu
IV. Mestská organizácia Jednoty dôchodcov na Slovensku Pod Kalváriou Prešov pripravuje a usporadúva množstvo aktivít pre seniorov. Vďaka podpore mesta Prešov sa seniori zapojili do projektu Zdravie a pohyb.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.