Nedeľa, 07. jún 2020
Meniny má Róbert | zajtra Medard

Prázdninový tip na výlet: Studené doliny cez Priečne sedlo

Malá a Veľká Studená dolina tvoria spoločne jednu z najkrajších častí Vysokých Tatier Zaberajú oblasť medzi hlavným tatranským hrebeňom, masívom Slavkovského a Lomnického štítu. Delí ich Prostredný hrebeň. Túra po týchto dvoch dolinách, prepojených Priečnym sedlom, ponúka takmer všetky rozmery vysokohorskej turistiky a patrí k najvyhľadávanejším podujatiam v Tatrách.

Malá Studená dolina, Prostredný hrot a Žltá stena

Trasa: Starý Smokovec (1 010 m) - Hrebienok (1 285 m) - Studenovodské vodopády - Rainerova chata - Starolesnianska poľana (1 300 m) - Zamkovského chata (1 475 m) - Téryho chata (2 015 m) - Pfinnova kopa (2 060 m) - Priečne sedlo (2 352 m) - Zbojnícka chata (1 960 m) - Starolesnianska poľana (1 300 m) - Hrebienok (1 285 m) - Starý Smokovec (1 010 m).

Značka: zelená 5807, modrá 2907, červená 0930, zelená 5812, žltá 8860, modrá 2907, červená 0930, zelená 5807.
.
Pohorie: Vysoké Tatry.

Trvanie trasy: 9:30 h

Obtiažnosť: náročná.

Mapa: VKÚ Harmanec č. 2 - Vysoké Tatry, 1:25 000.

Prístup na začiatok trasy (pozri www.cp.sk):

Autobus SAD z Prešova do Starého Smokovca (cez Poprad).

Vlak z Prešova do Popradu, odtiaľ do St. Smokovca, prípadne lanovkou na Hrebienok.

Jedna z najkrajších značených tatranských túr má svoj začiatok v Starom Smokovci (1 010 m). Od ústredného parkoviska (železničnej stanice) vyšliapeme po asfaltke k údolnej stanici pozemnej lanovky na Hrebienok a po zelenej značke stúpame zničeným lesom popri ceste a lanovke nahor. Vojdeme do zachovanejšieho lesa a v spleti chodníčkov a cestičiek vychádzame až na Hrebienok (1 285 m, 45 min.). Pokračujeme po zelenej, popri Bilíkovej chate zbehneme nadol ku Studenému potoku s prvou atrakciou túry - Studenovodskými vodopádmi. Prichádzame ku Kaskádam a Veľkému vodopádu (1 h). Pokračujeme po modrej značke a stúpame popri Skrytom a Malom Studenovodskom vodopáde až na otvorené miesto k Rainerovej chate, nad ňou je križovatka Starolesnianska poľana (1 300 m, 1:20 h) pri spojení Malej a Veľkej Studenej doliny.
Pokračujeme doprava po červenej Tatranskej magistrále. Kamenistý, miestami šmykľavý chodník vedie lesom ku krásnemu Obrovskému vodopádu a následne vystupuje do pásma kosodreviny. Stáča sa doľava a traverzujúc úpätné svahy Lomnického hrebeňa prichádza, opäť v lese k Zamkovského chate (1 475 m, 1:50 h).
Tu odbočíme doľava na zelenú značku a začíname stúpať popri Malom Studenom potoku. Spočiatku lesom, ale čoskoro v kosodrevine prichádzame až k otvorenej, alpínskej časti Malej Studenej doliny. Vľavo sa otvára scenéria Prostredného hrebeňa s dominantným Prostredným hrotom, nad nami vpravo je Lomnický hrebeň. Chodník postupne v traverze naberá výšku, až prichádza pod prvý dolinný prah. Stáča sa doľava, prechádza popod vodopád a začína v kamenistých serpentínach strmo stúpať cez Veľký hang. Ten sa končí pod Žltou stenou, výrazným trojuholníkovým útvarom pred Prostredným hrotom. Chvíľu kráčame takmer po vrstevnici, ale potom sa chodník točí doprava a nasleduje druhý serpentínový strmý úsek - Malý hang. Od jeho vrchu pár krokov doľava a prichádzame do Kotliny Piatich Spišských plies, k Téryho chate (2 015 m, 3:50 h). Tu sa oplatí posedieť a popozerať vôkol seba, lebo od Terynky je jedna z najkrajších tatranských scenérií.
Pokračujeme spolu so žltou, pomedzi Nižné a Prostredné Spišské pleso sa dostaneme na nevýraznú Pfinnovu kopu (2 060 m), následne traverzujeme Ľadový hrebeň a schádzame pár metrov do Dolinky pod Sedielkom. Tu sa odpája zelená značka, my pokračujeme po žltej. V kamenistom sutinovom teréne, pomerne prudko v serpentínach, prichádzame až ku sutinovému, lámavému žľabu, ktorý spadá z Priečneho sedla. Nepokračujeme však ním, ale vpravo od neho výšvihom na zaujímavý, náročný úsek v strmých platniach a skalných schodoch úbočia Širokej veže, ktoré sú zabezpečené reťazami. Postupne sa vraciame k žľabu a popri ňom dosahujeme úzke, exponované Priečne sedlo (2 352 m, 5:20 h).
Nasleduje zostup do Veľkej Studenej doliny. Na začiatku za pomoci reťazí po nepríjemných klzkých trávach a sutine, ale potom už pohodlnejšie, postupne sa stáčajúc doprava. Traverzový chodník obchádza vo veľkom oblúku Strelecké polia, potom opäť vstupuje do sutinového poľa a obchádza Sivé plesá. Pokračuje traverzom Sivého hrebeňa popod Javorovú galériu a postupne, už nenáročne, schádza do Rovienkovej kotliny okolo Starolesnianskeho plesa a Sesterského plesa až k Zbojníckej chate (1 960 m, 6:50 h).
Od chaty začíname zostup po modrej značke nenáročným terénom ponad Dlhé pleso, potom prichádza strmejší úsek v skale nad Vareškovým plesom (reťaze). Chodník sa stáča doľava a dolinným prahom schádza k druhému zabezpečenému úseku. Pod ním ešte traverzuje úbočie Streleckej veže, potom klesne serpentínou až na dno doliny, k Veľkému Studenému potoku. Nasleduje trocha monotónny, rovnomerný zostup skalnatým chodníkom, popod Slavkovský hrebeň po pravej ruke až do pásma lesa, ktorým sa vrátime na koniec okruhu na Starolesniansku poľanu (1 300 m, 8:45 h).
Odtiaľ po pohodlnej, červenej magistrále na Hrebienok (1 285 m, 9 h) a po známej zelenej značke späť do Starého Smokovca (1 010 m, 9:30 h).

