Štvrtok, 29. október 2020
Meniny má Klára | zajtra Šimon, Simona

Kandidatúra na Európske hlavné mesto kultúry 2013 odovzdaná

Mesto Prešov odovzdalo na Ministerstve kultúry SR kandidátsky profil na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. O tento prestížny titul bojuje s koncepciou pod novým názvom (ne)Objavený drahokam. V auguste 2008 Prešov navštívi hodnotiaca komisia, aby na základe podaného kandidátskeho profilu posúdila schopnosť mesta a prešovského regiónu zrealizovať navrhované investičné aj kultúrne projekty. Začiatkom septembra budú prezentácie všetkých 4 kandidujúcich miest na Ministerstve kultúry SR, po ktorých bude známe finálne rozhodnutie – kto získa titul EHMK pre rok 2013 za Slovenskú republiku. Prešov kandiduje s podporou celého Prešovského samosprávneho kraja.

„V prvom kole sme podali projekt pod názvom Zabudnutý drahokam. Vychádzali sme z pozície periférneho mesta a regiónu, ktoré sú na európskej úrovni takmer neznáme. Príprava kandidatúry za posledných 7 mesiacov spôsobila významnú zmenu. Zmobilizovali a zosieťovali sa občania, umelci, kultúrni operátori, inštitúcie a podnikatelia žijúci alebo pochádzajúci z prešovského regiónu s jedným cieľom – získať titul EHMK 2013 pre Prešov. V súčasnosti môžeme prehlásiť, že príprava kandidatúry v našom meste a regióne má už teraz nesmierny pozitívny vplyv. Prípravná etapa nám samým pomohla vidieť mnohé zabudnuté drahokamy. V medziľudských vzťahoch, v umení, v kultúrnom aj historickom dedičstve, v prírode, ktorá nás v regióne obklopuje. Od zabudnutého drahokamu sme sa posunuli ku (ne)objavenému drahokamu, “ hovorí programová manažérka projektu EHMK 2013 PhDr. Jana Pitková.
„Koncepcia je postavená na 4 pilieroch (Drahokam Európy, Otvorená myseľ, Kreatívna budúcnosť, Eko mesto). Každý pilier sa skladá z 1 nosného a 3 menších investičných projektov. Investičné projekty pripravujú zázemie pre veľké medzinárodné podujatia, ktoré by sa mali v Prešove a prešovskom regióne konať v roku 2013, “ hovorí PR manažérka projektu EHMK 2013 Anna Podlesná.
Víziou koncepcie (ne)Objavený drahokam je vytvoriť najsilnejšie kreatívne a kultúrne centrum na východnej hranici EU, ktoré bude plne podporované rozmanitou a početnou populáciou, ako aj zdrojmi z kultúrneho, prírodného dedičstva a priemyslu. Celkové náklady na organizáciu roka Európske hlavné mesto kultúry 2013 by mali dosiahnuť výšku 108 895 000 EUR. Odhadované investičné náklady súvisiace s realizáciou projektov EHMK 2013 sú vo výške 86 120 000 EUR. Odhadované neinvestičné náklady na obdobie 2008 až 2014 predstavujú 22 775 000 EUR.

Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov sa pripravuje na celoplošné testovanie
Celoplošné testovanie sa uskutoční počas dvoch nadchádzajúcich víkendov aj v Prešove. Mesto už podľa pokynov vyčlenilo 66 odberných miest. Momentálne čakáme na ďalšie pokyny od Ozbrojených síl SR.
V Prešove sa začína jesenné upratovanie
AKTUALIZÁCIA 13.10.2020: Jesenné upratovanie v Prešove potrvá o týždeň dlhšie. Podľa pôvodného harmonogramu by sme 13. októbra jesenné upratovanie ukončili. Pre všetkých Prešovčanov, ktorí ešte nestihli vyniesť nadrozmerný odpad do veľkoobjemových kontajnerov však pridávame od 15.10.2020 doplnkový 5. upratovací cyklus. Druhy odpadov, ktoré nie je možné vkladať do VOK-ov zostávajú nezmenené.
Poznáme výhercov súťaže o najkrajšiu predzáhradku, balkón a okolie vchodu
V Prešove sme po štvrtý raz ocenili najkrajšiu predzáhradku, balkóny a okolia vchodov do bytových domov. Výhercom odovzdala hodnotné ceny primátorka Andrea Turčanová.
Navrhnite novú tvár Mestskej oázy a vyhrajte!
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Je nám veľmi ľúto, že pre nepriaznivé počasie a po prijatí nových opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 musíme oznámiť všetkým súťažiacim zrušenie pikniku spojeného s Prezentáciou návrhovej súťaže, ktorý sa mal uskutočniť už zajtra 13.10.2020 v Mestskej oáze. Aktuálne hľadáme riešenie, ako záujemcom túto príležitosť vynahradiť prostredníctvom online priestoru.
COVID-19: Ústredný krízový štáb navrhol sprísnené opatrenia od 1. októbra
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Ústredný krízový štáb SR vydal ďalšie opatrenia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19:
Mesto Prešov hľadá dobrovoľníkov do tímov na odberných miestach.
AKTUALIZÁCIA 26.10.2020: Mesto Prešov vyjadruje srdečné poďakovanie všetkým, ktorí prejavili veľkú ochotu a záujem pomôcť a vykonávať činnosť administratívnych pracovníkov počas celoplošného testovania, ktoré sa na Slovensku uskutoční v termínoch 31.10.2020 - 1.11.2020 a 7.11.2020 - 8.11.2020.
Na ul. Mirka Nešpora pribudli nové parkovacie miesta
Na ulici Mirka Nešpora na Sídlisku III v Prešove môžu vodiči zaparkovať jednoduchšie. V tejto lokalite pribudlo 21 nových parkovacích miest.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Iné: Ponúkam
Iné: Ponúkam
Výučba/doučovanie angličtiny

Som učiteľka angličtiny a ponúkam vyučovanie/doučovanie žiakov aj dospelých (s fakturáciou).V centre môjho záujmu študent a jeho vzdelávacie potreby. Možnosť realizácie hodín cez Skype, Zoom, g-mail video-hovor. O obsahovom zameraní, frekvencii hodín, vašich očakávaniach a špeciálnych požiadavkách sa dohodneme na úvodnej hodine. Bližšie informácie o bohatých profesionálnych skúsenostiach poskytnem e-mailom.Cena: 7 EUR bez DPH/45 min.

0940797934 | | cena: 7,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.