Piatok, 10. júl 2020
Meniny má Amália | zajtra Milota

Ako hodnotia investičný plán poslanci?

Mimovládna organizácia Prešovské občianske fórum pripravila v stredu 24. januára verejnú diskusiu o investičnom pláne Prešova na rok 2001. Návrh plánu zverejnilo POF v lokálnych médiách. K okrúhlemu stolu boli pozvaní poslanci Mestského zastupiteľstva v Prešove, občania a novinári. Záznam debaty odvysiela káblová televízia Tatra Temex Cable. Definitívna verzia investičného plánu bude schvaľovaná 29. januára na verejnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Prešove. Ponúkame vám pár riadkov o tom, ako investičný plán hodnotia poslanci Mestského zastupiteľstva.

Ing. JÁN BALÚN (SDKÚ), predseda Poslaneckého klubu kresťanských a demokratických strán:
Návrh plánu pre r. 2001 v celkovom objeme 120 mil. Sk vychádza z možnosti vlastných zdrojov a možnosti efektívneho získavania ďalších zdrojov jeho financovania. Zohľadňuje v prvom rade potreby mesta, ktoré slúžia čo najširšiemu okruhu občanov, ktoré riešia kritické situácie v technickej infraštruktúre a ktoré prispievajú k zlepšovaniu kvality obytného prostredia. Mesto aj pre r. 2001 naďalej zachováva kontinuitu investovania do svojho rozvoja v prospech občanov pri jeho zdravom financovaní.

PhDr. IVAN BENKO (nezávislý):
Politika je koncentrovaným výrazom ekonomiky, čiže...
Historicky, mesto Prešov má čo povedať Slovensku, "to, že nie je na mape" Správ o počasí v TV, je nepodstatné, ale že púšťa peniaze, ktoré sa mu núkajú, je na zamyslenie.
Článok v Dominofórum č. 2/2001, str. 9 doc. Ivana Gürtlera hovorí "o malých sumách" 200.000, - Sk na rok 2000 a 600.000,- Sk na rok 2001 na MK4 v medzinárodnej súťaži EUROPAN 6, a čo mesto? Zároveň sme si urobili medzi architektmi blamáž.
Aké má mesto priority v investičnej výstavbe?
Na investície si berieme cudzí zdroj 55 mil. Sk a z vlastných zdrojov spolu 120 mil. Sk.
7 rozostavaných za 87 mil. 460 tis. a 17 novozačínajúcich za 32 mil. 540 tis. korún slovenských.
Teda, kde idú naše peniaze, sú účelne investované? Čo sú priority mesta?
Ako sa naplnia, to ukáže čas, ale podklady pripravia profesionáli z Mestského úradu a odsúhlasia poslanci mestského zastupiteľstva.
Citujem poslednú z návrhu uznesenia:
- súčasné finančné možnosti mesta neumožňujú zaradiť do plánu investičnej výstavby pre rok 2001 ďalšie opodstatnené požiadavky občanov a poslancov MsZ.

Ing. EMIL BLICHA (HZDS):
Návrh plánu investičnej výstavby v hospodárstve mesta na rok 2001 je zostavený v obmedzenom rozsahu, nakoľko ekonomické možnosti mesta sú slabé. Slabé sú preto, lebo mesto a mestské sprivatizované podniky generujú len veľmi malý podiel (8 %) financií investičného rozpočtu.
Nedostatkom je nízka úroveň podnikateľských aktivít mesta. Z hľadiska priorít jednotlivých akcií, je možné - aj na základe diskusie POF - na rokovaní MsZ niektoré vymeniť. Predovšetkým preto, aby občan Prešova viac pociťoval, že sa jeho dane účelne využívajú.

JUDr. KATARÍNA ĎURČANSKÁ (KDH), predsedníčka Poslaneckého klubu členov KDH:
V súvislosti s prípravou na rokovanie Mestského zastupiteľstva v Prešove dňa 29. 1. 2001 sa 25. 1. 2001 zišiel Poslanecký klub členov KDH. Na tomto zasadnutí sme prerokovali predložené materiály, medzi nimi aj návrh plánu investičnej výstavby v hospodárstve mesta na rok 2001.
Poslanci nášho klubu k materiálu nevzniesli zásadné pripomienky a klub je pripravený materiál podporiť. Zároveň sme sa zaoberali aj požiadavkami občanov, ktoré do plánu investičnej výstavby na rok 2001 zahrnuté neboli a zhodli sme sa na stanovisku, že v priebehu roka budeme hľadať možnosti a zdroje na ich realizáciu.