Táto túra je pre bežného turistu náročným podujatím, jednak profilom s veľkým prevýšením, skalnatým terénom, ale aj dĺžkou a trvaním trasy. Určite na ňu treba zodpovedajúci výstroj (minimálne trekingové topánky a teplejšiu bundu), výhodou je sieť chát, kde sa dá najesť a napiť. Apropó, slušný človek v chatách neje a nepije z vlastných zásob, nenecháva na nich žiadny odpad a už vôbec nepríde k okienku žobrať zadarmo horúcu vodu do hrnčeka s vlastným pigičajom (lebo už aj to sa neraz stalo)…
Prechod Priečnym sedlom je pre bežného smrteľníka dosť exponovaný, ak má niekto strach z výšok a voľného priestoru pod sebou, radšej by to na chate mal otočiť. Pri tejto túre dvojnásobne platí, že sa na ňu treba vybrať čím skôr ráno. Jednak sú Tatry ráno krásne, ale má to veľa praktických dôvodov. Netlačíte sa na chodníku, na chate si máte kam sadnúť a najpádnejší dôvod je práve pod Priečnym sedlom. V žľabe pod ním totiž zvyknú padať kamene a ak je pred vami prázdno, tak ich tam nemá veľmi kto zhodiť. Tlačenica je nepríjemná aj na reťaziach, najmä, ak nad vami na nich visí niekto s kŕčovitým strachom v očiach, teniskami na nohách a perspektívou zhodiť vám niečo (alebo seba) na hlavu :-).
Trasa sa dá skrátiť (časovo asi 1:15 h) použitím pozemnej lanovky medzi Smokovcom a Hrebienkom v smere nahor i nadol.

Studenovodské vodopády
Obrovský vodopád
Zamkovského chata
Veľký hang v Malej Studenej doline, nad ním Žltá stena
Téryho chata
Priečne sedlo a Široká veža
Na reťaziach pod Priečnym sedlom
Malá Studená dolina z Lomnického štítu
Mohlo by Vás zaujímať
Koronavírus môže Domaši pomôcť
Záujem o pobyt pri vodnej nádrži Veľká Domaša rastie. Zrejme sa prejavuje efekt krízy súvisiacej s koronavírusom. Slováci chcú tráviť letnú dovolenku v domácich turistických destináciách. Slovensko si v boji s pandémiou počína úspešne a vláda uvoľňuje obmedzenia. Začiatok dovolenkovej sezóny v prímorských letoviskách je zatiaľ neurčitý. Roman Berkeš, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr predpokladá, že sa posunie na koniec júna až polovicu júla. Už teraz je však viac-menej isté, že oddychu pri mori sa budú slovenskí dovolenkári v tejto sezóne skôr vyhýbať.
Na severovýchode sa znovuotvorili stovky možností pre turistiku a výlety
Ideálne slnečné počasie láka po dlhých týždňoch uzavretia v interiéroch kvôli koronavírusu na vychádzky do prírody. Severovýchod Slovenska poskytuje stovky možností pre turistiku a trávenie voľného času v prírode. V okolí Svidníka najviac lákajú pamiatky vojnovej histórie a v okolí Bardejova zasa turistické trasy, liečivé singletracky a Bardejovské Kúpele. Tento kút Slovenska je výnimočný aj drevenými kostolíkmi,  skanzenmi a rozhľadňami. Informuje o tom riaditeľ OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov Radomír Jančošek.
Bardejovské kúpele sú už otvorené aj pre samoplatcov
Bardejovské kúpele, a.s. sú od pondelka 25.mája 2020 otvorené aj pre samoplatcov. Zatiaľ v obmedzenom režime za protiepidemiologických opatrení odporúčaných hygienikmi, bez wellness a stravovania formou švédskych stolov, zato však s akciovými cenami. Pre klientov zdravotných poisťovní začala obmedzená prevádzka už pred týždňom v utorok 12.mája 2020. Dovtedy boli kúpele nútene šesť týždňov plne odstavené. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s. , Tamara Šatanková.
Stropkovský jarmok sa v tomto roku neuskutoční
Obľúbený stropkovský jarmok, najvýznamnejšie kultúrno-spoločenské podujatie v regióne, sa v tomto roku definitívne ruší. Prípravy na jeho 26. pokračovanie prebiehali už od jesene minulého roka, postupne uzatvárali zmluvy s účinkujúcimi, no v uplynulých dňoch padlo konečné rozhodnutie.
Dobrovoľníci vyzbierali na Ondave 900 kilogramov odpadu
Dobrovoľníci vyzbierali počas tradičnej májovej akcie na Ondave 900 kilogramov odpadu. Splavovanie tejto rieky bude vďaka nim oveľa krajším zážitkom.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.