Utorok, 10. december 2019
Meniny má Radúz | zajtra Hilda

Stavba Nábrežnej komunikácie

Minulý rok bol v Prešove z hľadiska výsledkov archeologického bádania bohatý. Pri bilancii spomeňme výskum mohylníka v lokalite Zabíjaná na území Cemjaty, novodobé nálezy lekárenských predmetov na sídlisku II. pod Kauflandom a najmä výskum viacvrstvového sídliska odkrytého pri výstavbe takzvanej Nábrežnej komunikácie.

V súčasnom zimnom období prebieha spracovanie výsledkov jednotlivých výskumov formou nálezových správ. Ich súčasťou je detailná dokumentácia, kde sú rozkreslené jednotlivé artefakty, priložená fotodokumentácia, či geodetické zameranie. Reštaurátori nálezy po ich spracovaní ošetrujú a reštaurujú. Finálnym výsledkom tejto práce je spomínaná nálezová správa, ktorá putuje do archívu Slovenskej akadémie vied (SAV), prípadne publikačná štúdia. Pre bežného občana je to inštalovanie nálezov v múzeu, či už formou výstavy alebo doplnenia stálych expozícií.

"Táto fáza je častokrát náročnejšia ako samotný výskum v teréne, je najmä detailnejšia, zdĺhavejšia, popisnejšia," povedala nám na margo spracovania výsledkov prieskumov PhDr. Božena Tomášová, odborná pracovníčka Krajského múzea v Prešove, pričom zdôraznila, že dokumentácia musí byť tak kvalitná, aby ktokoľvek, keď sa po rokoch vráti na nálezisko, nemusel skúmať to, čo už raz bolo preskúmané.

Najväčším minuloročným nálezom v Prešove bolo bezpochyby sídlisko objavené za cyklistickým velodromom, pri výstavbe Nábrežnej komunikácie.
Odkryté sídlisko pochádza z doby bronzovej a je datované do obdobia 1500 až 1000 rokov pred našim letopočtom. O výhodnej polohe pre osídľovanie svedčí aj následné pokračovanie sídliska v dobe železnej, dobe rímskej i v období včasnostredovekom, teda v 8. a 9. storočí. Unikátnosť celého náleziska ocenila aj odborná komisia pod vedením univerzitného profesora Alexandra Ruttkaya, riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre, ktorá prešovským archeológom odporučila pokračovať vo výskume aj na väčšej ploche. "Žiaľ, museli sme ustúpiť stavbe v plnom rozsahu," skonštatovala Božena Tomášová. Ako je známe, tempo prác pri výstavbe Nábrežnej komunikácie bolo v minulom roku pomalé. Objavili sa názory, že jednou z príčin zdržania je aj spomínaný archeologický výskum.

"Stojí možno za úvahu pozastaviť sa nad tým, či niekedy nie sú archeologické výskumy len dôvodom na zakrytie iných problémov," poznamenala B. Tomášová a pokračovala: "Výskum na diaľničnom privádzači bol plánovaný už v predstihu, takže investor bol s touto skutočnosťou oboznámený už vo fáze prípravy projektovej dokumentácie. V žiadnom prípade preto nemožno hovoriť o tom, že bol zaskočený potrebou archeologického výskumu." Archeológovia môžu začať s výskumom až v čase, keď sú vysporiadané majetkovo-právne vzťahy. "V konkrétnom prípade diaľničného prevádzača sme preberali územie hneď po majetkovo-právnom vysporiadaní, čo bolo niekedy v máji - júni 2000. Súbežne s našimi prácami sa mali realizovať aj práce súvisiace so samotnou stavbou," uviedla archeologička Tomášová a dodala, že už na začiatku výskumných prác sa na iných miestach stavby objavila aj spodná voda. "Prebádané územie bolo hneď prístupné samotným prácam a najviac osídlená časť, nachádzajúca sa pred cyklistickým velodromom, bola podrobená systematickému plošnému výskumu, pretože práve v tejto časti stavby sa ukázala najväčšia koncentrácia sídliskových objektov."

Podľa Tomášovej slov väčšina stavebníkov podceňuje prípravnú fázu celej stavby a možnosť realizácie predstihového záchranného výskumu v čase, kedy by nezdržiaval a neohrozoval stavbu. "Je to permanentný stret záujmov. Na jednej strane snaha zachrániť často veľmi vzácne archeologické nálezy súvisiace s poznávaním hospodárskej a spoločenskej úrovne našich predkov a na druhej strane snaha investora a dodávateľa realizovať stavbu bez akýchkoľvek problémov."

Božena Tomášová poprela, že by realizátori výskumu bránili stavbe Nábrežnej komunikácie. Poznamenala, že výskum sa robil aj cez víkendy a štátne sviatky, aby ôsme investorovi a dodávateľovi stavby vyšli maximálne v ústrety".
Faktom ostáva, že stavbári sa na miesto, kde výskum prebiehal, ani nedostali. Šesťdesiat miliónov, ktoré boli na výstavbu Nábrežnej komunikácie určené, boli dokonca, podľa slov ministra dopravy Jozefa Macejka, skrátených o dvadsať miliónov.

"Počas archeologických výskumov sa stretávame s rôznymi prístupmi. Sú investori, ktorí v plnej miere rešpektujú zákon o ochrane pamiatok, sú ústretoví a vytvoria podmienky potrebné na uskutočnenie takýchto záchranných výskumov a na druhej strane sú investori, ktorí nás vyslovene tlačia využívajúc aj rôzne politické, či spoločenské nátlaky," povedala Božena Tomášová a dodala: "Je len škoda, že mnohí zabúdajú, že ide o pamiatky, ktoré sú akýmkoľvek zásahom do terénu nenávratne zničené."

Mohlo by Vás zaujímať
Mimoriadna publikácia o bardejovskom hudobnom géniovi Jozefovi Grešákovi uvedená do života v Univerzitnej knižnici PU v Prešove
V príjemný jesenný podvečer dňa 20. novembra 2019 sa na pôde Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity v Prešove zišla komunita znalcov i milovníkov umenia, aby uviedli do života publikáciu Skladateľ a pedagóg Jozef Grešák z pohľadu muzikológov a interpretov 21. storočia.
Foto: GODZONE v Prešove!
GODZONE sa na svojej tour zastavil aj v Prešove v mestskej hale a my sme boli pri tom!
FOTO: Druhé Narodeniny Eperie
Eperia Shopping Mall mala svoje druhé narodeniny a tak sa rozhodli ich osláviť spolu s tými najmenšími!
Ochranári so zalepenými ústami protestovali pred COOP Jednota v Prešove
Ochranári zvierat zo združenia Humánny pokrok včera protestovali pred predajňou COOP Jednota v Prešove. Požadovali, aby reťazec skončil s útokmi na slobodu prejavu a práva zákazníkov na informácie.
17. november pod taktovkou Prešovskej univerzity
Sériou podujatí si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomenie aj Prešovská univerzita v Prešove (PU). Tá si pre svojich poslucháčov pripravila besedy, výstavy, vedomostný kvíz, esejistickú súťaž, ocenenie vysokoškolákov rektorom, či symbolické stretnutie študentov pri zapálení sviečok.
FOTO: Katarzia vo Wave!
Katarzia sa konečne zastavila aj u nás!
Dovoz tovarov podliehajúci rôznym zákazom a obmedzeniam neutícha
Tisíc „fejkov“, lieky, chránené druhy či omamné látky - to všetko objavili colníci na Pobočke colného úradu Banská Bystrica Pošta od začiatku tohto roka pri výkone colných kontrol poštových zásielok zasielaných z území tretích krajín.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.