Ing. arch. VÁCLAV KOHLMAYER, CSc. (SDĽ), predseda poslaneckého klubu SDĽ:
Za dlhé obdobie existencie samosprávy sa v našom meste len nepatrne podporili podmienky pre novú individuálnu bytovú výstavbu. Málo vyčleňujeme ne investičnú výstavbu ciest v existujúcich mestských častiach a na opravy ciest. V dôsledku prílišného investičného angažovania sa mesta aj do oblastí, ktoré nie sú v jeho zodpovednosti, máme relatívne vysoké zadĺženie. Mesto by v budúcnosti malo realizovať len stavby verejno-prospešné, nie stavby na podnikateľskú činnosť a prospech malých skupín alebo jednotlivcov. V budúcom roku by sme mali znížiť zadĺženosť mesta, nezvyšovať rozostavanosť, dokončovať rozostavané stavby a vo volebnom roku nevyužívať nové stavby ako predvolebnú agendu.

Mohlo by Vás zaujímať
Prazdroj investuje milióny do ekonomiky a komunít: Roztočte s nami Slovensko!
Slovensko sa pomaly vracia do normálu. Po dlhých týždňoch, počas ktorých sa život takmer úplne zastavil, je čas dať zase našu spoločnosť do pohybu.
Priateľské upozornenie na výšku obratu pre účely DPH
Finančná správa pokračuje v proklientskom prístupe k svojim klientom. Takmer 2 000 podnikateľom rozposlala softwarning, aby ich upozornila na kontrolu ich ročného obratu. Aj takýmto spôsobom daňovníkov upozorňuje na ich povinnosti bez toho, aby im hrozili nejaké sankcie či pokuty za nesplnenie si ich povinností.
Storočný starček, ktorý vyšiel z domu a vošiel do knižnice
Pred 5 rokmi vošiel do knižnice milý starší pán a chcel sa zapísať za čitateľa. Nebolo na tom nič nezvyčajné až do momentu, keď nám podal vyplnenú prihlášku. Svietil na nej rok narodenia 1920. Neverili sme vlastným očiam. Náš nový čitateľ bol starší ako naša knižnica, ktorá si už toho tiež veľa pamätala. Veď práve v tom roku oslavovala 90. výročie svojho vzniku.
Pozor na podvodníkov, ktorí chcú vylákať peniaze - nenaleťte im
Finančná správa upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať občanov a skrývajú sa za poplatky spojené s colným konaním. Apeluje na občanov, aby sa nenechali nachytať a neposielali im žiadne peniaze. Takéto konanie by mali okamžite nahlásiť na políciu.
Pandémia COVID-19 bola vážnou záťažou aj pre osoby užívajúce psychoaktívne látky a ich blízkych
Dôsledky pandémie COVID-19 a prijatých opatrení sa postupne ukazujú v spoločnosti i vo všetkých sférach individuálnych životov ľudí. V plnej miere sa prejavujú aj u osôb ohrozených rizikovým správaním v súvislosti s užívaním psychoaktívnych látok či škodlivými návykovými činnosťami, pre ktoré je mimoriadna situácia zvlášť vysokou záťažou.
Do charitatívnej cyklojazdy pre onkologicky choré deti sa zapojilo aj mesto Prešov
Skupina cyklistov v rámci charitatívnej cyklotour Na bajku onkodeťom 2020, ktorá je pokračovateľkou akcie Na bicykli deťom pre život, dnes prešla aj cez mesto Prešov. Plánovanú zastávku si urobili aj na radnici, kde si prebrali symbolický šek v hodnote 300 eur.
V zariadení pre seniorov na Cemjate zvládli korona krízu ukážkovo, spustili aj nový systém rezervácie návštev
V Zariadení pre seniorov Harmónia, Prešov - Cemjata zvládli korona krízu na jednotku. Počas mimoriadnej situácie sa u klientov ani zamestnancov nepotvrdil žiadny prípad ochorenia COVID-19. V opatreniach však nepoľavujú ani teraz. Seniorov chránia aj pomocou online registrácie hostí.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.