Streda, 28. október 2020
Meniny má Dobromila | zajtra Klára

Prešov to s kandidatúrou na EHMK 2013 myslí vážne

Že mesto Prešov myslí svoju kandidatúru na titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 naozaj vážne, svedčí množstvo kultúrnych podujatí a reklamná kampaň v uliciach mesta. V rámci Kultúrneho leta a iných projektov žije mesto hudobnými a tanečnými vystúpeniami, koncertmi kapiel, komornej klasickej hudby, výstavami aj prezentáciou dramatického umenia.

Vizuálne na kampaň upozorňujú reklamné panely vedľa ciest a pútače na budovách domov. Symboly kampane - štvorfarebné drahokamy a figúrka známa z hry Človeče nehnevaj sa, ktoré dostali v kampani pomenovanie eurofriend, možno vidieť na trolejbusoch mestskej hromadnej dopravy, ba aj na miešačke betónu. Hlavnú ulicu lemuje 14 figúrok eurofriends, ktoré pomaľovali žiaci jednotlivých základných škôl. Často využili tvar postavičky a dali jej podobu veselého človiečika. Nezabudli ani na symboly mesta – erb, kostol sv. Mikuláša, kone. Nechýbajú ani znaky Európskej únie, hviezdičky sú napríklad na šiltovke jedného panáčika, vlajky štátov EÚ má na svojom oblečení iný eurofriend. Z opačnej strany je figúrka nosičom informácií o projekte, ktorý dostal názov (ne)Objavený drahokam. Je v slovenskej aj anglickej verzii. Panely zasponzorovali prešovské firmy.

Mesto Prešov kandiduje s podporou Prešovského samosprávneho kraja a 13 miest z jednotlivých okresov. Víziou mesta je vytvoriť najsilnejšie kreatívne a kultúrne centrum na východnej hranici EÚ. Ide o atraktívny región, ktorý sa môže pochváliť najvyšším pohorím na Slovensku Vysokými Tatrami s Gerlachovským štítom a 170 horskými jazerami ľadovcového pôvodu, horskými vodopádmi, jaskyňami a sieťou turistických chodníkov. Na územie zasahuje päť národných prírodných parkov. Je to kraj kúpeľov s vyše 400 minerálnymi a termálnymi prameňmi. V meste Prešov aktívne pôsobí osem cirkví a židovská náboženská obec. Sídlia tu tri biskupstva - pravoslávne, gréckokatolícke a evanjelické. Prešov je mnohonárodnostným mestom, v ktorom žijú okrem Slovákov aj Rómovia, Rusíni, Ukrajinci, Maďari, Nemci, Poliaci, Rusi a ďalší. Projekt (ne)Objavený drahokam pozostáva so štyroch pilierov, ktoré dávajú šancu pre otvorenú myseľ (červená), kreatívnu budúcnosť (modrá), eko mesto (zelená) a drahokam Európy, ktorý je zameraný na profesionálne a amatérske umenie (žltá).
-mm-

Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov sa pripravuje na celoplošné testovanie
Celoplošné testovanie sa uskutoční počas dvoch nadchádzajúcich víkendov aj v Prešove. Mesto už podľa pokynov vyčlenilo 66 odberných miest. Momentálne čakáme na ďalšie pokyny od Ozbrojených síl SR.
V Prešove sa začína jesenné upratovanie
AKTUALIZÁCIA 13.10.2020: Jesenné upratovanie v Prešove potrvá o týždeň dlhšie. Podľa pôvodného harmonogramu by sme 13. októbra jesenné upratovanie ukončili. Pre všetkých Prešovčanov, ktorí ešte nestihli vyniesť nadrozmerný odpad do veľkoobjemových kontajnerov však pridávame od 15.10.2020 doplnkový 5. upratovací cyklus. Druhy odpadov, ktoré nie je možné vkladať do VOK-ov zostávajú nezmenené.
Poznáme výhercov súťaže o najkrajšiu predzáhradku, balkón a okolie vchodu
V Prešove sme po štvrtý raz ocenili najkrajšiu predzáhradku, balkóny a okolia vchodov do bytových domov. Výhercom odovzdala hodnotné ceny primátorka Andrea Turčanová.
Navrhnite novú tvár Mestskej oázy a vyhrajte!
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Je nám veľmi ľúto, že pre nepriaznivé počasie a po prijatí nových opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 musíme oznámiť všetkým súťažiacim zrušenie pikniku spojeného s Prezentáciou návrhovej súťaže, ktorý sa mal uskutočniť už zajtra 13.10.2020 v Mestskej oáze. Aktuálne hľadáme riešenie, ako záujemcom túto príležitosť vynahradiť prostredníctvom online priestoru.
COVID-19: Ústredný krízový štáb navrhol sprísnené opatrenia od 1. októbra
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Ústredný krízový štáb SR vydal ďalšie opatrenia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19:
Mesto Prešov hľadá dobrovoľníkov do tímov na odberných miestach.
AKTUALIZÁCIA 26.10.2020: Mesto Prešov vyjadruje srdečné poďakovanie všetkým, ktorí prejavili veľkú ochotu a záujem pomôcť a vykonávať činnosť administratívnych pracovníkov počas celoplošného testovania, ktoré sa na Slovensku uskutoční v termínoch 31.10.2020 - 1.11.2020 a 7.11.2020 - 8.11.2020.
Na ul. Mirka Nešpora pribudli nové parkovacie miesta
Na ulici Mirka Nešpora na Sídlisku III v Prešove môžu vodiči zaparkovať jednoduchšie. V tejto lokalite pribudlo 21 nových parkovacích miest.
Inzercia
Iné: Ponúkam
Iné: Ponúkam
Výučba/doučovanie angličtiny

Som učiteľka angličtiny a ponúkam vyučovanie/doučovanie žiakov aj dospelých (s fakturáciou).V centre môjho záujmu študent a jeho vzdelávacie potreby. Možnosť realizácie hodín cez Skype, Zoom, g-mail video-hovor. O obsahovom zameraní, frekvencii hodín, vašich očakávaniach a špeciálnych požiadavkách sa dohodneme na úvodnej hodine. Bližšie informácie o bohatých profesionálnych skúsenostiach poskytnem e-mailom.Cena: 7 EUR bez DPH/45 min.

0940797934 | | cena: 7,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.